Ռուբիոյի՝ Երևան այցի առանձնահատկությունները և ստորագրված փաստաթղթերը
«Ռուբիոյի երևանյան այցը, իհարկե, ուներ մի քանի առանձնահատկություններ, որոնց վրա արժե ուշադրություն դարձնել։ Սակայն դա միայն այն չէր, որ նա չհանդիպեց Հայաստանի վարչապետին։ Այս վերլուծության մեջ ցանկանում եմ մի փոքր կենտրոնանալ այն փաստաթղթերի վրա, որոնք ստորագրվեցին»,-գրումէ  հայ-ամերիկյան հարաբերություններին, դրանց պատմությանն ու զարգացումներին քաջատեղյակ քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը։
«Միներալներ. ԱՄՆ-ն և Չինաստանը գտնվում են լուրջ մրցակցության մեջ օգտակար հանածոների, հատկապես՝ կրիտիկական միներալների շուրջ։ Այս ոլորտում Վաշինգտոնի հիմնական նպատակներն են՝ նվազեցնել սեփական կախվածությունը չինական մատակարարումներից և միաժամանակ ազդեցություն հաստատել հանքարդյունաբերության ոլորտում ռեսուրսներով հարուստ երկրներում։ Այս նպատակով ԱՄՆ-ն նմանատիպ համաձայնագրեր է ստորագրել Ուկրաինայի, Սաուդյան Արաբիայի, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության, Ավստրալիայի, Ղազախստանի և տասնյակ այլ երկրների հետ։ Ի դեպ, Գրենլանդիայի նկատմամբ ԱՄՆ նկրտումների հիմնավորումներից մեկը նույնպես նրա հանքային հարստությունն է, ինչի մասին Թրամփի վարչակազմը բազմիցս խոսել է։
Ռազմավարական գործընկերությունների դասակարգում. Ռազմավարական հարաբերությունների տեսանկյունից կարևոր է հասկանալ, որ ԱՄՆ-ն տարբեր երկրների հետ դիվանագիտական հարաբերությունները դասակարգում է հետևյալ կերպ՝
Դաշնակցային հարաբերություններ (ՄԹ, Կանադա),
Ռազմավարական գործընկերություն (Վիետնամ, Ղազախստան),
Համապարփակ ռազմավարական գործընկերություն (Հնդկաստան),
Համապարփակ գործընկերություն (Ինդոնեզիա, Սինգապուր),
ՆԱՏՕ-ից դուրս գլխավոր դաշնակից (Իսրայել, Ավստրալիա),
ՆԱՏՕ-ի անդամ դաշնակիցներ
Այլ բարեկամ երկրներ։
Այս համատեքստում կարելի է ասել, որ Հայաստանը որոշակիորեն բարձրացրել է իր հարաբերությունների մակարդակը, սակայն բնականաբար դաշնակցային հարաբերությունների մասին խոսք չի կարող լինել։
TRIPP. TRIPP-ի գործոնը կարևոր է հասկանալու համար ԱՄՆ-ի ներկայիս մոտեցումները Հարավային Կովկասում։ ԱՄՆ-ն տարածաշրջանում ունի երկու հիմնական առաջնահերթություն՝ TRIPP նախագծի կյանքի կոչումը և Իրանի նկատմամբ ճնշման մեծացումը։ TRIPP-ի վերաբերյալ մի կարևոր հանգամանք հաճախ դուրս է մնում հանրային ուշադրությունից։ Այն ԱՄՆ տարածաշրջանային ռազմավարության կարևոր տարր է, բայց ոչ միակը։ Դրա նպատակը Կենտրոնական Ասիայի էներգակիրների արտահանումն է դեպի Եվրոպա՝ Հարավային Կովկասի և Թուրքիայի միջոցով, շրջանցելով Չինաստանը, Ռուսաստանը և Իրանը։ Իրականում Չինաստանը ձգտում է և արդեն մասամբ հասել է Կենտրոնական Ասիայի էներգառեսուրսների նկատմամբ ազդեցության ամրապնդման։ Նրան անհրաժեշտ են դեպի Եվրոպա արտահանման հուսալի ուղիներ, որոնք կարող են իրականացվել նաև «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակում։ ԱՄՆ-ն, իր հերթին, ձգտում է դժվարություններ ստեղծել Չինաստանի համար՝ սահմանափակելով նրա արտահանման հնարավորությունները՝ կիրառելով տարբեր գործիքներ, պատժամիջոցներից մինչև սեփական տարածաշրջանային նախագծերի խթանում։
Այլ կերպ ասած՝ եթե Չինաստանը մեծապես վերահսկում է Կենտրոնական Ասիայի էներգառեսուրսները, ապա ԱՄՆ-ն, մրցակցային տրամաբանությամբ, փորձում է վերահսկել տարանցիկ հնարավոր միջանցքները դեպի Եվրոպա։ Կենտրոնական Ասիայից Եվրոպա արտահանման հիմնական խոչընդոտներից մեկը այն էր, որ Կասպից ծովով դեպի Ադրբեջան հասնելու դեպքում ռեսուրսների տեղափոխումը դեպի Թուրքիա պետք է անցներ Իրանի տարածքով (կամ առավել երկար՝ Վրաստանի), ինչը չէր բխում Վաշինգտոնի շահերից։ TRIPP-ի գործարկման դեպքում այդ միջանցքը ապահովվում է Հայաստանի տարածքով՝ շրջանցելով Իրանին, միաժամանակ շրջանցելով Ռուսաստանին և ստեղծելով լրացուցիչ բարդություններ Չինաստանի համար՝ սահմանափակելով այլընտրանքային լոգիստիկ ուղիների հասանելիությունը։
Այսինքն՝ Թրամփի վարչակազմը բավականին արդյունավետ առաջ է մղում ամերիկյան շահերը Հարավային Կովկասում, իսկ Հայաստանի իշխանությունները, բնականաբար, որևէ խոչընդոտ չեն ստեղծում ԱՄՆ համար այս գլոբալ մրցակցության պայմաններում և, համապատասխանաբար, վայելում են Վաշինգտոնի աջակցությունը»։

