Հայաստանի գյումթերքի 80 տոկոսը գնում է ՌԴ, ԵԱՏՄ շուկաներ, սակայն այսօր այդ շուկաները մեզ համար սկսել են փակվել. Մարուքյան
10:55 26/05/2026
«Հայաստանի գյումթերքի 80 տոկոսը գնում է  Ռուսաստան, ԵԱՏՄ շուկաներ, սակայն այօր առաջացել են խնդիրներ, որոնք քաղաքական են, ու այդ շուկաները մեզ համար սկսել են փակվել»,- ասում է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Էդմոն Մարությանը՝ նշելով, որ այսօր իրենք իրենց քարոզարշավը սկսել են ջերմոցային տնտեսություններ այցով։
Ըստ նրա, Հայաստանի իշխանությունները հայտարարում են՝ աշխատում են նաև ԵՄ հետ, այնտեղ էլ շուկաներ ունենալու համար։
«Այսօր գյուղացին խնդրի առաջ է կանգնած։ ԵԱՏՄ շուկաները մեզ համար սկսել են փակել։ Ժողովուրդը վարկերի տակ ճռռալով՝ աշխատել է, աճեցրել, հիմա եկել է գյուղմթերքը վաճառելու պահը, սակայն ռիսկի տակ է այդ մթերքը։ Ի՞նչ կարող են անել այս մարդիկ։ Պետք է երևի այլ շուկաներ տանեն։ Ի՞նչ է արել այս իշխանությունը, որ գյուղացին կարողանա իր մթերքը տանել այլ շուկաներ։ Ոչ մի բան։
Մարդիկ ուղղակի ելույթներ են ունեցել, 7 միլիոն դրամ ստացել ու գնացել տուն։ Սա են արել ու հիմա եկել ենք այն հանգրվանին, որ Լարսում պրոբլեմներ ունենք, Վրաստանում էլ ունենք։ Այդ խնդիրներով զբաղվող չունենք»,- ասում է Մարուքյանը։

Эдмон Марукян: 80% сельскохозпродукции Армении экспортируется в Россию и на рынки ЕАЭС, однако сегодня эти рынки для нас начали закрываться
14:42 26/05/2026
«80% сельскохозяйственной продукции Армении экспортируется в Россию и на рынки ЕАЭС, однако сегодня возникли проблемы, которые носят политический характер, и эти рынки для нас начали закрываться», – заявил кандидат в премьер-министры от партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян, отметив, что они начали свою предвыборную кампанию с посещения тепличных хозяйств.
По его словам, власти Армении заявляют, что работают также с ЕС, чтобы обеспечить выход на новые рынки.
«Сегодня фермер оказался в сложной ситуации. Рынки ЕАЭС для нас начали закрываться. Люди, надрываясь под кредитами, работали, выращивали продукцию, и теперь, когда пришло время ее продавать, все оказалось под риском. Что могут сделать эти люди? Наверное, им придется везти на другие рынки. Что сделала эта власть, чтобы фермер мог выходить на новые рынки? Ничего.
Они просто выступали с речами, получали по 7 миллионов драмов и уходили домой. Вот и все, что они делали. И теперь мы дошли до того, что у нас есть проблемы на Ларсе, есть проблемы и в Грузии. Нет никого, кто бы занимался этими вопросами», – заявил Марукян.