Ողբերգություն Լոս Անջելեսում ապրող հայ ընտանիքում. Մայրը կրшկել է ամուսնուն, ապա երեխաներին, այդ թվում 6 օրական փոքրիկին
13:18 29/05/2026
Լոս Անջելեսում հայտնաբերվել է 4 դի, հայկական ազգանուններով, այդ թվում՝ երկու փոքրիկ երեխաներ։ Այս մասին գրում է Los Angeles Times-ը։
Լոս Անջելեսի ոստիկանությունը կարծում է, որ Սան Ֆերնանդո հովտի  թաղամասերից մեկում տեղի ունեցածը չորս հոգանոց ընտանիքի սպանություն և ինքնասպանություն է։ Զոհերի թվում եղել է նաև ընդամենը 6 օրական երեխա։
Չորեքշաբթի երեկոյան՝ ժամը 19։50-ի սահմաններում, ոստիկանները կանչվել են Նորթ Հիլզում գտնվող բնակարան, որտեղ հայտնաբերել են երկու մեծահասակի և երկու փոքր երեխայի՝ հրազենային մահացու վնասվածքներով։
Իրավապահ մարմինների տվյալներով՝ դեպքի վայրում հավաքված նախնական ապացույցները ցույց են տալիս, որ մայրը նախ կրակել է տղամարդու և երկու երեխաների վրա, ապա ինքնասպան եղել։
Լոս Անջելեսի շրջանի դատաբժշկական ծառայության համաձայն՝ զոհերն են՝ 6 օրական Էլլա Բասմաջյանը, 2 տարեկան Ալեք Բասմաջյանը, 31-ամյա Խաժակ Բասմաջյանը և 30-ամյա մի կին, որի անունը դեռ չի հրապարակվել, քանի դեռ ընտանիքի մյուս անդամներին չեն տեղեկացրել։
Լոս Անջելեսի ոստիկանության կապիտան Մայք Բլանդը դեպքը բնութագրել է որպես մեծ ողբերգություն։ Նրա խոսքով՝ զոհերի թվի պատճառով գործը վարում է սպանությունների և ծանր հանցագործությունների բաժինը։
Բլանդը նշել է նաև, որ այս պահին ազատության մեջ կասկածյալներ չկան, և քննիչները դեպքը դիտարկում են որպես սպանություն-ինքնասպանություն։
Դևոնշիրի բաժնի ոստիկանները դեպքի վայր են ժամանել Լոնդելիուս փողոցում գտնվող տուն, որտեղ քննիչները դատաբժշկական փորձագետների հետ անմիջապես սկսել են ուսումնասիրել տարածքը։
Հարևանուհին պատմել է, որ աղմուկ է լսել, սակայն կրակոցների ձայներ չի լսել։ Նրա խոսքով՝ պատուհանից տեսել է, թե ինչպես են ոստիկանները շտապում տուն, իսկ հարազատները լացելով դուրս գալիս։ Նա նաև նշել է, որ որոշ ժամանակ անց պարզ է դարձել՝ ներսում այլևս ոչ ոք չկար, ում հնարավոր լիներ փրկել կամ ձերբակալել։

Los Angeles police homicide detectives believe the slaying of a family of four, including a 6-day-old baby, in a quiet San Fernando Valley neighborhood was the result of a murder-suicide, Los Angeles Times reported, citing authorities.
Officers discovered two adults and two young children with fatal gunshot wounds inside their North Hills home Wednesday after being called to the scene around 7:50 p.m.
Evidence initially gathered at the crime scene suggested it was the mother who shot the man and two children before dying by suicide, according to law enforcement sources.
The victims were identified as Ella Basmajian, 6 days old, Alec Basmajian, 2; Khajag Basmajian, 31; and a woman in her 30s whose name was not released pending the notification of her family, according to the Los Angeles County medical examiner.
“This is an absolute tragedy, and given the number of deceased, the Robbery-Homicide [Division] is handling the investigation,” said Los Angeles Police Department Capt. Mike Bland.
Bland said there are no suspects at large, and detectives believe the incident was a murder-suicide.
Detectives responded to the home in the 16000 block of Londelius Street shortly after patrol officers from the Devonshire Division arrived and immediately began examining the crime scene along with forensic technicians.
Neighbor Karen Banuelos said: “I heard a commotion; I never heard the shots.”
She said she looked out her window and saw the police arrive and run in and saw family members running out, crying. Banuelos said the police, once they entered, were not in a rush and it became obvious that there was no one to save or arrest.
Banuelos said that the grandfather of the children spoke to another neighbor and revealed what happened.
“It’s so depressing, it’s so devastating for everyone. Postpartum [depression] is real,” Banuelos said, after noting the mother had recently delivered a baby. “To get possessed to do that? It’s just, there’s no words.”