Ռուսաստանը սահմանափակում է Հայաստանից նռան, սմբուկի, կարտոֆիլի և չրերի ներմուծումը
Ռոսսելխոզնադզորը (Անասնաբուժական և բուսասանիտարական հսկողության դաշնային ծառայությունը) 2026 թվականի հունիսի 3-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ կմտցնի Հայաստանից ծագող և այնտեղից առաքվող նռան, մրգերի, սմբուկի, կարտոֆիլի և չրերի ներմուծման, ինչպես նաև այդ ապրանքների ԵԱՏՄ անդամ երկրներ տարանցման վրա՝ այդ երկրներ կարանտինային ապրանքների մուտքը հաստատելու մեխանիզմների բացակայության պատճառով, ասվում է գործակալության կայքում տեղադրված հայտարարության մեջ։
«Սահմանափակումները սահմանվել են մինչև առաքվող ապրանքների անվտանգությունն ապահովելու համար համապատասխան ալգորիթմի մշակումը»։
Սա ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը կառուցվածքային խնդիրներ ունի և չի կարողանում կատարել գյուղատնտեսական արտադրողների որակը վերահսկելու իր լիազորությունները։
2019 թվականին կառավարության կողմից իրականացված կառուցվածքային բարեփոխումների արդյունքում Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունը լուծարվեց, և նրա պարտականությունները փոխանցվեցին էկոնոմիկայի նախարարությանը։ Ներկայումս այս գործակալությունը պատասխանատու է գյուղատնտեսական ոլորտում պետական քաղաքականության հարցերի համար։
«Այն պատասխանատու է գյուղատնտեսական քաղաքականության, գյուղատնտեսական վերամշակման, անասնապահության, անասնաբուժության, բերքի արտադրության, թունաքիմիկատների և ագրոքիմիական նյութերի օգտագործման, օրգանական գյուղատնտեսության, գյուղատնտեսական կոոպերատիվների և ձկնորսության համար», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Մայիսի 22-ին Ռոսպոտրեբնադզորը կասեցրեց հայկական «Ջերմուկ» հանքային ջրի բոլոր խմբաքանակների ներմուծումը և բաշխումը Ռուսաստանում։ Մայիսի 29-ին գործակալությունը հանձնարարեց «Հոնեստ Սիգն» պետական պիտակավորման համակարգի օպերատորին կասեցնել «Ջերմուկ» հանքային ջրի 64,5 միլիոն շշի վաճառքը Ռուսաստանում։
Մայիսի 30-ից սկսած Ռոսսելխոզնադզորը ժամանակավոր սահմանափակումներ է սահմանել Հայաստանից Ռուսաստան թարմ լոլիկի, վարունգի, պղպեղի, կանաչ բանջարեղենի և ելակի ներմուծման վրա։ Հունիսի 2-ից նմանատիպ սահմանափակումներ են սահմանվել նաև Հայաստանից բալի, ծիրանի, սալորի, դեղձի, նեկտարինի և խաղողի ներմուծման վրա։ Ավելին, Ռոսսելխոզնադզորը հայտարարել է, որ հունիսի 2-ից սկսած Հայաստանը պետք է կասեցնի Ռուսաստանի Դաշնություն արտահանման համար նախատեսված կենդանի ձկան և ձկնամթերքի անասնաբուժական հավաստագրումը բոլոր հայկական ընկերություններից, բացառությամբ երկուսի, որոնք անցել են ստուգում։

Россия ограничивает ввоз семечковых культур, баклажанов, картофеля и сухофруктов из Армении
Россельхознадзор с 3 июня 2026 года вводит временные ограничения на ввоз плодов семечковых культур, баклажанов, картофеля и сушеных фруктов происхождением и отправлением из Армении, а также на транзит указанных продуктов в государства-члены ЕАЭС в связи с отсутствием механизмов подтверждения поступления подкарантинной продукции этими странами, говорится всообщении на сайте ведомства.
«Ограничения установлены до выработки соответствующего алгоритма по обеспечению безопасности отгружаемых товаров.
Это в очередной раз подтверждает, что Министерство экономики Армении испытывает структурные проблемы и не справляется с полномочиями в части контроля сельхозпроизводителей.
В результате структурной реформы правительства в 2019 году Министерство сельского хозяйства Армении были ликвидировано, а полномочия возложены на Министерство экономики. В настоящее время вопросами государственной политики в области АПК занимается указанное ведомство. Оно ответственно за аграрную политику, агропереработку, животноводство, ветеринарию, растениеводство, применение пестицидов и агрохимикатов, органическое сельского хозяйство, сельскохозяйственные кооперации, рыболовство», – указывается в сообщении.
22 мая Роспотребнадзор приостановил ввоз и оборот в России всех партий армянской минеральной воды «Джермук». 29 мая ведомство направило поручение оператору государственной системы маркировки «Честный знак» о приостановке реализации в России 64,5 млн бутылок минеральной воды «Джермук».
С 30 мая Россельхознадзор ввел временные ограничения на ввоз в Россию свежих томатов, огурцов, перца, зеленных культур и клубники из Армении. С 2 июня такие же ограничения введены на поставки вишни, черешни, абрикосов, сливы, персиков, нектаринов и винограда из Армении. Кроме того, Россельхознадзор сообщил, что с 2 июня Армении необходимо приостановить ветеринарную сертификацию живой рыбы и рыбопродукции, предназначенной к экспорту в РФ, со всех армянских компаний, за исключением двух, прошедших инспекцию.
Коснувшись ограничений, которые действуют на сельхозпродукцию из Армении, Никол Пашинян сегодня указал:
«Я думаю, что это неправильные шаги, потому что настраивают людей против ЕАЭС. А я как высокопоставленное официальное лицо ЕАЭС, для меня это проблема, но все эти проблемы мы решим».
На уточняющий вопрос, признает ли он, что есть проблемы с сельхозпродукцией, Пашинян сказал:
«У отдельных компаний возможно - везде, и в России тоже. У нас очень хороший фитосанитарный контроль, и мы продолжаем улучшать его качество».