Սամվել Կարապետյանի աջակցությունը զինված ուժերին էական ու բազմազան է եղել. Դավիթ Տոնոյան
Սամվել Կարապետյանի աջակցությունը զինված ուժերին 44-օրյա պատերազմի ժամանակ էական ու բազմազան է եղել։ Այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը։
Նա ընդգծել է, որ այդ աջակցությունը Կարապետյանի կողմից բանակին եղել է մինչև 2018 թվականը, դրանից հետո, ռազմական գործողությունների ընթացքում, նա հույս է հայտնել, որ բարերարը բանակին աջակցում է նաև հիմա։
«Բազմակողմանի ու էական է եղել այդ աջակցությունը, այն կարելի է գնահատել բավականին օգտակար»,-ասել է Տոնոյանը։
Լրագրողները հետաքրքրվել են, թե ի՞նչ օգնության մասին է խոսքը։ Ի պատասխան Տոնոյանը նշել է, այդ ամենն առկա է պաշտպանության նախարարությունում, ինքը զգայուն թեմաների վերաբերյալ տեղեկատվություն չի տրամադրի։
«Ես միշտ զսպվածություն եմ ցուցաբերում զգայուն հարցերի վերաբերյալ, որոնք վերաբերում են պաշտպանական համակարգին, ռազմական գործողություններին։ Տեղեկատվությունը զինված ուժերին աջակցելու մասին սենսիթիվ է, այն պարունակում, կամ պետական, կամ ծառայողական գաղտնիք, դրա համար ես չեմ խախտի իմ այդ սկզբունքը։
Միաժամանակ, կարծում եմ, որ գնահատանքի է արժանի զինված ուժերին ցանկացած աջակցություն ու բարեգործություն, մասնավորապես 44-օրյա պատերազմի ժամանակ անհատների ու կազմակերպությունների կողմից»,-ասել է պաշտպանության նախկին նախարարը։

Давид Тоноян: Поддержка, которую Самвел Карапетян оказывал армии, была весьма существенной и разнообразной
15:46 01/06/2026
Поддержка вооруженных сил со стороны Самвела Карапетяна во время 44-дневной войны 2020 года была существенной и разнообразной, заявил сегодня в беседе с журналистами бывший министр обороны РА Давид Тоноян.
Он подчеркнул, что эта поддержка со стороны Карапетяна армии осуществлялась и до 2018 года, и после этого, в ходе военных действий, выразил надежду, что меценат продолжает оказывать помощь армии и сейчас.
«Эта поддержка была многогранной и значимой, ее можно оценить как достаточно полезную», – сказал Тоноян.
Журналисты поинтересовались, о какой именно помощи идет речь. В ответ Тоноян отметил, что вся эта информация имеется в министерстве обороны, и он не будет раскрывать сведения по чувствительным вопросам.
«Я всегда проявляю сдержанность в вопросах, касающихся оборонной системы и военных действий. Информация о поддержке вооруженных сил является чувствительной и может содержать государственную или служебную тайну, поэтому я не буду нарушать этот принцип.
В то же время считаю, что любая поддержка ВС и благотворительность, особенно со стороны частных лиц и организаций во время 44-дневной войны заслуживают оценки», – заявил бывший министр обороны.