Հրապարակվել է Հայաստանի վերաբերյալ Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի ղեկավարների հայտարարությունը
Կրեմլը հրապարակել է Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի ղեկավարների համատեղ հայտարարությունը, որում գնահատվում են Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի կասեցման հնարավոր հետևանքները Հայաստանի Հանրապետության համար։ Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է․
«Մենք՝ Բելառուսի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության, Ղրղզստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահներս,
Հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետության կողմից Եվրոպական Միությանը միանալուն ուղղված գործողությունները, այդ թվում՝ 2025 թվականին ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից «ՀՀ Եվրոպական Միությանը անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին» ՀՀ օրենքի հաստատումը և ՀՀ Նախագահի կողմից ստորագրումը, ինչպես նաև Եվրոպական Միության կողմից ՀՀ կառավարության եվրոպական ձգտումների վերահաստատումը, ինչպես արտահայտվել է 2026 թվականի մայիսի 5-ին ընդունված Հայաստան-Եվրոպական Միություն առաջին գագաթնաժողովից հետո ընդունված համատեղ հռչակագրում, հաշվի առնելով Եվրասիական տնտեսական միության (այսուհետ՝ Միություն) անդամ պետությունների տնտեսական անվտանգության համար էական ռիսկերը, որոնք առաջանում են կապված ՀՀ-ի՝ Եվրոպական Միությանը անդամակցելու նախապատրաստական աշխատանքների հետ կապված և Միության անդամ պետություններին հասցվող վնասը կանխելու անհրաժեշտության վերաբերյալ,որոշել ենք․
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի անդամները՝ Բելառուսի Հանրապետությունից, Ղազախստանի Հանրապետությունից, Ղրղզստանի Հանրապետությունից և Ռուսաստանի Դաշնությունից, 2026 թվականի դեկտեմբերին կայանալիք Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի հաջորդ նիստում կզեկուցեն Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի կասեցման հնարավոր հետևանքների մասին՝ ՀՀ-ի համար։
Մենք կիսում ենք ՀՀ-ում հնարավորինս շուտ ազգային հանրաքվե անցկացնելու անհրաժեշտության վերաբերյալ դիրքորոշումը՝ Եվրոպական Միությանը միանալու կամ Եվրասիական տնտեսական միության կազմում մնալու վերաբերյալ։

Опубликовано заявление лидеров РФ, Беларуси, Казахстана, Киргизии по Армении
Кремль опубликовал совместное заявление лидеров России, Беларуси, Казахстана и Киргизии, касающееся оценки возможных последствий приостановления в отношении Республики Армения действия договора о Евразийском экономическом союзе:
«Мы, Президенты Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Российской Федерации,
принимая во внимание действия Республики Армения, направленные на вступление в Европейский союз, в том числе одобрение в 2025 году Национальным Собранием Республики Армения и подписание Президентом Республики Армения Закона Республики Армения «О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский союз», а также подтверждение Европейским союзом европейских устремлений Правительства Республики Армения, выраженное в совместной декларации по результатам первого саммита Армения – Европейский союз, принятой 5 мая 2026 г.,
учитывая существенные риски для экономической безопасности государств-членов Евразийского экономического союза (далее – Союз), возникающие в связи с подготовкой Республики Армения ко вступлению в Европейский союз, а также необходимость предотвращения связанного с этим ущерба государствам-членам Союза:
Приняли решение о том, что члены Евразийского межправительственного совета от Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Российской Федерации доложат на очередном заседании Высшего Евразийского экономического совета в декабре 2026 года о возможных последствиях приостановления в отношении Республики Армения действия Договора о Евразийском экономическом союзе.
Разделяем позицию о необходимости проведения в Республике Армения в возможно короткие сроки общенационального референдума о вступлении в Европейский союз или дальнейшем пребывании в составе Евразийского экономического союза.