«Հունիսի 1-ին խոսելով մեր երեխաների մասին՝ առաջին հերթին պետք է հարց տանք՝ ի՞նչ հայրենիքում են նրանք ապրելու և մեծանալու, ի՞նչ հայրենիք ենք մենք ժառանգելու հաջորդ սերունդներին»,- Նոր Հաճնում քաղաքացիների հետ հանդիպման ժամանակ իր խոսքն այսպես սկսեց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Նարեկ Կարպետյանը։
Նա նշեց՝ երբ փոքր էին և ուսումնասիրում էին հայոց պատմությունը, կարդում էին այնպիսի ողբերգական էջեր, որ թվում էր՝ դրանք այլևս երբեք չեն կրկնվելու։
«Մտածում էինք, որ այդ էջերը փակված են, և մեր սերունդը տեսնելու է միայն խաղաղություն ու զարգացում։ Սակայն տարիների ընթացքում, ապրելով Հայաստանում և ականատես լինելով այն դժվարություններին, որոնց մեր երկիրը բախվեց վերջին 8-10 տարիներին, հասկացա, որ պատմության շրջադարձային փուլերից մեկում ենք գտնվում»,- նշեց Կարպետյանը։
Խոսելով երկրի առաջ ծառացած խնդիրների մասին՝ Կարապետյանն ընդգծեց, այսօր էլ կա վտանգ, որ մեր երեխաները նույնպես կարող են առերեսվել այնպիսի երևույթների, ինչպիսիք են պատերազմը, հայրենազրկությունը, աղքատությունը և բազմաթիվ այլ դժվարություններ։
«Մենք՝ պատերազմների, հակասությունների և պառակտումների միջով անցած սերունդը պարտավոր ենք անել ամեն ինչ, որպեսզի նրանք չապրեն նույն փորձությունները,- նշեց Ն. Կարապետյանը։
«Մենք պետք է ամեն օր աշխատենք, ամեն ժամ առաջ շարժվենք և ձգտենք ավելի մրցունակ դառնալ տարածաշրջանում։ Այսօր Հայաստանը կանգնած է լուրջ տնտեսական մարտահրավերների առաջ, և եթե չկարողանանք փոխել իրավիճակը, դրա հետևանքները կրելու են նաև հաջորդ սերունդները»,-ասաց Կարապետյանը հավելելով, որ մեզ անհրաժեշտ է արդյունավետ կառավարում, կարգապահություն և պատասխանատվություն։
Նարեկ Կարապետյանի խոսքով, Հայաստանը չպետք է լինի կուսակցական երկիր, այլ աշխատանքի և դրա արդյունքների շուրջ համախմբված պետություն։
«Երկրի առաջնորդը պետք է լինի տնտեսագետ: Երկրի առաջնորդ չպետք է լինի դեղին մամուլի ղեկավար: Երկրի առաջնորդ պետք է լինի ֆինանսապես ապահովված մարդ, որովհետև չապահովված մարդը վտանգ է, նախ իր շրջապատն է վտանգ, հետո ինքն է վտանգ, որովհետև իրեն ժամանակ է պետք հագենալու համար»,- նշեց Նարեկ Կարապտյանը։
Նրա խոսքով, ընտրությունների արդյունքում իշխանության գալու դեպքում իրենք աշխատելու են բոլոր այն մարդկանց հետ, որոնք կարող են հարց լուծել երկրի համար, բայց գլխավոր պայմանն այն է, որ պետք է ունենան մաքուր ձեռքեր ու հայրենին դավաճանած չլինեն։
«Այսօր մեր երկիրը դեռևս բախվում է բազմաթիվ չլուծված հարցերի՝ գործազրկությունից մինչև ջրամատակարարման և անվտանգության խնդիրներ։ Այդ խնդիրները տարիներով պահպանվում են, որովհետև չեն ստացել իրական լուծումներ, ուստի անհրաժեշտ է միասնական աշխատանք և համատեղ պատասխանատվություն։ Մենք պետք է կարողանանք կառուցել այնպիսի Հայաստան, որտեղ մեր երեխաները 20 կամ 30 տարի անց կանգնած չեն լինի նույն հարցերի առաջ և չեն կրկնի այս նույն խոսակցությունը։ Մեր նպատակը պետք է լինի ուժեղ, անվտանգ և զարգացող Հայաստանը, որը վստահությամբ կփոխանցենք մեր երեխաներին»,- խոսքը եզրափակել է Ն. Կարապետյանը։

Нарек Карапетян: Армении нужны эффективное управление, дисциплина и ответственность
«1 июня, в Международный день защиты детей, в первую очередь, нужно задать вопрос: в какой стране они будут жить и расти, какую Родину мы оставим в наследство следующим поколениям», – так начал свое выступление в городе Нор-Ачин Котайкской области Армении член политсовета партии «Сильная Армения» Нарек Карапетян на встрече с избирателями 1 июня.
Он отметил, что в детстве, изучая историю Армении, знакомились с трагическими страницами, которые, казалось, навсегда закрыты и никогда не повторятся.
«Мы думали, что эти страницы закрыты, и наше поколение будет жить только в мире и развитии. Однако с годами, живя в Армении и наблюдая трудности, с которыми страна столкнулась в последние 8-10 лет, я понял, что мы находимся на одном из переломных этапов истории», – отметил Н.Карапетян.
Говоря о вызовах, с которыми сталкивается Армения, Карапетян подчеркнул, что сегодня существует риск того, что дети также могут столкнуться с войной, потерей родины, бедностью и другими трудностями.
«Мы – поколение, прошедшее через войны, конфликты и расколы, обязаны сделать все, чтобы на их долю не выпали те же испытания», – отметил представитель партии «Сильная Армения».
«Мы должны работать каждый день, каждый час двигаться вперед и стремиться к большей конкурентоспособности в регионе. Сегодня Армения сталкивается с серьезными экономическими вызовами, и, если мы не сможем изменить ситуацию, последствия почувствуют и грядущие поколения», – сказал Карапетян, добавив, что стране необходимы эффективное управление, дисциплина и ответственность.
По словам Нарека Карапетяна, Армения не должна быть партийным государством, а должна стать страной, объединенной идеей труда и его результатов.
«Лидер страны должен быть экономистом. Лидером страны не должен быть редактор желтой газеты. Лидер страны должен быть финансово обеспеченным человеком, потому что необеспеченный человек – это риск», – отметил Карапетян.
Он добавил, что в случае прихода к власти по итогам выборов они будут работать со всеми людьми, способными решать вопросы для страны, при условии, что у них «чистые руки» и они не предавали родину.
«Сегодня наша страна по-прежнему сталкивается с множеством нерешенных проблем – от безработицы до водоснабжения и вопросов безопасности. Эти проблемы сохраняются годами, потому что не получают реального решения, поэтому необходимы совместная работа и коллективная ответственность. Мы должны построить такую Армению, в которой наши дети через 20-30 лет не будут сталкиваться с теми же проблемами. Наша цель – сильная, безопасная и развивающаяся Армения, которую мы с уверенностью передадим нашим детям», – подытожил Карапетян.