Ողբերգություն Լոս Անջելեսում ապրող հայ ընտանիքում. Մայրը կրшկել է ամուսնուն, ապա երեխաներին, այդ թվում 6 օրական փոքրիկին
13:18 29/05/2026
Լոս Անջելեսում հայտնաբերվել է 4 դի, հայկական ազգանուններով, այդ թվում՝ երկու փոքրիկ երեխաներ։ Այս մասին գրում է Los Angeles Times-ը։
Լոս Անջելեսի ոստիկանությունը կարծում է, որ Սան Ֆերնանդո հովտի  թաղամասերից մեկում տեղի ունեցածը չորս հոգանոց ընտանիքի սպանություն և ինքնասպանություն է։ Զոհերի թվում եղել է նաև ընդամենը 6 օրական երեխա։
Չորեքշաբթի երեկոյան՝ ժամը 19։50-ի սահմաններում, ոստիկանները կանչվել են Նորթ Հիլզում գտնվող բնակարան, որտեղ հայտնաբերել են երկու մեծահասակի և երկու փոքր երեխայի՝ հրազենային մահացու վնասվածքներով։
Իրավապահ մարմինների տվյալներով՝ դեպքի վայրում հավաքված նախնական ապացույցները ցույց են տալիս, որ մայրը նախ կրակել է տղամարդու և երկու երեխաների վրա, ապա ինքնասպան եղել։
Լոս Անջելեսի շրջանի դատաբժշկական ծառայության համաձայն՝ զոհերն են՝ 6 օրական Էլլա Բասմաջյանը, 2 տարեկան Ալեք Բասմաջյանը, 31-ամյա Խաժակ Բասմաջյանը և 30-ամյա մի կին, որի անունը դեռ չի հրապարակվել, քանի դեռ ընտանիքի մյուս անդամներին չեն տեղեկացրել։
Լոս Անջելեսի ոստիկանության կապիտան Մայք Բլանդը դեպքը բնութագրել է որպես մեծ ողբերգություն։ Նրա խոսքով՝ զոհերի թվի պատճառով գործը վարում է սպանությունների և ծանր հանցագործությունների բաժինը։
Բլանդը նշել է նաև, որ այս պահին ազատության մեջ կասկածյալներ չկան, և քննիչները դեպքը դիտարկում են որպես սպանություն-ինքնասպանություն։
Դևոնշիրի բաժնի ոստիկանները դեպքի վայր են ժամանել Լոնդելիուս փողոցում գտնվող տուն, որտեղ քննիչները դատաբժշկական փորձագետների հետ անմիջապես սկսել են ուսումնասիրել տարածքը։
Հարևանուհին պատմել է, որ աղմուկ է լսել, սակայն կրակոցների ձայներ չի լսել։ Նրա խոսքով՝ պատուհանից տեսել է, թե ինչպես են ոստիկանները շտապում տուն, իսկ հարազատները լացելով դուրս գալիս։ Նա նաև նշել է, որ որոշ ժամանակ անց պարզ է դարձել՝ ներսում այլևս ոչ ոք չկար, ում հնարավոր լիներ փրկել կամ ձերբակալել։

В Лос-Анджелесе найдена мертвой армянская семья с двумя маленькими детьми
Полиция Лос-Анджелеса считает, что убийство семьи из четырех человек, включая 6-дневного младенца, в тихом районе долины Сан-Фернандо (Калифорния), вероятнее всего, является убийством с последующим самоубийством, сообщает Los Angeles Times со ссылкой на власти.
Сотрудники полиции обнаружили в доме в районе Норт-Хиллс тела двух взрослых и двоих детей с огнестрельными ранениями вечером в среду, после вызова на место происшествия около 19:50.
Первичные данные, собранные на месте, указывают на то, что мать, предположительно, застрелила мужчину и двоих детей, после чего покончила с собой, сообщили источники в правоохранительных органах.
Погибшие идентифицированы как Элла Басмаджян (6 дней), Алек Басмаджян (2 года), Хажак Басмаджян (31 год), а также женщина в возрасте около 30 лет, имя которой не раскрывается до уведомления родственников, сообщили в офисе судебно-медицинской экспертизы округа Лос-Анджелес.
«Это трагедия, и с учетом числа погибших расследованием занимается отдел по расследованию убийств», – заявил капитан полиции Лос-Анджелеса Майк Бланд. Он отметил, что подозреваемых на свободе нет, и следствие исходит из версии убийства с самоубийством.
Соседка рассказала, что слышала шум, но не слышала выстрелов. По ее словам, она видела, как приехала полиция и вошла в дом, а затем люди начали выбегать в слезах. Позже, по словам женщины, стало очевидно, что спасти или арестовать кого-либо уже невозможно.
Она также отметила, что дедушка детей рассказал соседям о произошедшем. «Это ужасно и очень тяжело для всех. Послеродовая депрессия – реальна», – сказала она, добавив, что у матери недавно родился ребенок.