Այսօր Ռուբեն Վարդանյանի ծննդյան օրն է. ի՞նչ է նա արել Հայաստանի համար
Ադրբեջանական բանտում կեղծ մեղադրանքներով  քսան տարվա ազատազրկման դատապարտված  գործարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանն այսօր դառնում է 58 տարեկան: Նա արդեն երրորդ անգամ է ծննդյան օրը նշում ադրբեջանական բանտում:
Free Armenian Prisoners թիմը որոշել է հիշեցնել՝ ինչ է արել Ռուբեն Վարդանյանը Հայաստանի համար, մեջբերումներ անել հենց նրա խոսքերից, որոնք բացահայտում են նրա գործողությունների իմաստը:
Սկսած  2000 թվականից Ռուբեն Վարդանյանը՝ իր ընտանիքի և ընկերների հետ  Հայաստանում  կատարել է 700  մլն դոլարից ավելի ներդրում՝ իրականցվելով   շուրջ 700  ծրագիր` փոքր նախագծերի մինչև դիմագիծ փոխող  մեգանախագծեր:  Այս նյութում կպատմենք միայն մի քանիսի մասին.
«Հայաստան 2020». Ինչպե՞ս և ինչո՞ւ  ստեղծվեց
Վարդանյանը  կարող էր հանգիստ շարունակել իր հաջող կարիերան Հայաստանից դուրս, բայց նրա համար կարևոր էր, որ իր հայրենիքը  ևս  դասվի «հաջողակ երկրների» շարքում
Հենց դրա  համար  2001 թ. մի խումբ ընկերների հետ Վարդանյանը նախաձեռնեց  «Հայաստան 2020» նախագիծը՝  բացահայտելու համար հետագա 20 կամ ավելի տարիների համար Հայաստանի  հեռանկարային զարգացման  սցենարները: Մշակվեց Հայաստանի զարգացման 4 սցենար,  նախանշեցին  այն ոլորտները, որոնք երկրի բեկումնային զարգացման ապահովման համար մեծ պոտենցիալ ունեին:
Հետագայում Ռուբեն Վարդանյանի իրականացված մի շարք  մեգանախագծերի  գաղափարները սկիզբ էին առնում  հենց «Հայաստան 2020» -ի ակունքներից.
«Խարիսխ» գցող նախագծեր.  Տաթևի վերածնունդ, «ՏաԹևեր» ճոպանուղի
Նախագծերը  Վարդանյանն անվանում էր «խարսխային», քանի որ դրանք լայնածավալ էին, մուլտիպլիկատիվ էֆեկտ ունեն, առաջացնում են դրական փոփոխություններ ու  նոր նախագծերի շղթայական ռեակցիա
Առաջին այդպիսի մեգանախգծերից էր «Տաթևեր» ճոպանուղու կառուցումը, որը ավելի համապարփակ՝ «Տաթևի վերածունդ» ծրագրի մաս էր:
«Երբ  սկսում էինք ճոպանուղու  կառուցումը, ինձ հետ հանդիպեցին այն ժամանակվա  փոխմարզպետն ու համայքների ղեկավարներն և ասացին, որ գտել էին ինձ համար երեք միլիոն խնայելու տարբերակ։ Գաղափարն այսպիսին էր․ յուրաքանչյուր գյուղի վրա ներդրվում է մեկ միլիոն դոլար, ևս մեկ միլիոն՝ վանքի վրա։ Ստեղծվում  են բոլոր անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները, միանգամից դա տալիս է շոշափելի արդյունք,  ես էլ խնայում եմ երեք մլն դոլար: Այն ժամանակ ասացի՝ լավ միտք է, բայց  ի՞նչ է լինելու հինգ տարի հետո: Ինչպես հիմա հնարավոր չէ հասնել վանք, այնպես էլ հետո հնարավոր չի լինի: Եվ երբ շվեյցարացի մասնագետների հետ կառուցեցինք ճոպանուղին,  բոլորին արդեն պարզ դարձավ նպատակը»  (հատված «Ֆորբս»-ի հարցազրույցից ,2019թ. )
