Մենք պետք է ճիշտ հասկանանք այս ռազմական շքերթի իրական նպատակը. Թաթոյան
«Մենք պետք է ճիշտ հասկանանք այս ռազմական շքերթի իրական նպատակներն ու համատեքստը»,-«Միասնության Թևեր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Արման Թաթոյանը տեսաուղերձով անդրադարձել է այսօր՝ մայիսի 28-ին, Առաջին Հանրապետության տոնի առթիվ անցկացվող ռազմական շքերթին։
Նրա խոսքով,  այդ համատեքստն այն է, որ գործող վարչապետը և նրա շրջապատը, որոնք ամեն օր նվաստացնում են մեր զինվորներին, նրանց ընտանիքներին, մեր վետերաններին, կռված մարդկանց, իրենց վեց տարվա ձախողումները փորձում են թաքցնել մեր հերոս զինվորների թիկունքում։
«Այդ վեց տարիները մեզ բերել են երեք խոշոր պատերազմ, երեք պարտություն և երրորդ հայկական ցեղասպանությունը»,- ասել է Թաթոյանը։
Նրա խոսքով՝ զինվորականներն արժանի են ունենալու այնպիսի ղեկավարություն, որը կհարգի նրանց և նրանց ընտանիքների զոհողությունները։
«Մեր զինվորականները արժանի են ունենալ լավ ղեկավարություն՝ այնպիսի ղեկավարություն, որը նրանց չի նվաստացնում հանուն նրա, որ հաճոյանա մեր թշնամիներին։ Սիրելի զինվորականներ, հունիսի 7-ը մեր երկիրը ազատագրելու օրն է, մենք պետք է հետ վերցնենք մեր երկիրը, որպեսզի այնպես չլինի, որ դուք ունենաք ղեկավարություն, որոնք չեն հարգում ձեր սխրանքը, ձեր ընտանիքի զոհողությունները»,- նշել է նա։

Armenian opposition leader Armen Tatoyan criticized a military parade held on Thursday to mark the anniversary of the First Republic, saying the event was being used by Prime Minister Nikol Pashinyan’s government to distract from years of political and military failures.
In a video message released on May 28, Tatoyan, the prime ministerial candidate of the Wings of Unity party, said Armenians “must properly understand the real goals and context” of the military parade.
Tatoyan accused Pashinyan and his team of “repeatedly humiliating soldiers, their families, veterans and those who fought for the country,” while seeking to “conceal six years of failures behind our heroic soldiers.”
He accused the current administration of leading Armenia through “three major wars, three defeats and a third Armenian genocide” during its six years in power.
Tatoyan also said Armenian servicemen deserve leadership that respects both their sacrifices and those of their families.
“Our servicemen deserve good leadership that does not humiliate them in order to please our enemies,” he said.
Addressing members of the military, Tatoyan called June 7 “the day to liberate the country,” urging supporters to “take back the country” to ensure soldiers are led by officials who respect their service and sacrifice.