Նիկոլ Փաշինյանի ելույթ է ունցել Հանրապետության օրվան նվիրված զորահանդեսին.
Օրենսդիր, գործադիր, դատական իշխանության, տեղական ինքնակառավարման մարմինների հարգելի՛ ներկայացուցիչներ,
Դիվանագիտական կորպուսի հարգելի՛ ներկայացուցիչներ,
Պարոնայք գեներալնե՛ր, սպանե՛ր, զինծառայողնե՛ր,
Սիրելի՛ քաղաքացիներ, սիրելի՛ ժողովուրդ,
2026 թվականի Հանրապետության այս օրը նշում ենք բոլորովին նոր պատմական պայմաններում։ Շուրջ 35-ամյա հակամարտությունից հետո Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղություն է հաստատված։ Խաղաղությունն այն է, ինչ Հայաստանի առաջին Հանրապետությանը չհերիքեց անկախությունը պահպանելու և զարգացնելու համար, և խաղաղության բացակայությունը դարձավ այն առանցքային պատճառը, որով Հարավային Կովկասի երեք երկրները 1918 թվականին իրար հետ անկախություն հռչակելով, 1920 թվականին իրար հետևից կորցրեցին այդ անկախությունը։
Հայաստանի առաջին Հանրապետության ճակատագրի մասին պատմական հիշողությունները կարևոր դեր են ունեցել խաղաղություն հաստատման գործընթացներում, և այսօր մենք հաղթահարում ենք Առաջին Հանրապետության ժամանակներից մնացած՝ պետության ժամանակավորության բարդույթը և որդեգրում ենք պետության հարատևության օրակարգ՝ առաջնորդվելով այն տրամաբանությամբ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է գոյություն ունենա հավիտյան։
Սա նշանակում է, որ բոլոր իրավիճակներում պետք է կենտրոնացած մնանք պետության շահի վրա, երբ պետությունն ու նրա շահը, նրա անվտանգությունը, ազատությունն ու բարեկեցությունը դառնում են գործողությունների և որոշումների առանցքային ելակետ և պետությունն էլ իր հերթին դառնում է սեփական քաղաքացիների անվտանգության, ազատության, բարեկեցության գործիք։
Պետության վերելքի այս հայեցակարգն առաջնորդում է մեզ, և մենք գնում ենք այս ճանապարհով։
Հայաստանի Հանրապետությունը գնում է այս ճանապարհով, և հաստատված խաղաղությունը, նրա հետագա ինստիտուցիոնալացումը, պետության իրավական հիմունքների զարգացումն ու ամրապնդումը, Հայաստանը հակամարտության փակուղուց Խաղաղության խաչմերուկ դարձնելը՝ ներառյալ TRIPP նախագծի իրագործմամբ, ինչպես նաև քաղաքացիների անվտանգությունը, ազատությունը և բարեկեցությունն ապահովելը մեր ռազմավարական առաջնահերթություններն են։
Այս նպատակների իրագործման համար կարևոր նշանակություն ունի կրթությունը, որը մենք հռչակել ենք ռազմավարությունների ռազմավարություն։ Եվ պետության մասին մեր գիտելիքի խորացումը գալիս է ասելու, որ խաղաղության պայմաններում պետական կարևորագույն ինստիտուտ է բանակը, և այսօր Հայաստանի Հանրապետության բանակը ոչ թե պատերազմի, այլ խաղաղության գործոն է, որովհետև պաշտպանունակ և ուժեղ բանակ չունեցող երկիրը կարող է գայթակղիչ լինել ագրեսիայի համար։
Մենք չենք կարող մեզ դնել նման իրավիճակում և այսօր, մեզ համար պատիվ է 2026 թվականի Հանրապետության օրվա առիթով Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդին ներկայացնել այն արդյունքները, որոնց հասել ենք 2022 թվականից ի վեր։
Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո՛ նախագահ,
Ազգային ժողովի մեծարգո՛ նախագահ,
Սահմանադրական դատարանի մեծարգո՛ նախագահ,
Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետնե՛ր,
Սիրելի՛ քաղաքացիներ,
Սիրելի՛ ժողովուրդ,
Այսօր ձեզ ենք ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության նոր բանակը՝ նոր սպառազինությամբ, նոր համազգեստով և նոր գաղափարաբանությամբ։ Այդ գաղափարաբանության առանցքը հետևյալն է․ բանակի միակ խնդիրը Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածքի պաշտպանությունն է, և մեր բանակը չպետք է կիրառվի Հայաստանի միջազգայնորեն տարածքից դուրս, բացառությամբ միջազգային պայմանագրերի հիման վրա իրականացվող խաղաղապահ առաքելությունների։
Այս մոտեցումն է հնարավոր դարձրել, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ունենա այն, ինչ այսօր կտեսնեք։ 2022 թվականից առաջ սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի միջազգային շուկաները հիմնականում փակ կամ դժվար հասանելի էին Հայաստանի Հանրապետության համար, որովհետև միջազգային գործընկերները հրաժարվում էին Հայաստանի Հանրապետությանը զենք մատակարարել այն պատճառաբանությամբ, թե համոզված են, որ Հայաստանն այդ զենքը կիրառելու է իր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքներից դուրս։