«ՏաԹևեր» ճոպանուղին չորս անգամ անգամ արժանացել է միջազգային World Travel Awards մրցանակի՝ ճանաչելի դարձնելով Հայաստանը որպես զբոսաշրջային ուղղություն։ Ճոպանուղու կառուցումից հետո զբոսաշրջային հոսքը Սյունիք աճել է 17 անգամ: Մասնավոր հատվածի ներդրումներն այդ տարածաշրջանում աճել են 11 անգամ: Այս աճը նպաստել է ենթակառուցվածքների զարգացմանը. Տաթևի և Գորիսի շրջակայքում բացվել են  ավելի քան 100 նոր հյուրանոցներ եւ B&B հյուրատներ:
Կրթությունը՝ որպես երկրի զարգացման գրավական. UWC Դիլիջան
«Մեզ համար ընդօրինակելի պիտի լինի գյուղական դպրոցում սովորող այն հայ պատանին, որը քիմիայի միջազգային մրցույթում բրոնզե մեդալ է ստանում, իսկ նրա ուսուցիչը պիտի գնահատանքի արժանանա»:  (Հատված Վարդանյանի հարցազրույցից, 2021թ.)
Ռուբեն Վարդանյանն ու նրա կինը՝ Վերոնիկա Զոնաբենդն առանձնահատուկ ակնածանք ունեն կրթության նկատմամբ: Նրանք  համոզված են, որ 21-րդ դարում ամենաարժեքավոր ռեսուրսը դառնում է տաղանդավոր, լավ կրթված, ստեղծագործ և ոչ ստանդարտ մտածող մարդը,  ու կբարգավաճեն այն պետություններն ու տարածքները, որտեղ նման մարդիկ ավելի շատ կլինեն:
2014 թվականին Ռուբեն Վարդանյանը Դիլիջանում հիմնեց  UWC Դիլիջան միջազգային դպրոցը՝ կամուրջ ստեղծելով Հայաստանի ու աշխարհի միջև և Հայաստանը դնելով միջազգային կրթական քարտեզի վրա:
«Դիլիջանի դպրոցի ազդեցությունը երկարաժամկետ է: Զգացվելու է գուցե  20 տարի անց։ Այնտեղ սովորում են երեխաներ աշխարհի շուրջ 90  երկրից։ Ինձ ասում էին՝ այդպիսի դպրո՞ց։ Դու խելագա՞ր ես։ Ո ՞վ է  Ճապոնիայից, Ամերիկայից, Ֆրանսիայից  գալու Դիլիջան՝ սովորելու: Բայց  արի ու տես՝ գալիս են՝ ֆրանսիացիներ, գերմանացիներ, Չիլիից, Զիմբաբվեից երիտասարդներ՝ Հայաստանում սովորելու, և դառնում են ապագա Հայաստանի դեսպանները» (հատված «Ֆորբս»-ի հարցազրույցից ,2019 ):
UWC Դիլիջան միջազգային դպրոցը United World Colleges ցանցի միակ դպրոցն է հետխորհրդային տարածքում։ Միավորում է ուսանողների մոտ 100 երկրից: Այս տարիների ընթացքում 170  հայ երիտասարդ որակյալ կրթութուն ստանալու հնարավորություն է ունեցել UWC Դիլիջանում և ցանցի մյուս դպրոցներում: Անապահով ընտանիքների հայ երեխաների համար սա միջազգային  լավագույն կրթություն ստանալու հնարավորություն է։ Շուրջ 98 տոկոսը սովորել է անվճար՝ դպրոցի հովանավորների, այդ թվում՝ Վարդանյան ընտանիքի կրթաթոշակներով:
«Ավրորա». հայը  աշխարհին տալու բան ունի: Մենք կարող ենք  երախտապարտ լինել և  օգնության ձեռք մեկնել ուրիշներին
Պետք է ձերբազատվենք զոհի կարգավիճակից:
