Ռոսպոտրեբնադզորը հրաման է տվել կասեցնելու «Ջերմուկի» 64,5 միլիոն շշի վաճառքը Ռուսաստանի Դաշնությունում
09:46 29/05/2026
Ռոսպոտրեբնադզորը (Սպառողների իրավունքների պաշտպանության և մարդու բարեկեցության վերահսկողության դաշնային ծառայությունը) հանձնարարել է պետական ​​«Անկեղծ նշան» պիտակավորման համակարգի օպերատորին կասեցնել Ռուսաստանում «Ջերմուկ» հանքային ջրի 64,5 միլիոն շշի վաճառքը։ Ջրում հայտնաբերվել է բիկարբոնատի չափազանց մեծ քանակություն։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հաղորդում է գործակալության մամուլի ծառայությունը։
«Ռոսպոտրեբնադզորը լրացուցիչ հրաման է տվել «Հոնեստ Սիգն» պետական ​​պիտակավորման համակարգի օպերատորին՝ կասեցնելու «Ջերմուկ Գրուպ» ՓԲԸ-ի (Հայաստանի Հանրապետություն) կողմից արտադրված 64,5 միլիոն միավոր Ջերմուկ հանքային բնական բուժիչ սեղանի գազավորված ջրի վաճառքը Ռուսաստանի Դաշնությունում։ Նոր խմբաքանակների արգելափակման հրամանը ուժի մեջ է մտնում 2026 թվականի մայիսի 28-ից մինչև հետագա ծանուցում», -ասվում է հայտարարության մեջ։
Գործակալությունը բացատրել է, որ կասեցման պատճառը տեխնիկական կանոնակարգերի խախտումներն են։ Ջրում հայտնաբերվել են բիկարբոնատ իոնների, քլորիդների և սուլֆատների չափազանց մեծ մակարդակներ։ Ռոսպոտրեբնադզորը նշել է, որ դա կարող է հանգեցնել դրա բուժիչ հատկությունների վերաբերյալ սխալ պատկերացումների և բացասաբար անդրադառնալ առողջության վրա։

В России приостановили реализацию 64,5 млн бутылок минеральной воды «Джермук»
Роспотребнадзор направил поручение оператору государственной системы маркировки "Честный знак" о приостановке реализации в России 64,5 млн бутылок минеральной воды "Джермук". В воде выявлено превышение содержания гидрокарбоната, сообщили в пресс-службе ведомства.
"Роспотребнадзором направлено дополнительное поручение оператору государственной системы маркировки "Честный знак" о приостановке реализации на территории Российской Федерации 64,5 млн единиц минеральной природной лечебно-столовой питьевой газированной воды "Джермук", изготовитель - ЗАО "Джермук групп" (Республика Армения). Поручение о блокировке новых партий действует с 28 мая 2026 года на срок до дополнительного уведомления", - говорится в сообщении.
В ведомстве пояснили, что основанием стали нарушения о техническом регулировании. В воде было выявлено превышение содержания гидрокарбоната - иона, хлоридов и сульфатов. В Роспотребнадзоре отметили, что это может привести к заблуждениям относительно лечебных свойств и негативно сказаться на здоровье.