Մոսկվայի և Երևանի միջև հարաբերությունների խզումն աղետալի կլինի Հայաստանի համար. Ռոբերտ Քոչարյան
«Մոսկվայի և Երևանի միջև հարաբերությունների խզման հետևանքները Հայաստանի համար աղետալի կլինեն»,-այս մասին հայտարարել է Հայաստանի երկրորդ նախագահ և «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը РБК հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
«Հայաստանի համար սա (Ռուսաստանի հետ կապերի խզումը) պարզապես աղետալի կլիներ։ Գյուղատնտեսական արտադրանքի 98 տոկոսը արտահանվում է Ռուսաստան։ ԵՄ շուկան պարզապես փակ է, փակ շուկա, պաշտպանված։ Այնտեղ առկա խոչընդոտները գրեթե անհաղթահարելի են։  Հետևանքներն իսկապես աղետալի կլինեն», - ասել է Ռ. Քոչարյանը։
Նա նշել է, որ ՀՀ իշխանությունները չեն կարող առաջարկել այլընտրանք, ուր հայ արտադրողները կարող են արտահանել իրենց արտադրանքը, եթե Մոսկվայի հետ հարաբերությունները վատթարանան։
Ռոբերտ Քոչարյանի խոսքով, Ռուսաստանը, իր հերթին, մեծ հետևանքներ չի զգա Հայաստանի հետ հարաբերությունների խզման դեպքում։ Նա նշել է, որ Ռուսաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության մեջ Հայաստանի բաժինը կազմում է 0.7%, մինչդեռ 2022 թվականին Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցների կիրառումից առաջ այն կազմում էր 0.3%. «Այսինքն՝ Ռուսաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության մեջ Հայաստանի բաժինն այնպիսին է, որ Ռուսաստանում ոչ ոք չի նկատի։ Սա չափազանց անհավասար իրավիճակ է դրա վրա խաղալու համար»։
«Այսօր Հայաստանի կառավարությունը վարում է արտաքին քաղաքականություն, որը հակասում է իր տնտեսական շահերին։ Ես կարծում եմ, որ սա եզակի դեպք է միջազգային պրակտիկայում», - եզրափակել է Ռ. Քոչարյանը։

Former Armenian President Robert Kocharyan warned that a rupture in relations with Moscow would have devastating consequences for Armenia, underscoring the country’s heavy dependence on Russia as its primary export destination.
In an interview with RBC on Monday, Kocharyan, the prime ministerial candidate of the Hayastan alliance, underscored that 98 percent of Armenia’s agricultural exports are bound for Russia, while access to the European Union remains heavily restricted by trade barriers.
“For Armenia, this would simply be catastrophic,” he said, adding that the government has failed to identify alternative outlets for local producers should ties with Moscow sour.
Kocharyan noted that Russia, by contrast, would scarcely register the impact of a breakdown. Armenia accounts for just 0.7 percent of Russia’s foreign trade, compared with 0.3 percent before Western sanctions were imposed in 2022. “In Russia, nobody would even notice. The imbalance is too great to play with,” he remarked.
He accused the current Armenian leadership of pursuing foreign policy at odds with the nation’s economic interests. “Today, the Armenian government is implementing foreign policy detrimental to its economic interests. I think this is the only case in international practice,” Kocharyan stated.