Եվ միայն 2022 թվականի հոկտեմբերի 6–ին Պրահայում ձեռքբերված համաձայնություններից հետո, երբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա ճանաչեցին միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ահա միայն այս համաձայնությունից հետո սպառազինությունների միջազգային շուկան բացվեց Հայաստանի համար։
Այսօրվա զորահանդես–հաշվետվության մարտաշարքով կանցնի շուրջ 7 երկրների արտադրության սպառազինություն և ռազմական տեխնիկա, և ռազմատեխնիկական համագործակցության այս աշխարհագրությունն Իրական Հայաստանի գաղափարախոսության վրա հիմնված քաղաքականությունների արդյունք է։
Զորահանդես–հաշվետվության կարևոր առանցքներից մեկը Հայաստանի Հանրապետությունում արտադրված սպառազինությունը և ռազմական տեխնիկան է, որն այսօր միջազգային շուկայում կայուն դիրքեր զբաղեցնելու առաջին, բայց վստահ քայլերն է անում։
2022 թվականից սկսած Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությունը շուրջ 170 միլիարդ դրամի ներդրում է արել ռազմարդյունաբերական համալիրում, և այսօր մենք ունենք արդյունքներ, որոնցով կարող ենք հպարտանալ։
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանունակության բարձրացման էական գործոն են նաև մի քանի տասնյակ ամրացված շրջանները, որոնք 21–րդ դարի պահանջներին համապատասխան ամրոց–բերդեր են Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանի երկայնքով և ինժեներական մտքի գլուխգործոցներ։
Այսօր հպարտության առիթ է նաև այն, որ զորահանդեսին մասնակցում են կամավոր ատեստավորմամբ իրենց բարձր մարտունակությունն ապացուցած զինծառայողներ, ինչպես նաև «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրի մասնակիցներ, ովքեր ժամկետայինից պրոֆեսիոնալ բանակի անցման գործընթացի կարևոր մասնակիցներ են։
Հայաստանի Հանրապետության բանակի կերպափոխումն ընթանում է մեծ տեմպերով, ինչի համար էական նշանակություն ունի զինծառայողների սոցիալական երաշխիքների համակարգը։
Այսօր Հայաստանում 700 հազար դրամ վարձատրություն ստացող շարքային կազմի զինծառայողներ կան, և կամավոր ատեստավորման շրջափուլերի միջոցով վարձատրությունների ավելացման այս գործընթացը լինելու է շարունակական։
«Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրի զինծառայողները պայմանագրային հնգամյակն ավարտելուց հետո կստանան նաև լրացուցիչ հինգ միլիոն դրամ պատվովճար։
Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի կուրսանտները, որ այսօր ուսումնառության ընթացքում ստանում են մինչև 175 հազար դրամ կրթաթոշակ, ռազմաուսումնական հաստատությունը հաջողությամբ ավարտելուց և սպայական նշանակում ստանալուց հետո Երևանի գներով հաշվարկված բնակարանի գնման վկայագրեր կստանան Կառավարության կողմից, և այսպիսով՝ մեր սպայակազմի բնակարանային խնդիրը, որը 2000–ականների սկզբից մեծ հաշվով չլուծված է, կստանա արմատական լուծում։
Կառավարությունը բոլորովին վերջերս որոշում ընդունեց՝ Պաշտպանության նախարարության բնակարանային հերթացուցակում 2000–ականների սկզբից հերթագրված շուրջ 2850 ընտանիքների բնակարանային խնդիրն առաջիկա չորս տարում լուծելու մասին։ Ընթանում է զինծառայության մեջ գտնվող անձանց բնակարան ձեռքբերելու համար հիպոթեկային վարկի աջակցության պետական ծրագիրը, և առաջիկայում այն ավելի կընդլայնվի։
Սիրելի՛ ժողովուրդ, պետական այրեր,
Այսօրվա զորահանդեսը հաշվետվություն է քաղաքացիներին, թե վերջին տարիներին Հայաստանի Հանրապետությունը Կառավարությունն ի՞նչ է արել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանունակությունը բարձրացնելու համար։ Բայց այս հաշվետվության հասցեատեր են նաև մեր նահատակները, ում զոհողությունների գնով, ում կյանքի գնով Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր պետություն է ավելի, քան երբևէ, անկախ է ավելի, քան երբևէ, ինքնիշխան է ավելի, քան երբևէ, անվտանգ է ավելի, քան երբևէ։
Մեկ րոպե լռությամբ, բայց նաև հրետանային համազարկերով հարգենք մեր բոլոր նահատակների հիշատակը։
Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո՛ նախագահ, պետական այրեր,
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացինե՛ր, սիրելի՛ ժողովուրդ,
Հայաստանի Հանրապետությունը սերտել է պատմության դասերը, Հայաստանի Հանրապետությունը սերտել է բանակի պատմության դասերը, և այսօր դուք տեսնում եք, տեսնելու եք այդ ամենի առարկայական արդյունքը, Հայաստանի Հանրապետության նոր բանակը՝ նոր սպառազինությամբ և տեխնիկայով, նոր համազգեստով, նոր գաղափարաբանությամբ, նոր զինանշանով, նոր հոգեբանությամբ և նոր մարտունակությամբ։
Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր պաշտոնյաներին, զինծառայողներին, մասնավոր հատվածի ընկերություններին, մեր բոլոր միջազգային գործընկերներին, ովքեր ներդրում են ունեցել մեր նոր բանակի ձևավորման գործում։
Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև Հայաստանում աշխատող, արդյունք ստեղծող, օրենքով սահմանված հարկերը վճարող, հսկիչ դրամարկղային կտրոն պահանջող և ստացող բոլոր քաղաքացիներին, բոլոր մարդկանց, ում գեներացրած հարկերի շնորհիվ Հայաստանի Հանրապետությունը կարող է իրեն թույլ տալ ունենալ նոր, ժամանակակից, պաշտպանունակ և ուժեղ բանակ։

Никол Пашинян: Наша армия не должна применяться за пределами международно признанной территории Армении
11:50 28/05/2026
Никол Пашинян выступил с речью на военном параде по случаю Дня Республики 28 мая. Текст приводится на сайте правительства Армении:
«Многоуважаемый президент Республики Армения,
Многоуважаемый председатель Национального Собрания,
Многоуважаемый председатель Конституционного суда,
Уважаемые представители законодательной, исполнительной, судебной властей и органов местного самоуправления,
Уважаемые представители дипломатического корпуса,
Господа генералы, офицеры, военнослужащие,
Дорогие граждане, дорогой народ,
В 2026 году День Республики мы отмечаем в совершенно новых исторических условиях. После почти 35-летнего конфликта между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой установлен мир. Мир — это то, чего не хватило Первой Республике Армения для сохранения и развития независимости, и отсутствие мира стало той ключевой причиной, по которой три страны Южного Кавказа, вместе провозгласив независимость в 1918 году, в 1920 году одна за другой потеряли эту независимость.
Исторические воспоминания о судьбе Первой Республики Армения сыграли важную роль в процессах установления мира, и сегодня мы преодолеваем оставшийся со времен Первой Республики комплекс временности государства и принимаем повестку долговечности государства, руководствуясь логикой, что Республика Армения должна существовать вечно.
Это означает, что в любых ситуациях мы должны оставаться сосредоточенными на интересах государства, когда государство, его интересы, его безопасность, свобода и благополучие становятся ключевой отправной точкой для действий и решений, а государство, в свою очередь, становится инструментом безопасности, свободы и благополучия собственных граждан.
Эта концепция подъема государства является руководством для нас, и мы идем по этому пути.
Республика Армения идет по этому пути, и установленный мир, его дальнейшая институционализация, развитие и укрепление правовых основ государства, превращение Армении из тупика конфликта в «Перекресток мира» — включая реализацию проекта TRIPP, — а также обеспечение безопасности, свободы и благополучия граждан являются нашими стратегическими приоритетами.
Для реализации этих целей важное значение имеет образование, которое мы провозгласили стратегией стратегий. И углубление наших знаний о государстве подсказывает нам, что в условиях мира важнейшим государственным институтом является армия, и сегодня армия Республики Армения является фактором не войны, а мира, поскольку страна, не имеющая боеспособной и сильной армии, может стать соблазном для агрессии.
Мы не можем поставить себя в такое положение, и сегодня для нас большая честь по случаю Дня Республики представить народу Республики Армения те результаты, которых мы достигли с 2022 года.
Многоуважаемый президент Республики Армения,
Уважаемые иностранные дипломаты,
Дорогие граждане,
Сегодня мы представляем вам новую армию Республики Армения — с новым вооружением, новой формой и новой идеологией. Стержень этой идеологии заключается в следующем: единственной задачей армии является защита международно признанной суверенной территории Республики Армения, и наша армия не должна применяться за пределами международно признанной территории Армении, за исключением миротворческих миссий, осуществляемых на основании международных договоров.
