Ցավոք սրտի, քարոզարշավի պատճառով մերժել եմ Ադրբեջանում համաժողովին մասնակցելու հրավերը. Ալեն Սիմոնյան
09:01 02/06/2026
«Վերջերս մի համաժողով էր անցկացվում Ադրբեջանում։ Իմ գործընկերն ինձ հրավիրել էր, բայց, ցավոք սրտի, քարոզարշավի պատճառով մերժել եմ համաժողովին մասնակցելու հրավերը»,- Հանրային հեռուստաընկերության կազմակերպած բանավեճի ժամանակ ասել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Նա նշել է, որ հարմար առիթի պարագայում կայցելի Ադրբեջան, հարևան երկրների ներկայացուցիչներին կհրավիրի Հայաստան։
Բանավեճի ժամանակ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի պատգամավորության թեկնածու Էդգար Ղազարյանն է հարց ուղղել Ալեն Սիմոնյանին՝ նշելով. «Դուք ձեր ադրբեջանցի գործընկերոջը՝ Սահիբա Գաֆարովային, հրավիրել եք Հայաստա։ Նա ձեզ դեռ ոչ մի անգամ չի հրավիրել Ադրբեջան, բայց բաց հաստատել եք, որ եթե նա որևէ անգամ հրավիրի, գնալու եք։ Հունիսի 18-19-ին Օրդուբադում «Վերադարձ Արևմտյան Ադրբեջան» կոնֆերանս է կայանալու, եթե հրավիրի՝ կարո՞ղ ենք պնդել, որ հաստատել եք ձեր մասնակցությունն այդ կոնֆերանսին»։
Սիմոնյանի պատասխանից հետո Ղազարյանն արձագանքել է. «Պարոն  Սիմոնյանը Հայաստան է հրավիրում մի երկրի խորհրդարանի ղեկավարի, որը Հայաստանի հետ ոչ միայն դիվանագիտական հարաբերություններ չունի, այլ որպես պետություն դեռևս չի ճանաչել, Հայաստանի խորհրդարանում չկա Հայաստան-Ադրբեջան բարեկամության խումբ, իսկ Հայաստանի ազգային անվտանգության ռազմավարությունում, որը ստորագրել է  Սիմոնյանի քաղաքական ղեկավարը 2020 թվականին հուլիսին, Ադրբեջանը մինչ օրս ճանաչված է Հայաստանի համար անվտանգայինն սպառնալիք ներկայացնող պետություն։ Սիմոնյանը 2021 թվականին ստորագրել է Հայաստանի և Արցախի խորհրդարանների միջև համագործակցության հանձնաժողով ստեղծելու որոշումը, ինքը հանձնաժողովի նախագահն է, Արցախի ԱԺ նախագահին չի ընդունում, բայց  Գաֆարովային, ով անվտանգության սպառնալիք ներկայացնող պետության ներկայացուցիչ է, հրավիրում է»։

Ален Симонян сообщил, что отказался от участия в конференции в Азербайджане из-за выборов
Ален Симонян в ходе дебатов, организованных Общественным телевидением Армении, заявил, что недавно получил приглашение принять участие в одной из конференций в Азербайджане, однако он отказался из-за предвыборной кампании.
«Недавно в Азербайджане проводилась конференция. Мой коллега пригласила меня, но, к сожалению, из-за предвыборной кампании я был вынужден отказаться от участия», – сказал Симонян.
Он отметил, что при подходящей возможности посетит Азербайджан, а также будет приглашать представителей соседних стран в Армению.
В ходе дебатов кандидат в депутаты от блока «Сильная Армения» Эдгар Казарян задал Симоняну вопрос, напомнив, что тот ранее пригласил в Армению председателя Милли Меджлиса Сахибу Гафарову.
«Она ни разу не приглашала вас в Азербайджан, однако вы публично заявили, что поедете, если такое приглашение поступит. Если вас пригласят на конференцию "Возвращение в Западный Азербайджан", которая состоится 18-19 июня в Ордубаде, можем ли мы считать, что вы подтвердите свое участие?» – спросил Казарян.
После ответа Симоняна Казарян указал: «Г-н Симонян приглашает в Армению руководителя парламента страны, которая не только не имеет дипломатических отношений с Арменией, но и до сих пор официально не признала ее.
В армянском парламенте отсутствует группа дружбы Армения-Азербайджан, а в Стратегии национальной безопасности Армении, подписанной в июле 2020 года политическим руководителем Симоняна, Азербайджан обозначен как государство, представляющее угрозу безопасности Армении.
В 2021 году Симонян подписал решение о создании комиссии по сотрудничеству между парламентами Армении и Арцаха и является ее председателем, однако председателя парламента Арцаха не принимает, но приглашает Гафарову в Армению».