Ռուսաստանը մայիսի 30-ից սահմանափակում է ՀՀ-ից լոլիկի, վարունգի, պղպեղի, ելակի ներկրումը
Ռոսսելխոզնադզորը 2026 թվականի մայիսի 30-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ է մտցնում Հայաստանից արտահանվող թարմ լոլիկի, վարունգի, պղպեղի, կանաչեղենի և ելակի ներկրման վրա՝ մինչև արտահանվող արտադրանքի անվտանգության ապահովման համապատասխան ալգորիթմի մշակումը։ Այս մասին գրված է Ռոսսելխոզնադզորի պաշտոնական կայքում:
«Որոշումը կայացվել է Հայաստանից Ռուսաստանի Դաշնություն մատակարարվող բանջարաբոստանային արտադրանքի մատակարարումների ժամանակ արձանագրվող խախտումների թվի աճի պատճառով, ինչպես նաև բուսասանիտարական բարեկեցության ապահովման նպատակով։ Ստեղծված իրավիճակը սպառնալիք է ներկայացնում երկրի տարածքի բուսասանիտարական վիճակի համար։
Բացի այդ, Հայաստանի իրավասու գերատեսչության կողմից չեն ձեռնարկվել համապատասխան միջոցներ՝ նախկինում հայտնաբերված խախտումների վերացման ուղղությամբ։
Նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակում 2026 թվականի մայիսի 21-ից մայիսի 27-ն ընկած ժամանակահատվածում Ռոսսելխոզնադզորն ստուգումներ է անցկացրել Հայաստանի ձեռնարկություններում, որոնց ընթացքում հայտնաբերվել են մի շարք խախտումներ, այն է՝ ջերմոցային համալիրներում ԵԱՏՄ անդամ պետությունների համար կարանտինային օբյեկտների առկայություն, ինչը հաստատվում է հայկական մրգի և բանջարեղենի ներկրման ժամանակ դրանց հայտնաբերման պարբերական դեպքերով՝ 181 դեպք 2026 թվականի ընթացքում։
Բացի այդ, Ռոսսելխոզնադզորի տեղեկատվական համակարգի տվյալների համաձայն՝ բանջարաբոստանային արտադրանքի զգալի ծավալներ մատակարարվում են արտաքին տնտեսական գործունեության բազմաթիվ հայաստանյան մասնակիցների կողմից, որոնց սեփականության ձևը հայտնի չէ, և որոնք խուսափում են կարանտինային բուսասանիտարական վերահսկողությունից։ Սա վկայում է հայկական կողմի կողմից արտադրանքի հետագծելիության համակարգի բացակայության մասին՝ Ռուսաստանի Դաշնություն արտահանման գործընթացում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Россия с 30 мая ограничивает ввоз томатов, огурцов, перцев, зеленных культур и клубники из Армении
Россельхознадзор с 30 мая 2026 года вводит временные ограничения на ввоз свежих томатов, огурцов, перцев, зеленных культур и клубники происхождением и отправлением из Армении до выработки соответствующего алгоритма по обеспечению безопасности отгружаемой продукции, сообщается на сайте ведомства.
«Решение принято в связи с участившимися случаями нарушений при поставках армянской плодоовощной продукции в Россию и в целях обеспечения фитосанитарного благополучия. Сложившаяся ситуация представляет угрозу фитосанитарному состоянию территории страны.
Кроме того, компетентным ведомством Армении не было принято соответствующих мер по ранее выявленным нарушениям.
В рамках ранее достигнутых договоренностей в период с 21 мая по 27 мая 2026 года Россельхознадзором проведена инспекция предприятий Армении, в ходе которой выявлен ряд нарушений, а именно наличие в тепличных комплексах карантинных для государств – членов ЕАЭС объектов, что подтверждается систематическими случаями их выявлений при ввозе армянской плодоовощной продукции – 181 случай за 2026 год.
Также согласно данным информационной системы Россельхознадзора большое количество плодоовощной продукции поставляется многочисленными армянскими участниками внешнеэкономической деятельности с неизвестной формой собственности, которые уклоняются от проведения карантинного фитосанитарного контроля. Указанное свидетельствует об отсутствии у армянских коллег системы прослеживаемости продукции при ее экспорте в Россию», – говорится в сообщении.