«Ամբերդ» տանող ճանապարհը երկար դադարից հետո արդեն անցանելի է, հունիսի 2-ից կընդունի այցելուների
«Ամբերդ» պատմամշակութային հնավայր տանող ճանապարհը երկար դադարից հետո արդեն անցանելի է։ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարություն Պահպանության ծառայություն ՊՈԱԿ-ից հայտնում են, որ հունիսի 2-ից «Ամբերդ» պատմամշակութային հնավայրը կաշխատի և  կընդունի իր այցելուներին հետևյալ գրաֆիկով՝
երեքշաբթիից կիրակի՝ ժամը 10։00-20։00-ը,
երկուշաբթի՝ ժամը 10։00-19։00-ը։
ՊՈԱԿ-ից հիշեցնում են, որ Ամբերդում դեռևս 2024 թվականից մեկնարկել են վերկանգնման աշխատանքներ։ Իրականացվել են հողահեռացման, զուգահեռ՝ ամրակայման աշխատանքները։ Դրանք շարունակվելու են ևս 2-3 տարի՝ զուգահեռաբար ընդունելով այցելուներին։ Անվտանգությունից ելնելով՝ այս ընթացքում միայն միջնաբերդը ժամանակավորապես «կկոնսերվացվի»։ Միջնադարյան կառույցի վերականգնման համար պետությունը մոտ 500 մլն դրամ է հատկացրել։
Ըստ պատմական աղբյուրների՝ Ամբերդի շինարարությունը սկսվել է դեռ 7-րդ դարում։ 10-րդ դարում այն եղել է Բագրատունյաց թագավորության կարևոր ռազմապաշտպանական-հենակետերից մեկը, անառիկ ամրոցի համբավ է ունեցել: 1236 թվականին ամրոցը գրավել և հիմնովին ավերել են մոնղոլները, հետագայում այն կրկին վերակառուցվել է։14-րդ դարի վերջից երբեմնի հզոր բերդաքաղաք-ամրոցն աստիճանաբար կորցրել է իր նշանակությունը, լքվել ու ամայացել է։
Այսօր Ամբերդը Հայաստանի ամենաայցելվող հուշարձաններից է, որը տարեկան միջինը 25-30 հազար այցելու է ունենում։

Историко-культурный заповедник «Крепость Амберд» с 2 июня возобновит работу и примет посетителей по следующему графику:
со вторника по воскресенье – с 10:00 до 20:00;
по понедельникам – с 10:00 до 19:00.
Как напоминает ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» МОНКС РА, еще в 2024 году в Амберде начались реставрационные работы.
Были проведены работы по укреплению конструкций, они продолжатся еще 2-3 года параллельно с приемом посетителей. Из соображений безопасности на этот период будет временно законсервирована только цитадель крепости. На восстановление средневекового сооружения государство выделило около 500 млн драмов.
Город-крепость Амберд находится в 7 км к северо-западу от села Бюракан Аштаракского района Арагацотнской области РА, на южном склоне горы Арагац, на месте слияния рек Аркашен и Амберд, на треугольном мысе. Место строительства крепости было выбрано в соответствии с принятыми в древней и средневековой Армении принципами крепостного строительства. Треугольный мыс площадью 5 га, на котором находится весь город-крепость, с трех сторон окружен очень глубокими ущельями.
Посетив Амберд, можно увидеть следующие архитектурные сооружения: цитадель или княжеский замок, вход в замок, стены, ворота Аркашена и Амбердадзора, Церковь Катогике Ваграмашен (1026 г.), часовню, масличную шахту, сеть питьевой воды и водохранилища, баню (IX-XI вв.).), тайные пути и другие постройки внутри крепости.
Сегодня Амберд является одним из самых посещаемых памятников Армении: ежегодно его посещают в среднем от 25 до 30 тысяч человек.