Ռուբեն Վարդանյանը իր  գաղափարակից ընկերների՝  Վարդան Գրեգորյանի և Նուբար Աֆեյանի  հետ  հիմնեց  «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական նախաձեռնությունը՝   ի երախտագիտություն Հայոց ցեղասպանության ժամանակ իրենց նախապապերին ու  նախատատերին օգնության ձեռք մեկնած մարդկանց:  Այն խորքային ուղերձ էր կրում՝ աշխարհին հիշեցնելով ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության մասին, այլ ստեղծելով արժանապատիվ հայի  կերպար՝  մրցանակի միջոցով  օգնության ձեռք մեկնելով ներկայիս աշխարհում կարիքի ու դժվարությունների մեջ հայտնված մարդկանց՝ ցույց տալով , որ հայը զոհ չէ,  որ հայը  արժանապատիվ է, գիտի երախտապարտ լինել  և ինքն էլ կարող է օգնել, ինչ-որ բան տալ աշխարհին:
««Ավրորայի» հիմքում դրված գաղափարը՝ Երախտագիտությունը, մարդկային հիմնարար արժեք է։ Գործուն երախտագիտությունը, կամ՝ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ»-ը առողջ ու կարեկից ցանկացած համայնքի առանցքում է։ Գտնվելով այստեղ՝ Բաքվում, ես ավելի քան երբևէ ոգեշնչված եմ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրներով և «Ավրորայի» ավելի լայն համայնքով՝ մարդկանցով, որոնք առանց ճանաչման կամ ուշադրության արժանանալու ձգտման ծառայում են ուրիշներին»: (Վարդանյանի՝ Բաքվի բանտից փոխանցված ուղերձից, 2025թ. նոյեմբեր)
Հոգևոր ու մշակութային ժառանգություն պահպանում Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս
«Եթե ուզում ենք հարգել մեր մշակույթը, պիտի հարգենք մյուսներինը»:
Վարդանյանի նախաձեռնությամբ վերականգնվել  են Հայաստանում և Հայաստանի սահմաններից դուրս գտնվող  հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության  շուրջ երկու տասնյակ հուշարձաններ՝  սկսած Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ մայր տաճարից մինչև  Իրանում Սուրբ Թադե վանքը և  Շուշիի  իրանական Գոհար-աղայի Վերին մզկիթը:
«Հայկական աշխարհը շատ մեծ է: Մենք ունենք հայկական մշակութային կենտրոններ Սինգապուրում, Երուսաղեմում, Իրանում, Վրաստանում և աշխարհի տարբեր երկրներում: Մեզ համար կարևոր է, որ նրանք պահպանվեն:Եվ եթե մենք ուզում ենք, որ մեր մշակույթը հարգեն այնտեղ, մենք պետք է հարգենք մյուսների մշակույթը այստեղ»: (հատված Վարդանյանի խոսքից, Արցախ, 2019թ.)
Վարդանյանի ողջ գործունեությունը հումանիզմի, ստեղծելու, արարելու  ու մարդուն օգնելու մասին է: Օգնել՝ չակնկալելով անգամ երախտագիտություն։
«Բարին հավերժ է և անմահ։ Այն ուժեղանում է, երբ մենք բարի գործ ենք անում՝ ոչինչ չակնկալելով փոխարենը, անանուն, երբեմն նույնիսկ չիմանալով, թե ում ենք օգնում։ Բարին ներդրում չէ։ Եղիր երախտապարտ, մի վերադարձրու նրան, ով քեզ բարիք է արել` պարտքի զգացողությունից ելնելով, այլ որպես էստաֆետային փայտիկ, այն առաջ փոխանցիր։ Այն կվերադառնա և՛ նրանց, ով քեզ բարիք է արել, և՛ քեզ։ Մի՛ մերժիր ոչ մեկի, օգնիր և կիսվիր ամեն ինչով, ինչ ունես։ Ամեն ինչ կվերադառնա»։ (Վարդանյանի՝ Բաքվի բանտից փոխանցած ուղերձից, ապրիլի 13, 2025)

Сегодня день рождения Рубена Варданяна: что он сделал для Армении?
