Ռոսպոտրեբնադզորը հրաման է տվել կասեցնելու «Ջերմուկի» 64,5 միլիոն շշի վաճառքը Ռուսաստանի Դաշնությունում
09:46 29/05/2026
Ռոսպոտրեբնադզորը (Սպառողների իրավունքների պաշտպանության և մարդու բարեկեցության վերահսկողության դաշնային ծառայությունը) հանձնարարել է պետական ​​«Անկեղծ նշան» պիտակավորման համակարգի օպերատորին կասեցնել Ռուսաստանում «Ջերմուկ» հանքային ջրի 64,5 միլիոն շշի վաճառքը։ Ջրում հայտնաբերվել է բիկարբոնատի չափազանց մեծ քանակություն։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հաղորդում է գործակալության մամուլի ծառայությունը։
«Ռոսպոտրեբնադզորը լրացուցիչ հրաման է տվել «Հոնեստ Սիգն» պետական ​​պիտակավորման համակարգի օպերատորին՝ կասեցնելու «Ջերմուկ Գրուպ» ՓԲԸ-ի (Հայաստանի Հանրապետություն) կողմից արտադրված 64,5 միլիոն միավոր Ջերմուկ հանքային բնական բուժիչ սեղանի գազավորված ջրի վաճառքը Ռուսաստանի Դաշնությունում։ Նոր խմբաքանակների արգելափակման հրամանը ուժի մեջ է մտնում 2026 թվականի մայիսի 28-ից մինչև հետագա ծանուցում», -ասվում է հայտարարության մեջ։
Գործակալությունը բացատրել է, որ կասեցման պատճառը տեխնիկական կանոնակարգերի խախտումներն են։ Ջրում հայտնաբերվել են բիկարբոնատ իոնների, քլորիդների և սուլֆատների չափազանց մեծ մակարդակներ։ Ռոսպոտրեբնադզորը նշել է, որ դա կարող է հանգեցնել դրա բուժիչ հատկությունների վերաբերյալ սխալ պատկերացումների և բացասաբար անդրադառնալ առողջության վրա։

Russian consumer rights protection service Rospotrebnadzor has notified the operator of the Chestny Znak state marking system of the suspension of sales in Russia of new consignments of Armenian mineral water Jermuk, specifically 64.5 million bottles of the water, Interfax reported, citing the watchdog.
"Rospotrebnadzor sent an additional order to the operator of the Chestny Znak state marking system on the suspension of sales within the Russian Federation of 64.5 million units of Jermuk natural, mineral, therapeutic and table carbonated drinking water produced by Jermuk Group (Republic of Armenia). The order to block new batches is in effect from May 28, 2026 until further notice," the watchdog said.
The order was issued because the producer violated mandatory requirements of legislation on technical regulation, the agency said.
"Excess amounts of bicarbonate ion, chlorides and sulphates were found in the water. This could lead to misconceptions about therapeutic properties and negatively affect health," the agency said.
The Chestny Znak system operator has already blocked the sale of 38.4 million bottles of Jermuk water in retail outlets and online channels on Rospotrebnadzor's orders since the start of 2026, the agency said.
Rospotrebnadzor imposed a temporary sanitary measure to suspend imports and sales of all Jermuk water on May 23, citing the discovery of excess levels of bicarbonate ion, chlorides and sulphates.