Сурен Саркисян: Особенности визита госсекретаря США Марко Рубио в Ереван и подписанные документы
Визит госсекретаря США Марко Рубио в Ереван, безусловно, имел несколько особенностей, на которые стоит обратить внимание. Однако дело не только в том, что он не встретился с премьер-министром Армении. В данном анализе я хотел бы сосредоточиться на подписанных документах, написал политолог-американист Сурен Саркисян.
«Минералы. США и Китай находятся в состоянии жесткой конкуренции за полезные ископаемые, особенно за критически важные минералы. Основные цели Вашингтона в этой сфере – снизить собственную зависимость от китайских поставок и одновременно установить влияние в богатых ресурсами странах с развитой горнодобывающей промышленностью. С этой целью США подписали аналогичные соглашения с Украиной, Саудовской Аравией, Демократической Республикой Конго, Австралией, Казахстаном и десятками других стран. Кстати, одним из обоснований притязаний США на Гренландию также являются ее минеральные богатства, о чем администрация Трампа заявляла неоднократно», – отметил он.
Коснулся Сурен Саркисян и классификации стратегических партнерств США, указав: «С точки зрения стратегических отношений важно понимать, что США классифицируют дипломатические отношения с различными странами следующим образом:
• Союзнические отношения (Соединенное Королевство, Канада);
• Стратегическое партнерство (Вьетнам, Казахстан);
• Всеобъемлющее стратегическое партнерство (Индия);
• Всеобъемлющее партнерство (Индонезия, Сингапур);
• Основной союзник вне НАТО (Израиль, Австралия);
• Союзники – члены НАТО;
• Другие дружественные страны.
В этом контексте можно сказать, что Армения в определенной степени повысила уровень своих отношений, однако о союзнических отношениях речи, разумеется, быть не может».
Относительно проекта «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP) Сурен Саркисян указал:
«Фактор TRIPP имеет ключевое значение для понимания нынешних подходов США на Южном Кавказе. У США в регионе два основных приоритета: реализация проекта TRIPP и усиление давления на Иран. Один важный аспект TRIPP часто ускользает от внимания общественности: это важный, но не единственный элемент региональной стратегии США. Его цель – экспорт энергоносителей из Центральной Азии в Европу через Южный Кавказ и Турцию в обход Китая, России и Ирана.
В действительности Китай стремится – и уже частично достиг – укрепления своего влияния на энергоресурсы Центральной Азии. Ему нужны надежные пути экспорта в Европу, которые могут быть реализованы в том числе в рамках инициативы «Один пояс, один путь». США, в свою очередь, стремятся создать трудности для Китая, ограничивая его экспортные возможности с помощью различных инструментов: от санкций до продвижения собственных региональных проектов.
Иными словами, если Китай преимущественно контролирует энергоресурсы Центральной Азии, то США, по логике конкуренции, пытаются контролировать возможные транзитные коридоры в Европу. Одним из главных препятствий для экспорта из Центральной Азии в Европу было то, что при достижении Азербайджана через Каспийское море транспортировка ресурсов в Турцию должна была проходить через территорию Ирана (либо по более длинному пути через Грузию), что не отвечало интересам Вашингтона. В случае запуска TRIPP этот коридор обеспечивается через территорию Армении в обход Ирана, одновременно обходя Россию и создавая дополнительные сложности для Китая путем ограничения доступа к альтернативным логистическим путям.
То есть администрация Трампа довольно эффективно продвигает американские интересы на Южном Кавказе, а власти Армении, естественно, не создают каких-либо препятствий для США в условиях этой глобальной конкуренции и, соответственно, пользуются поддержкой Вашингтона».