Сегодня Рубен Варданян, бизнесмен и филантроп, приговоренный бакинским судом по ложным обвинениям к двадцати годам лишения свободы, отмечает свое 58-летие. Уже третий год подряд он встречает день своего рождения в азербайджанской тюрьме.
Команда Free Armenian Prisoners решила в этот день напомнить о том, что сделал Рубен Варданян для Армении, делясь цитатами из его собственных высказываний, из которых становится ясным смысл его действий.
Начиная с 2000 года Рубен Варданян вместе со своей семьей и друзьями инвестировал в Армению более 700 миллионов долларов, реализовав около 700 небольших программ и мегапроектов, изменивших облик страны. В этой статье мы расскажем лишь о некоторых из них.
«Армения 2020»: как и зачем создавался проект?
Рубен Варданян мог спокойно продолжать свою успешную карьеру за пределами Армении, но для него было важно, чтобы его родина также вошла в число «успешных стран».
Именно поэтому в 2001 году вместе с некоторыми из своих друзей Варданян инициировал проект «Армения 2020» с целью определить перспективные сценарии развития Армении на следующие 20 и более лет. В рамках проекта было разработано 4 сценария развития Армении и обозначены отрасли, обладающие наибольшим потенциалом для обеспечения прорывного развития страны.
Идеи ряда других реализованных Рубеном Варданяном мегапроектов зародились именно у истоков проекта «Армения 2020».
Якорные проекты: возрождение Татева, канатная дорога «Крылья Татева»
Рубен Варданян называл эти проекты «якорными» в силу их обширного обхвата, мультипликативного эффекта, вызываемых ими позитивных изменений и цепной реакции для реализации новых проектов.
Первым подобным мегапроектом стало строительство канатной дороги «Крылья Татева», являющееся частью более комплексной программы «Возрождение Татева».
«Когда мы начали строительство канатной дороги, ко мне пришли тогдашний вице-губернатор и девять старост соседних деревень и сказали, что нашли способ, как мне сэкономить три миллиона: в каждую деревню инвестируется по миллиону долларов, еще один миллион — в монастырь. Получится 10 миллионов вместо 13, мы все будем на вас молиться, проведем воду,  канализацию, свет. Тогда я сказал: «Это хорошая идея, но что будет с вами через пять лет? У вас как была безработица 50%, так и останется; как нельзя добраться до монастыря, так и будет нельзя добраться» (отрывок из интервью Forbes, 2019).
Канатная дорога «Крылья Татева» четырежды становилась лауреатом международной премии World Travel Awards, сделав Армению узнаваемым туристическим направлением. После строительства канатной дороги туристический поток в Сюник увеличился в 17 раз, а инвестиции в частный сектор региона - в 11. Этот рост способствовал развитию инфраструктуры региона в целом. В окрестностях Татева и Гориса открылось более 100 новых отелей и гостевых домов формата B&B.
Образование как гарант развития страны: школа UWC Дилижан
«Образцом для подражания для нас должен быть армянский юноша, обучающийся в сельской школе и получивший бронзовую медаль на международной олимпиаде по химии, а его учитель должен быть оценен по достоинству» (отрывок из интервью Варданяна, 2021 г.).
Рубен Варданян и его жена Вероника Зонабенд придают особое значение роли образования. Они убеждены, что в XXI веке самым ценным ресурсом является талантливый, хорошо образованный, творческий и нестандартно мыслящий человек; и те страны и территории, где таких людей больше, будут процветать.
