Մայիսի 27-ին ժամը 17։00-18։45-ն ընկած հատվածում ձեռնարկվել է միջամտության ապօրինի փորձ, որի հետևանքով հարկադիր փակվել է Panorama.am լրատվական կայքը։ Մենք խստորեն դատապարտում ենք թվային հարթակի մեխանիզմների չարաշահման այս աղաղակող օրինակը և առցանց լրատվամիջոցների վրա ոչ թափանցիկ արտաքին ճնշումը։
Մայիսի 22-ին panorama.am կայքը սպասարկող ընկերությունները ստացել են շար արտառոց նամակ մի մանձի կողմից, որը ներկայացել էր որպես պակիստանցի փաստաբան Փենջաբ նահանգից։ Նամակում նշվում էր, որ panorama.am-ում հրապարակված նյութը խախտում է հեղինակային իրավունքների վերաբերյալ DMCA նորմերը, պահանջում էին կայքից անհապաղ հեռացնել այդ նյութը։ Խոսքը մի նյութի մասին է, որը panorama.am-ը չէր պատրաստել, այն արտատպվել էր այլ ԶԼՄ-ներից՝ լրագրության ընդունված պրակտիկայի շրջանակում, ինչպես նաև սկզբնաղբյուրի նյութին արված հիպերլինկերի պահպանմամբ։
Բողոքում նաև ասվում էր, որ հրապարակումն ունի զրպարտող բնույթ ու վնաս է հասցնում դիմումատուի հաճախորդին։ Իր հերթին panorama.am-ի խմբագրությունն օպերատիվ կերպով կապ է հաստատել հայկական խոշոր բիզնես կառույցի հետ, որը հիշատակված էր պակիստանցի իրավաբանի նամակում, որի անունից էլ իբր հանդես էր գալիս վերջինը, և պահանջել պաշտոնական պարզաբանում հարցի վերաբերյալ։ Գրավոր պաշտոնական պատասխանում վերոհիշյալ բիզնես կառույցը հայտնել է, որ իրենք որևէ խնդիր չեն տեսնում հրապարակված նյութի հետ կապված ու որևէ իրավաբանի այդ հարցով չեն դիմել։ Չնայած այս պարզաբանմանը չնայած, որպես պակիստանցի փաստաբան կամ միջնորդ ներկայացած մի անձ գործողություններ ձեռնարկեց հոսթինգային ծառայությունների միջոցով, ինչի հետևանքով panorama.am-ը կարճ ժամանակով փակվեց։
Մենք սա համարում ենք Հայաստանում խոսքի ազատության և լրատվամիջոցների ազատության անընդունելի խախտում։ Իսկ այն փաստը, որ այդ գործողությունը տեղի է ունենում նախընտրական քարոզարշավի ակտիվ փուլում, իրավիճակն ավելի անհանգստացնող է դարձնում ու առաջացնում է լուրջ մտահոգություններ լրատվամիջոցների դեմ քաղաքական դրդապատճառներով միջամտության վերաբերյալ։
Կարծում ենք, որ սա քաղաքական դրդապատճառներով հարձակում է panorama.am կայքի և հանրության տեղեկատվություն ստանալու իրավունքի դեմ։ Այս պրակտիկան պետք է անհապաղ դադարեցվի։
Կոչ ենք անում ԶԼՄ-ների պաշտպանության հարցերով զբաղվող միջազգային կառույցներին, ինչպես նաև թվային հարթակների օպերատորներին, մատակարարներին շտապ ուսումնասիրել այս դեպքը և ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ՝ կանխելու թվային ենթակառուցվածքների չարաշահումը՝ որպես գրաքննության և քաղաքական ճնշման գործիք։
Panorama.am-ի խմբագրությունը հայտնում է իր լիակատար պատրաստակամությունը՝ իրավապաշտպան շահագրգիռ կազմակերպություններին տրամադրելու համապատասխան տեղեկատվություն։
Նաև կոչ ենք անում մեր լսարանին panorama.am-ի նյութերին հետևել ոչ միայն կայքում, այլև միանալ սոցիալական ցանցերի մեր էջերին, մինչև վերոնշյալ իրավիճակի վերջնական կարգավորումը։
Հայցում ենք մեր ընթերցողների ներողամտությունը անհարմարության համար և շնորհակալ ենք աջակցության համար։

Заявление о принудительном отключении Panorama.am
27 мая в промежутке между 17:00 и 18:45 была предпринята неправомерная попытка вмешательства, приведшая к принудительному отключению новостного сайта panorama.am.
Мы решительно осуждаем этот вопиющий пример злоупотребления механизмами цифровых платформ и непрозрачного внешнего давления на онлайн-новостные СМИ.
22 мая разработчик сайта panorama.am получил крайне странное письмо от имени лица, представившегося пакистанским юристом из региона Пенджаб. В письме утверждалось, что новостной материал, опубликованный на panorama.am, нарушает нормы DMCA об авторском праве, и содержалось требование о его немедленном удалении. Речь шла о материале, который не был подготовлен panorama.am, а был перепечатан из другого СМИ в рамках обычной журналистской практики и с соответствующей гиперссылкой на оригинал материала.
В жалобе также утверждалось, что публикация носит клеветнический характер и наносит ущерб репутации клиента заявителя.
В свою очередь редакция сайта panorama.am оперативно связалась с крупной армянской бизнес-структурой, упомянутой в письме пакистанского юриста, от имени которой якобы выступал последний, и запросила официального разъяснение по данному вопросу. В официальном письменном ответе упомянутой структуры сообщалось, что они не видят проблемы в публикации указанного материала и к каким-либо юристам не обращалась.
Несмотря на это разъяснение, лицо, представившееся пакистанским юристом или посредником, предприняло действия через сервисы, предоставляющие хостинг, что привело к кратковременному отключению panorama.am.
Мы считаем это недопустимым посягательством на свободу выражения мнения и свободу СМИ в Армении. А тот факт, что подобные действия происходят в период активной избирательной кампании, делает ситуацию особенно тревожной и вызывает серьезные опасения относительно политически мотивированного вмешательства против СМИ.
Мы считаем, что это политически мотивированная атака против panorama.am и против права общества на доступ к информации.
Подобная практика должна быть немедленно прекращена.
Мы призываем соответствующие международные организации по защите свободы СМИ, а также поставщиков цифровых платформ срочно изучить этот инцидент и принять необходимые меры для предотвращения злоупотребления цифровой инфраструктурой как инструментом цензуры и политического давления. Редакция panorama.am выражает полную готовность предоставить соответствующую информацию заинтересованным правозащитным организациям.
Также призываем нашу аудиторию продолжать следить за материалами panorama.am не только на сайте, но и присоединяться к нашим страницам в социальных сетях, пока вышеописанная ситуация не будет окончательно урегулирована.