ԿԸՀ-ն կորցրած է ճանաչել ԱԼՅԱՆՍ-ի գրանցումը
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը մայիսի 25-ին ստացել է ԱԼՅԱՆՍ առաջադիմական ցենտրիստական կուսակցության վարչության որոշումն առ այն, որ ինքնաբացարկ են հայտնում ԱԺ հերթական ընտրություններին մասնակցությունից։ Վարչության նիստի որոշումը ստորագրված է եղել վարչության անդամների կողմից: ԿԸՀ մայիսի 26-ի արտահերթ նիստին ներկա են եղել նաև ԱԼՅԱՆՍ առաջադիմական ցենտրիստական կուսակցության լիազոր ներկայացուցիչները, որոնք հաստատել են, որ իրենց քաղաքական ուժի մշտապես գործող մարմինը նման որոշում է կայացրել։
ԿԸՀ-ն կորցրած է ճանաչել ԱԼՅԱՆՍ առաջադիմական ցենտրիստական կուսակցության գրանցումը։ Ըստ այդմ, 2026 թվականի հունիսի 7-ի ՀՀ ԱԺ հերթական ընտրություններին 13 համարի քվեաթերթիկ չի լինի։

Центральная избирательная комиссия признала недействительной регистрацию партии “Альянс” для участия в парламентских выборах в Армении, которые состоятся 7 июня.
26 мая на внеочередном заседании ЦИК обсудила решение правления партии о выходе из участия в очередных выборах в Национальное собрание.
На внеочередном заседании ЦИК присутствовали и представители партии, которые подтвердили, что правление партии приняло решение о выходе из участия в выборах.
ЦИК признала регистрацию партии “Альянс” недействительной, то есть на очередных парламентских выборах 7 июня 2026 года не будет бюллетеней для голосования под номером 13