В 2014 году Рубен Варданян основал Международную школу UWC Dilijan в Дилижане, наведя мосты между Арменией и миром, и тем самым обеспечив Армении место на международной образовательной карте.
«Наши проекты долгосрочные: ты делаешь проект школы, которая будет давать долгосрочный эффект только через 20 лет... В дилижанской школе, построенной мной и моими коллегами, учатся дети из 84 стран мира, и армян только 10%. Меня спрашивали: “Что это за школа? Вы что, сумасшедшие? Кто приедет учиться в Дилижан из Японии, Америки, Франции?“. Но ребята из Франции, Германии, Чили, Зимбабве приезжают учиться в Армению, а потом становятся послами Армении» (отрывок из интервью Forbes, 2019 г.).
Международная школа UWC Dilijan — единственная школа сети United World Colleges на постсоветском пространстве. Она объединяет студентов почти из 100 стран мира. За эти годы 170 молодых армянских школьников получили возможность получить качественное образование в UWC Dilijan и других школах сети. Для армянских детей из малообеспеченных семей это реальная возможность получить лучшее международное образование. Около 98 процентов из них обучались бесплатно за счет стипендий, предоставленных спонсорами, в том числе семьей Варданян.
«Аврора»: армяне могут многое дать миру. Мы можем быть благодарны и протянуть руку помощи другим
Мы должны избавиться от стереотипа жертвы.
Рубен Варданян вместе со своими друзьями и единомышленниками Варданом Грегоряном и Нубаром Афеяном основали международную гуманитарную инициативу «Аврора» в знак благодарности всем тем, кто протянул руку помощи их предкам во время Геноцида армян. Глубокий посыл инициативы не только напоминает миру о Геноциде армян, но и создает образ достойного армянина, посредством этой награды помогающего оказавшимся в нужде и трудных жизненных обстоятельствах людям, показывая, что армянин - не жертва, армянин - достойный человек, умеющий быть благодарным, готовый прийти на помощь и дать что-то миру.
«Благодарность — основа и суть «Авроры», это универсальная человеческая ценность. Благодарность в действии лежит в основе здорового и сострадательного мирового сообщества. Находясь здесь, в Баку, я как никогда вдохновлён лауреатами «Авроры» и всем сообществом инициативы, чьи неустанные усилия служить другим без стремления к признанию или славе воплощают сам дух «Авроры»»  (из обращения Варданяна из бакинской тюрьмы, ноябрь 2025 г.)
Сохранение духовного и культурного наследия в Армении и за её пределами
«Если мы хотим, чтобы уважали нашу культуру, то и мы должны уважать чужую».
По инициативе Рубена Варданяна было отреставрировано около двух десятков памятников армянского культурного и духовного наследия как в Армении, так и за её пределами - от церкви Сурб Геворг в Тбилиси до монастыря Святого Фаддея в Иране и иранской Верхней мечети Гевхар-Ага в Шуши.
«Армянский мир велик. У нас есть армянские культурные центры в Сингапуре, Иерусалиме, Иране, Грузии и в других странах мира. Для нас важно, чтобы они сохранялись. И если мы хотим, чтобы нашу культуру уважали там, то мы сами должны уважать культуру других здесь» (отрывок из речи Р.Варданяна, Арцах, 2019 г.).
Вся деятельность Рубена Варданяна направлена ​​на созидание, развитие и помощь. Помощь - без ожидания благодарности.
«Добро вечно и бессмертно. Оно усиливается, когда мы делаем доброе дело, ничего не ожидая взамен, анонимно, иногда даже не зная, кому мы помогаем. Добро — не инвестиция. Будь благодарен, не возвращай тому, кто тебе сделал добро, потому что считаешь себя должным, а передавай это, как эстафетную палочку, дальше. И оно вернётся тем, кто сделал тебе добро, и тебе самому. Не отказывай никому, помогай и делись всем, что у тебя есть. Всё вернётся» (из обращения Варданяна из бакинской тюрьмы, 13 апреля 2025 г.)