ԵԱՀԿ ԽՎ դիտորդական առաքելության կազմում կլինեն 100 խորհրդարանականներ 30 երկրներից
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների դիտորդական պատվիրակության ղեկավարն ավարտել է երկօրյա նախընտրական այցը Երևան, որի նպատակն էր հաջորդ ամիս դիտորդների լիարժեք տեղակայմանը նախապատրաստվելը: Արդյունքները կուղղորդեն Վեհաժողովի դիտորդական առաքելությունը և կբացահայտեն քաղաքական միջավայրի հիմնական ասպեկտները։Այս մասին ԵԱՀԿ ԽՎ-ից հայտնում են Panorama.am-ին։
Հիշեցնենք, որ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդական պատվիրակության ղեկավար Եվրոսիմա Պեյովիչը մայիսի 22-23-ը Երևանում էր՝ հունիսի 7-ին կայանալիք Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունների դիտարկման նախապատրաստական աշխատանքների շրջանակներում։
Չեռնոգորիայի խորհրդարանի անդամ և ԵԱՀԿ ԽՎ քաղաքական հարցերի և անվտանգության գլխավոր կոմիտեի փոխնախագահ Եվրոսիմա Պեյովիչը Վեհաժողովի նախագահ Պերե Ժոան Պոնսի կողմից նշանակվել է դիտորդական պատվիրակության ղեկավար։ Ուրբաթ և շաբաթ օրերին նա հանդիպել է շահագրգիռ կողմերի լայն շրջանակի հետ՝ ընտրությունների նախապատրաստման և ներկայիս քաղաքական մթնոլորտի վերաբերյալ պատկերացում կազմելու համար:
Այցի ընթացքում Պեյովիչը քննարկումներ է ունեցել պետական մարմինների, ընտրական վարչակազմի, քաղաքական կուսակցությունների և դաշինքների, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների և արդեն իսկ տեղում տեղակայված ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) ընտրությունների դիտորդական առաքելության հետ։
«Ընտրությունները միայն մեկ օր չեն։ Դա բարդ գործընթաց է, որը կառուցվում է բոլոր մասնակիցների կողմից՝ սկսած այն կազմակերպող պաշտոնյաներից մինչև դրանց հետևող քաղաքացիական հասարակության խմբերը»,-ասել է Պեյովիչը։ «Վերջին երկու օրերի ընթացքում մեր տեսած բացությունը ցույց է տալիս միջազգային հանրության հետ համագործակցելու ուժեղ պատրաստակամություն։ Այս նախնական աշխատանքը կենսական նշանակություն ունի մեր առաջիկա առաքելության համար, այն թույլ է տալիս մեր դիտորդներին տրամադրել անկախ և կառուցողական գնահատական, որը իսկապես կաջակցի Հայաստանի ժողովրդավարական ուղուն»։
Պեյովիչը սերտորեն կհամագործակցի հատուկ համակարգող Ֆարահ Քարիմիի (Նիդեռլանդներ) հետ, որը ղեկավարում է ԵԱՀԿ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելությունը։ Այս նախաձեռնությունը ներկայացնում է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի, ԵԱՀԿ ԽՎ-ի, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) և Եվրոպական խորհրդարանի (ԵԽ) համատեղ ջանքերը՝ ընտրական գործընթացի համապարփակ գնահատական տալու համար։
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովը երկարատև փորձ ունի Հայաստանում, և այս տեղակայումը նշանավորում է 1995 թվականից ի վեր նրա տասներկուերորդ ընտրությունների դիտորդական գործունեությունը Հայաստանում։ Այս շարունակական ներգրավվածությունը արտացոլում է Վեհաժողովի հանձնառությունը՝ աջակցելու ժողովրդավարական ինստիտուտներին և ընտրական գործընթացներին ԵԱՀԿ տարածաշրջանում։
Ակնկալվում է, որ առաքելությանը կմիանան ավելի քան 100 խորհրդարանականներ և աշխատակիցներ ավելի քան 30 երկրներից՝ նպաստելով ընտրական գործընթացի լայն և հավասարակշռված գնահատմանը։

OSCE PA pre-election visit to Armenia lays groundwork for 7 June vote
The Head of the OSCE Parliamentary Assembly’s election observer delegation to the 7 June parliamentary elections in Armenia has concluded a two-day pre-election visit to Yerevan aimed at preparing for the full deployment of observers next month. The findings will guide the Assembly’s observation mission and identify key aspects of the political environment.
Jevrosima Pejović, member of the Parliament of Montenegro and Vice-Chair of the OSCE PA General Committee on Political Affairs and Security, was appointed by Assembly President Pere Joan Pons to lead the observer delegation. On Friday and Saturday, she met with a wide range of stakeholders to gain insights into the election preparations and the current political climate.
During the visit, Pejović held discussions with representatives of state authorities, the election administration, political parties and alliances, civil society organizations, media representatives, and the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) Election Observation Mission already deployed on the ground.
“An election isn't just a single day. It is a complex process built by everyone involved, from the officials organizing it to the civil society groups watching over it,” said Pejović. “The openness we experienced over the last two days shows a strong willingness to engage with the international community. This groundwork is vital for our upcoming mission, allowing our observers to provide an independent and constructive assessment that truly supports Armenia’s democratic path.”
Pejović will work closely with Special Co-ordinator Farah Karimi (Netherlands), who is leading the short-term OSCE observer mission. This initiative represents a joint effort by OSCE/ODIHR, the OSCE PA, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), and the European Parliament (EP), working together to provide a comprehensive assessment of the electoral process.
The OSCE Parliamentary Assembly has a longstanding record of engagement in Armenia, and this deployment marks its twelfth election observation activity in the country since 1995. This continued involvement reflects the Assembly’s commitment to supporting democratic institutions and electoral processes across the OSCE region.
More than 100 parliamentarians and staff from over 30 countries are expected to join the deployment, contributing to a broad and balanced assessment of the electoral process.