Именно этот подход сделал возможным то, чтобы Республика Армения обрела всё, что вы увидите сегодня. До 2022 года международные рынки вооружения и военной техники были в основном закрыты или труднодоступны для Республики Армения, поскольку международные партнеры отказывались поставлять Республике Армения оружие под тем предлогом, что они были убеждены: Армения применит это оружие за пределами своих международно признанных территорий.
И только после договоренностей, достигнутых 6 октября 2022 года в Праге, когда Армения и Азербайджан на основе Алма-Атинской декларации 1991 года признали территориальную целостность друг друга, — вот только после этого соглашения международный рынок вооружений открылся для Армении.
Сегодня в строю этого парада—отчета пройдет вооружение и военная техника производства около 7 стран, и эта география военно-технического сотрудничества является результатом политики, основанной на идеологии «Реальной Армении».
Одним из важных стержней парада—отчета является вооружение и военная техника, произведенные в Республике Армения, которые сегодня делают первые, но уверенные шаги к тому, чтобы занять стабильные позиции на международном рынке.
Начиная с 2022 года правительство Республики Армения инвестировало около 170 млрд драмов в военно-промышленный комплекс, и сегодня мы имеем результаты, которыми можем гордиться.
Существенным фактором повышения обороноспособности Республики Армения являются также несколько десятков укрепленных районов, которые представляют собой крепости—цитадели вдоль государственной границы Республики Армения, соответствующие требованиям XXI века, и являются шедеврами инженерной мысли.
Сегодня поводом для гордости является и то, что в параде принимают участие военнослужащие, доказавшие свою высокую боеспособность в ходе добровольной аттестации, а также участники программы «Защитник Отечества», которые являются важными участниками процесса перехода от срочной к профессиональной армии.
Трансформация армии Республики Армения идет быстрыми темпами, для чего существенное значение имеет система социальных гарантий военнослужащих.
Сегодня в Армении есть рядовые военнослужащие, которые получают зарплату в размере 700 тысяч драмов, и этот процесс увеличения зарплат посредством этапов добровольной аттестации будет продолжительным.
Военнослужащие программы «Защитник Отечества» по окончании пятилетнего контракта получат также дополнительную почетную выплату в размере пяти миллионов драмов.
Курсанты Военной академии имени Вазгена Саргсяна, которые сегодня в процессе обучения получают стипендию до 175 тысяч драмов, после успешного окончания военно-учебного заведения и получения офицерского назначения получат от правительства сертификаты на покупку жилья, рассчитанные по ценам Еревана, и таким образом жилищная проблема нашего офицерского состава, которая с начала 2000-х годов по большому счету оставалась нерешенной, получит окончательное решение.
Совсем недавно правительство приняло постановление решить в течение ближайших четырех лет жилищную проблему около 2850 семей, состоящих на учете в жилищной очереди министерства обороны с начала 2000-х годов. Действует государственная программа содействия по ипотечному кредитованию для приобретения жилья лицами, находящимися на военной службе, и в ближайшем будущем она будет еще больше расширена.
Дорогой народ, государственные деятели,
Сегодняшний парад — это отчет перед гражданами о том, что правительство Республики Армения сделало за последние годы для повышения обороноспособности Республики Армения. Но адресатами этого отчета являются также и наши павшие солдаты, ценой жертв которых, ценой жизней которых Республика Армения сегодня является государством в большей степени, чем когда-либо, независима в большей степени, чем когда-либо, суверенна в большей степени, чем когда-либо, безопасна в большей степени, чем когда-либо.
Почтим память всех наших павших солдат минутой молчания, а также артиллерийскими залпами.
Многоуважаемый президент Республики Армения, государственные деятели,
Граждане Республики Армения, дорогой народ,
Республика Армения усвоила уроки истории, Республика Армения усвоила уроки истории армии, и сегодня вы видите, вы увидите предметный результат всего этого — новую армию Республики Армения с новым вооружением и техникой, новой формой, новой идеологией, новым гербом, новой психологией и новой боеспособностью.
Я выражаю благодарность всем должностным лицам, военнослужащим, компаниям частного сектора, всем нашим международным партнерам, которые внесли свой вклад в формирование нашей новой армии.
Я также выражаю благодарность всем работающим в Армении, создающим результат, выплачивающим установленные законом налоги, требующим и получающим контрольно-кассовые чеки гражданам — всем людям, благодаря генерируемым налогам которых Республика Армения может позволить себе иметь новую, современную, боеспособную и сильную армию.