Ռոսպոտրեբնադզորը կասեցրել է «Վեդի Ալկո»-ի ու ևս մի քանի ընկերության արտադրանքի վաճառքը Ռուսաստանում. Ցածրորակ են
Ռոսպոտրեբնադզորը բացահայտել է Հայաստանի Հանրապետությունում արտադրվող ցածրորակ ալկոհոլային խմիչքներ, որոնց վաճառքը Ռուսաստանի Դաշնությունում կասեցվել է։ Այսօր վաղ առավոտյան նման հայտարարություն է տարածել է Ռոսպոտրեբնադզորի պաշտոնական կայքը։
«Միջոցառումների արդյունքում հայտնաբերվել են պարտադիր պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքներ, որոնք արտադրվել են «ՎԵԴԻ-ԱԼԿՈ» ՓԲԸ-ի, «ԱԲՈՎՅԱՆԻ ԿՈՆՅԱԿԻ ԳՈՐԾԱՐԱՆ» ՍՊԸ-ի և «Շահնազարյան գինու և կոնյակի տուն» ՍՊԸ-ի (ՀՀ) կողմից. «Սովորական սորտային կարմիր կիսաքաղցր գինի «ԳԵՏԱՓ ՎԵՐՆԱՇԵՆ» (11% սպիրտ, 0.75 լ, շշալցման ամսաթիվը՝ 03.02.2025) և «Սովորական սորտային սպիտակ չոր գինի «ՎԵԴԻ ԱԼԿՈ» ԽԱՐՋԻ, T3 «ԱՐՆԻԻ ԼԵԳԵՆԴՆԵՐ» (12% սպիրտ, 0.75 լ, շշալցման ամսաթիվը՝ 17.12.2024), որոնք արտադրվել են «ՎԵԴԻ-ԱԼԿՈ» ՓԲԸ-ի կողմից»,-ասված է ռուսական կողմի պաշտոնական հայտարարության մեջ։
Ցածրորակ ապրանքների ցանկում է նաև «Սովորական հինգ տարեկան կոնյակ «Armenian cogniac 5 star» (40% սպիրտ, 0.5 լ, շշալցման ամսաթիվ՝ 20.01.2025), որը արտադրվել է «ԱԲՈՎՅԱՆԻ ԿՈՆՅԱԿԻ ԳՈՐԾԱՐԱՆ» ՍՊԸ-ի կողմից (ՀՀ, Աբովյան): Բացի այդ, անհամապատասխանություն է հայտնաբերվել «Շահնազարյան գինու և կոնյակի տուն» ՍՊԸ-ի (ՀՀ, Եղվարդ) կողմից արտադրված «ԿՎ» յոթամյա «ՇԱՀՆԱԶԱՐՅԱՆ XO» (40% սպիրտ, 0.5 լ, շշալցման ամսաթիվ՝ 16.05.2025) հայկական կոնյակում։
«Պարտադիր պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքների վաճառքը կանխելու համար մանրածախ առևտրականներին և ներմուծողներին տեղեկացվել է վաճառքի կասեցման և ոչ ստանդարտ ալկոհոլային խմիչքների շրջանառությունից դուրսբերման մասին։

В России приостановили продажу некоторых видов коньяка и вин из Армении
Роспотребнадзор сообщил, что выявил некачественную алкогольную продукцию производства Республики Армения, ее реализация в РФ приостановлена.
«Роспотребнадзор осуществляет контроль за продукцией в обороте, в том числе за алкогольной.
По результатам мероприятий была выявлена продукция, нeсоответствующая обязательным требованиям, произведенная ЗАО «ВЕДИ-АЛКО», ООО «АБОВЯНСКИЙ КОНЬЯЧНЫЙ ЗАВОД», а также ООО «Винно-коньячный дом «Шахназарян» (Республики Армения): «Вино ординарное сортовое красное полусладкое «ГЕТАП ВЕРНАШЕН» (11% спирта, 0,75 л, розлив 03.02.2025) и «Вино ординарное сортовое белое сухое «ВЕДИ АЛКО» ХАРДЖИ, Т3 «ЛЕГЕНДЫ ARNI» (12% спирта, 0,75 л, розлив 17.12.2024), произведенный ЗАО «ВЕДИ-АЛКО».
Также в списке некачественной продукции «Коньяк ординарный пятилетний «Армянский коньяк 5 звезд» (40% спирта, 0,5 л, розлив 20.01.2025), произведенный ООО «АБОВЯНСКИЙ КОНЬЯЧНЫЙ ЗАВОД» (Республика Армения, г. Абовян).
Кроме того, выявлено несоответствие у «Армянского коньяка марочного выдержанного «КВ» семилетнего «ШАХНАЗАРЯН ХО» (40% спирта, 0,5 л, розлив 16.05.2025), произведенного ООО «Винно-коньячный дом «Шахназарян» (Республика Армения, г. Егвард).
В целях недопущения реализации продукции, не соответствующей обязательным требованиям, предприятиям торговли и импортерам направлена информация о приостановке реализации продукции и об изъятии из обращения некачественной алкогольной продукции.
Ситуация находится на строгом контроле Роспотребнадзора», - сообщили в пресс-службе ведомства.
Ранее стало известно, что Россия с 22 мая ограничит ввоз цветов из Армении, а руководитель Федеральной службы по ветеринарному и фитосанитарному надзору Сергей Данкверт заявил, что проблемы с поставками из Армении касаются не только цветов, но и фруктов с овощами. Кроме того, Роспотребнадзор ввел временную санитарную меру - приостановил ввоз и оборот в России всех партий минеральной воды «Джермук».