Հայաստան կներթափանցեն արկտիկական ցուրտ օդային հոսանքներ, օդի ջերմաստիճանը կնվազնի 8-10 աստիճանով. Սուրենյան
09:45 27/05/2026
Այսօր ողջ օրվա ընթացքում և վաղը մինչ երեկո Հայաստանը գտվում է  հարավարևմտյան արևադարձային տաք օդային հոանքների ազդեցության գոտում, ինչի արդյունքում Հայաստանի ողջ տարածքում սպասվում  է ջերմ և առանց տեղումների եղանակ։ Այս մասին հայտնում է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը։
Նա նշում է, որ մայիսի 28-ի ուշ երեկոյան ժամերից, մայիսի 29-ին, 30-ին Հայաստանը գտնվելու է  Սև ծովից ներթափանցող ցիկլոնի ազդեցության գոտում, ինչի արդյունքում այդ օրերեին առանջին շրջանում սպասվում են ամրոպային բնույթի կարճատև անձրևներ։
Օդի ջերմաստիճանն այսօր և վաղը կբարձրանա 2-4 աստիճանով,  բայց մայիսի 29-30-ը հյուսիս-արևմուտքից կներթափանցեն արկտիկական  ցուրտ օդային հոսանքներ, ինչի արդյունքում օդի ջերմաստիճանը կնվազնի 8-10 աստիճանով։
Սուրենյանը հայտնում է, որ մայիսի 31-ին և հունիսի 1-ին  տեղումները կրկին կդադարեն, օդի ջերմաստիճանը որքան նվազել էր, այդքան էլ կբարձրանա։

Тропическое тепло сменится арктическим холодом: Армению ждут погодные качели
Сегодня в течение всего дня и до вечера завтрашнего дня Армения будет находиться под воздействием юго-западных тропических теплых воздушных потоков, в результате чего на всей территории страны ожидается теплая погода без осадков. Об этом сообщил заместитель директора ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» министерства окружающей среды Армении Гагик Суренян.
По его словам, поздно вечером 28 мая, а также 29 и 30 мая Армения окажется под влиянием циклона, проникающего со стороны Черного моря. В эти дни ожидаются кратковременные дожди с грозами.
Температура воздуха сегодня и завтра повысится на 2-4 градуса, однако 29-30 мая с северо-запада проникнут арктические холодные воздушные массы, в результате чего столбики термометров упадут на 8-10 градусов.
Суренян также сообщил, что 31 мая и 1 июня осадки прекратятся, а температура воздуха повысится настолько, насколько ранее снизилась.