Այվազովսկու «Իններորդ ալիքը» առաջին անգամ կվերականգնվի
Հանրահայտ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու «Իններորդ ալիք» նկարը առաջին անգամ կուղարկվի վերականգնման։ Այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»՝ հղում անելով Ռուսական թանգարանի մամուլի ծառայությանը:
«Աշխատանքի Ռուսական թանգարանում գտնվելու ողջ ընթացքում մասնագետները միայն տեղայնացված պահպանման միջոցառումներ են իրականացրել՝ ներկի շերտի ամրացում, աննշան երանգավորում և պրոոֆելակտիկ աշխատանքներ: Վերականգնողների կողմից երկարատև դիտարկումները ցույց են տվել, որ նախաներկի և ներկի շերտի վիճակը աստիճանաբար վատթարանում է. մեծանում են ճեղքերը, հայտնվում են նոր ճաքեր և ներկի տեղայնացված շերտազատում», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Նկարի լիարժեք, համապարփակ գիտական ​​վերականգնում իրականացնելու որոշումը կայացվել է Այվազովսկու խոշոր ցուցահանդեսի բացման նախօրեին՝ 2026 թվականի հոկտեմբերին։ Նկարը Միխայլովսկի պալատի ակադեմիական № 14 դահլիճից կտեղափոխվի Բենուա թևի բաց վերականգնման դահլիճ, որտեղ այցելուները կկարողանան դիտել վերականգնողների աշխատանքը։
Վերականգնման ավարտից հետո դիտողները կկարողանան տեսնել նկարը այնպիսի գունային գամմայով, որը հնարավորինս մոտ կլինի հեղինակի սկզբնական մտադրությանը։
1850 թվականին ստեղծված այս նկարը կենտրոնական տեղ է զբաղեցնում Ռուսական թանգարանի մշտական ​​ցուցադրությունում։ Այն հավաքածու է մտել 1897 թվականին՝ իր պատմական ոսկեզօծ շրջանակի հետ միասին, որի գիտական ​​վերականգնումը կիրականացվի կտավի վրա աշխատանքի հետ միաժամանակ։

Картину Ивана Айвазовского "Девятый вал" впервые отправят на реставрацию, сообщает Интерфакс со ссылкой на пресс-службу Русского музея. По этому случаю в корпусе Бенуа 26 мая состоится реставрационный совет.
"За все время пребывания произведения в Русском музее специалисты проводили лишь локальные консервационные мероприятия: укрепление красочного слоя, небольшие тонировки и профилактические работы. Многолетние наблюдения реставраторов показали, что состояние грунта и красочного слоя постепенно ухудшается: увеличиваются зоны кракелюра, появляются новые изломы и локальные отслоения живописи", - говорится в сообщении.
Решение о полноценной комплексной научной реставрации полотна было принято в преддверии масштабной выставки Айвазовского, которая откроется в октябре 2026 года. Картину перенесут из Академического зала №14 Михайловского дворца в Зал открытой реставрации в корпусе Бенуа, где посетители смогут наблюдать за работой реставраторов.
Реставраторам предстоит укрепить красочный слой и грунт по всей поверхности произведения, устранить очаги отслоений, провести работу с лаковым покрытием, которое со временем стало неоднородным и приобрело выраженную пятнистость. После завершения реставрации зрители смогут увидеть картину в максимально близком к авторскому замыслу колористическом звучании, отмечается в сообщении.
Созданная в 1850 году картина занимает одно из центральных мест в постоянной экспозиции Русского музея. Она поступила в собрание в 1897 году вместе со своей исторической золоченой рамой, научная реставрация которой будет проводиться одновременно с работой с полотном.
"Уже восстановлено более 100 утраченных фрагментов резьбы. Все элементы заново вырезаются из липы по сохранившимся образцам, покрываются традиционным грунтом и будут позолочены сусальным золотом", - сообщил музей.