Այդքան դյուրին չէ Հայոց Հայրապետին հրաժարական պարտադրել. Գարեգին Երկրորդ
«Եկեղեցու նկատմամբ հարուցված են մեկ տասնյակից ավելի քրեական վարույթներ։ Որոշված է, որ ամեն կերպ ջանք է գործադրվում, որպեսզի իրենց կամքին ենթարկեցվի եկեղեցին, հասնեն իրենց նպատակին՝ հեռացնել Հայոց Հայրապետին իր պաշտոնից»,- լրատվամիջոցների հետ հանդիպմանն ասաց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը։
Հայոց Հայրապետը շարունակեց. «Եթե ձերբակալեն Հայոց Հայրապետին, պետք է ենթարկվենք գործող օրենքին։ Եթե անարդար է, բնականաբար, բոլոր միջոցները պիտի կիրառենք, որպեսզի արդարությունը հաղթող լինի, անարդարությունը գործադրության չդրվի։ Եթե չհաջողեցինք, ինչպես մեր մյուս հոգևորականների պարագայում է, մենք նույնպես պատրաստ ենք այդ հանձնառությամբ կրելու այդ անարդար պատիժն ու որոշումը, բայց որևէ կերպ մեր դիրքորոշումը չի փոխվելու, մենք շարունակելու ենք  հավատարիմ մնակ սրբազան ուխտին, մեր ծառայությանը, ազգին և հայրենիքին, հավատարիմ մեր եկեղեցու ինքնավարության պաշտպանությանը»։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդգծեց, որ այդքան դյուրին չէ Հայոց Հայրապետին հրաժարական պարտադրել։
«Եկեղեցին ունի իր կանոնական սկզբունքները, և Հայոց Հայրապետի պաշտոնազրկումը ենթակա չէ որևէ իշխանության, որևէ անձի և կառույցի տնօրինման»,- ասաց Գարեգին Երկրորդը։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հայտարարեց, որ եկեղեցին քաղաքականությամբ չի զբաղվում, քաղաքականությամբ զբաղվում են կուսակցությունները, եկեղեցին համայն ազգի հոգևոր կառույցն է.  «Որևէ մի կուսակցության հովանավոր լինել, նրանց գործընթացների մեջ ներգրավվել, կնշանակի դադարել լինել համայն հայության եկեղեցին։ Բոլոր կուսակցությունների անդամները հայ եկեղեցու զավակներ են, եկեղեցին երբեք քաղաքականության մեջ ներգրավված չէ։ Սակայն մեր երկրին, ժողովրդին հուզող հարցերի, խնդիրների առնչությամբ, որոնք հանրային հնեչողություն են ստացել, վտանգաշատ իրավիճակների առջև կարող են կագնեցնել մեր ժողովրդին, եկեղեցին առանջնային պարտականություն ունի այդ հարցերի առնչությամբ իր խոսքը հնչեցնել, իր դիրքորոշումն արտահայտել ի պաշտպանության մեր ժողովրդի և հայրենիքի շահերի»։

Католикос всех армян: «Если задержат Католикоса, то мы должны подчиниться действующему закону»
В отношении Церкви возбуждено более десяти уголовных производств. Очевидно, что предпринимаются все усилия для того, чтобы подчинить церковь их воле и добиться поставленной цели – отстранения Верховного Патриарха, заявил Католикос всех армян Гарегин II на встрече с представителями СМИ.
«Если задержат Католикоса, то мы должны подчиниться действующему закону. Если несправедливо, то, естественно, всеми средствами должны добиваться торжества справедливости, исключения несправедливости. Если не преуспеем, то готовы, как и в случае с другими священнослужителями, нести это несправедливое наказание. Но наша позиция ни в коем случае не изменится – мы останемся приверженными нашей службе, священной клятве, родине и нации, защите автономии нашей церкви», – сказал католикос Гарегин II.
Он подчеркнул, что заставить Верховного Патриарха отечься от престола не так просто.
«У Церкви собственные канонические принципы, и вопрос лишения Католикоса его сана не находится в компетенции какой-либо власти, отдельного лица или структуры», – отметил он.
Католикос всех армян также заявил, что Церковь не занимается политикой.
«Политикой занимаются партии, а Церковь является духовным институтом всего народа. Быть покровителем какой-либо партии или вовлекаться в ее деятельность означало бы перестать быть Церковью всего армянского народа. Члены всех партий являются чадами Армянской церкви, и Церковь никогда не участвует в политических процессах. Однако по вопросам, волнующим страну и народ, по проблемам, которые получили широкий общественный резонанс и могут поставить общество перед серьезными угрозами, Церковь имеет первостепенную обязанность высказывать свою позицию в защиту интересов народа и Родины», – заявил католикос Гарегин II.