Փաշինյանին նույն կուրատորները դրդում են նոր հարամություն անել. Սուրենյանց
«Ճակատագրական սխալը այն էր, որ բոլորիս տեղավորեց մի զամբյուղում, այսինքն՝ նկատի ունեմ առանցքային երեք ընդդիմադիր ուժերին տեղավորեց մի զամբյուղում՝ անունը դնելով «պատերազմի եռագլուխ կուսակցություն», չնայած ինքը շատ էլ լավ գիտի, որ երեքս էլ տարբեր են՝ մեր մոտեցումներով էլ, թիմերով էլ, ծրագրերով էլ, խոսույթով էլ»,- ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի՝ իր թիամկիցների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ԲՀԿ կողմից պատգամավորի թեկնածու առաջադրված, Դեմոկրատական կուսակվության նախագահ Սուրեն Սուրենյանցը։
Սուրենյանցը նշեց, որ հասարակության մեջ կա մոտ 40–50 հազար «չկողմնորոշված և նախկինում չմասնակցած» ընտրող, որոնք այս փուլում կարող են ակտիվանալ և փոխել ընտրությունների արդյունքը։
Ընդդիմադիր դաշտի հնարավոր զարգացումների մասին խոսելիս նա ընդգծեց, որ իշխանությունը կարող է փորձել որոշ ուժերի «ֆիլտրել ընտրապայքարից», ինչը, նրա գնահատմամբ, կարող է բերել լուրջ քաղաքական հետևանքների։
«Եթե այդ երեք առանցքային ուժերից մեկին կամ երկուսին դուրս դնենք ընտրապայքարից, կարող է ստեղծվել հեղափոխական իրավիճակ», — նշեց նա՝ համեմատություններ անելով Մոլդովայի վերջին ընտրությունների հետ։
Նա առաջարկեց՝ առաջիկա այս 7–8 օրը այդ երկու հստակ ազդակները տա, որ իշխանության առաջին և երկրորդ «հարամությունները» բերելու են ավելի մոտիվացված հասարակության, ավելի ուժեղ հասարակության, ավելի փոփոխություն բերող հասարակության։
«Սա շատ կարևոր է, որովհետև այսօր իրենք փորձում ընտրողների մասնակցության մակարդակը իջեցնել, որովհետև իրենց միակ փրկությունը դա է։ Եթե մոտ 350 հազարից ավելի ընտրող գնա տեղամասեր, իր պարտությունը երաշխավորված է»,- ասաց Սուրենյանցը։

Сурен Суренянц: При явке свыше 350 тыс. избирателей поражение власти гарантировано
Одной из главных ошибок властей стало объединение всех ключевых оппозиционных сил в одну категорию, заявил председатель политсовета партии «Демократическая альтернатива», кандидат в депутаты от партии «Процветающая Армения» (ППА) Сурен Суренянц.
«Фатальная ошибка заключалась в том, что всех нас поместил в одну корзину, имею в виду три ключевые оппозиционные силы (блоки ʺАрменияʺ и ʺСильная Арменияʺ, а также партию ʺПроцветающая Арменияʺ. – Ред.), назвав их "трехглавой партией войны", хотя он прекрасно знает, что все мы различаемся и по подходам, и по командам, и по программам, и по риторике», – сказал Суренянц на встрече лидера ППА Гагика Царукяна со сторонниками.
По его словам, в обществе число неопределившихся избирателей составляет около 40-50 тыс.. Суренянц считает, что именно эта группа на нынешнем этапе может активизироваться и оказать существенное влияние на результаты голосования.
Говоря о возможном развитии ситуации в оппозиционном поле, он отметил, что власти могут попытаться «отфильтровать» некоторые политические силы от участия в предвыборной гонке, что, по его оценке, может привести к серьезным политическим последствиям.
«Если одну или две из трех ключевых сил вывести из избирательной борьбы, может возникнуть революционная ситуация», – заявил Суренянц, проведя параллели с недавними выборами в Молдове.
Он также призвал в ближайшие семь-восемь дней четко донести 2 месседжа: перечисленные возможные «нечестные шаги» властей приведут к тому, что общество станет более мотивированным и добивающимся перемен.
По мнению Суренянца, власти стремятся снизить явку избирателей, поскольку именно это является их единственным спасением.
«Если на участки придут более 350 тыс. избирателей, его поражение гарантировано», – заявил Суренянц.