Մոսկվայի և Երևանի միջև հարաբերությունների խզումն աղետալի կլինի Հայաստանի համար. Ռոբերտ Քոչարյան
«Մոսկվայի և Երևանի միջև հարաբերությունների խզման հետևանքները Հայաստանի համար աղետալի կլինեն»,-այս մասին հայտարարել է Հայաստանի երկրորդ նախագահ և «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը РБК հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
«Հայաստանի համար սա (Ռուսաստանի հետ կապերի խզումը) պարզապես աղետալի կլիներ։ Գյուղատնտեսական արտադրանքի 98 տոկոսը արտահանվում է Ռուսաստան։ ԵՄ շուկան պարզապես փակ է, փակ շուկա, պաշտպանված։ Այնտեղ առկա խոչընդոտները գրեթե անհաղթահարելի են։  Հետևանքներն իսկապես աղետալի կլինեն», - ասել է Ռ. Քոչարյանը։
Նա նշել է, որ ՀՀ իշխանությունները չեն կարող առաջարկել այլընտրանք, ուր հայ արտադրողները կարող են արտահանել իրենց արտադրանքը, եթե Մոսկվայի հետ հարաբերությունները վատթարանան։
Ռոբերտ Քոչարյանի խոսքով, Ռուսաստանը, իր հերթին, մեծ հետևանքներ չի զգա Հայաստանի հետ հարաբերությունների խզման դեպքում։ Նա նշել է, որ Ռուսաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության մեջ Հայաստանի բաժինը կազմում է 0.7%, մինչդեռ 2022 թվականին Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցների կիրառումից առաջ այն կազմում էր 0.3%. «Այսինքն՝ Ռուսաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության մեջ Հայաստանի բաժինն այնպիսին է, որ Ռուսաստանում ոչ ոք չի նկատի։ Սա չափազանց անհավասար իրավիճակ է դրա վրա խաղալու համար»։
«Այսօր Հայաստանի կառավարությունը վարում է արտաքին քաղաքականություն, որը հակասում է իր տնտեսական շահերին։ Ես կարծում եմ, որ սա եզակի դեպք է միջազգային պրակտիկայում», - եզրափակել է Ռ. Քոչարյանը։

Роберт Кочарян: Разрыв отношений Москвы и Еревана будет катастрофой для Армении
Последствия для Армении в случае разрыва отношений Москвы и Еревана будут катастрофическими. Об этом в интервью телеканалу РБК заявил второй президент Армении, кандидат на пост премьер-министра от блока «Армения» Роберт Кочарян.
«Для Армении это [разрыв отношений с Россией] просто будет катастрофой. 98% сельхозпродукции экспортируется в Россию. Рынок Евросоюза — это просто закрытый, закрытый рынок, защищенный. Барьеры там почти непреодолимые. <...> Последствия будут реально просто катастрофические», — сказал Кочарян.
Он отметил, что власти не могут предложить альтернативу, куда армянские производители смогут экспортировать свою продукцию в случае ухудшения отношений с Москвой.
По словам Роберта Кочаряна, Россия, в свою очередь, не почувствует больших последствий в случае разлада с Арменией. Кочарян отметил, что доля Армении во внешнеторговом обороте России составляет 0,7%, а до введения санкций против Москвы в 2022 году этот показатель был 0,3%.
«То есть доля Армении во внешнеторговом обороте России такова, что в России никто этого не заметит. Слишком неравная ситуация, чтобы играть на это», — пояснил он.
«Сегодня правительство Армении реализует внешнюю политику вразрез ее экономическим интересам. Это, я думаю, это единственный случай в международной практике», — заключил Кочарян.