Սա լինելու է ընտրությունից ընդամենը 11 օր հետո․ Նարեկ Կարապետյանն՝ ադրբեջանական ծրագրի մասին
«Ով ցանկանում է հայկական վերջին հողը, մեր հայրենիքի 10 %-ը պահպանել հայկական, ուժեղացնել՝ քվեարկում է «Ուժեղ Հայաստանի» համար»,-   Հանրապետության հրապարակում ընթացող հանրահավաքի ժամանակ ասաց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը։
Կարապետյանն այս անգամ էլ ձեռնունայն չէր եկել։ Ներկաներին ցույց  տվեց ադրբեջանական իշխանությունների կողմից ֆինանսավորվող ծրագիրը։
«Ես ուզում եմ ձեզ մի բան ցույց տալ՝ հարևան երկրի առաջնորդը միջոցառում է կազմակերպում 15 օր հետո Մեղրիից 10 կմ հեռավորության վրա։ Նախիջևանում նրանք հայտարարում են ֆորում՝ «Արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի մասին»։ Իրենց կարծիքով՝ սա լինելու է ընտրությունից ընդամենը 11 օր հետո։ Ադրբեջանի ղեկավարը հայտարարել է  երեք ամիս առաջ, որ իրենք պետք է վերադառնան այստեղ ոչ թե տանկերով, այլ ավտոմեքենաներով, որ իրենք պետք է իբր վերադառնան իրենց «պատմական հողեր»։ Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդը հայտարարել է, որ Հայաստանում կա 400 մզկիթ, որ պետք է վերակառուցվի։ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահը հայտարարել է, որ ադրբեջանցիներն ու հայերը պետք է սովորեն իրար հետ ապրել, և նա չի բացառում, որ ինչ-որ ադրբեջանցիներ կգան Հայաստան ապրելու։Հայաստանի սոցապ նախարարը  նախարարը կանգնում է Ազգային ժողովի ամբիոնից և ասում է, որ մենք պետք է սովորենք միատարր ազգ որպես ապրենք։ Ոչ միատարր ազգ, ուրիշ ազգերի հետ պետք է գան, քաղաքացիություն ստանան, այլ ազգը, ո՞ր ազգն է ուզենալու այստեղ գալ, էդ ո՞ւմ համար է տեղ բացում»,- նշեց Կարապետյանը։
Անդրադառնալով «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ծրագրերին, Նարեկ Կարապետյանն ասաց, որ  իրենց ծրագիրն այս ամենին դեմ կանգնելն։
«Մենք ցույց ենք տալիս ձեզ մի փաստաթուղթ, որը կբաժանվի ձեզ։ Այս փաստաթուղթը սեղմ օրինակ է՝ «Արևմտյան Ադրբեջան» պետության կողմից, Ադրբեջանի պետության կողմից տպված կոնցեպտի, որտեղ նրանք գրում են, թե ինչ են անելու Հայաստան վերադարձի համար։Սա դուք կարող եք տեսնել, ավելի մեծ գրքով կարող ենք բոլորին ներկայացնել։ Սա իրենց պետության կողմից ֆինանսավորվող քաղաքականություն է։ Այնտեղ գրված է, ցիտում եմ՝ «Հայաստան կոչվող տարածքում համատարած կերպով ոչնչացվել է ադրբեջանցիների պատմական և մշակութային ժառանգությունը»։ Սա ասում է էն ազգը, որն ամբողջ դաշտային ճանապարհը վերածել է անհայ տարածքի, որն ամբողջ Լեռնային Ղարաբաղից հայերին զտման է ենթարկել, որը Նախիջևանում խաչքարեր է ոչնչացրել։ Իրենց ասելով՝ իբր ադրբեջանցիների իրավունքների վերականգնման հարցը, պետք է լինի առաջնահերթ հարցերից մեկը, նաև մզկիթների և գերեզմանատները պետք է վերականգնվեն։ Սրա մեջ է գրված, իսկ մենք գիտե՞ք ինչ ենք սրան ասում։ Մենք ասում ենք, որ Հայաստանում լինելու է առաջնորդ, որը երբեք սա թույլ չի տա։  Փաշինյանի ու Ալիևի ծրագիրը հօդս է ցնդելո՛ւ»,- հայտարարեց Կարապետյանը։

Нарек Карапетян: «Сильная Армения» не допустит реализации плана Пашиняна и Алиева
«Кто хочет сохранить армянской оставшуюся часть нашей Родины – голосует за “Сильную Армению”», – заявил член совета партии «Сильная Армения» Нарек Карапетян на митинге, проходящем на площади Республики 3 июня.
В ходе своего выступления Нарек Карапетян продемонстрировал участникам митинга документ, представляющий собой краткую выдержку из изданной официальным Баку государственной концепции так называемого «возвращения в Западный Азербайджан»
«Я хочу вам кое-что показать. Лидер соседней страны через 15 дней организует мероприятие в 10 километрах от Мегри. В Нахиджеване они проводят форум о т.н. “возвращении западных азербайджанцев”. Это должно произойти всего через 11 дней после выборов. Глава Азербайджана еще три месяца назад заявил, что они должны “вернуться“ сюда не на танках, а на автомобилях, что они якобы должны “вернуться“ на свои “исторические земли”,  а духовный лидер этой страны говорил о необходимости восстановления в Армении 400 мечетей», – сказал Карапетян.
Как отметил Нарек Карапетян, председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян уже заявляет, что армяне и азербайджанцы должны учиться жить вместе. Кроме того, как напомнил Нарек Карапетян, министр труда и социальных вопросов Армении с трибуны парламента открыто говорит о том, что мы должны научиться жить не как мононациональная страна.
«Не мононациональная: значит, сюда должны переехать представители других народов, получить гражданство. А какой народ захочет сюда приехать? Для кого они освобождают место?» – заявил Карапетян.
Говоря о программе блока «Сильная Армения», Нарек Карапетян отметил, что их цель – противостоять этим процессам.
«Мы показываем вам документ, который будет вам роздан. Этот документ – сжатая версия концепции т.н.“Западного Азербайджана”, напечатанной Азербайджаном, где они пишут, что собираются делать для “возвращения“ в Армению. Мы можем представить всем и более объемную книгу. Это политика, финансируемая их государством», – сказал он.
По словам Карапетяна, в этом документе утверждается, будто бы «на территории, называемой Арменией, повсеместно уничтожалось историческое и культурное наследие азербайджанцев».
«Это говорит народ, который подверг этнической чистке армян всего Нагорного Карабаха, уничтожил хачкары в Нахиджеване. По их словам, вопрос якобы восстановления прав азербайджанцев должен стать одним из приоритетных, а мечети и кладбища должны быть восстановлены. Это написано в их документе. А знаете, что мы на это отвечаем? Мы говорим, что в Армении будет лидер, который никогда этого не допустит. План Пашиняна и Алиева будет сорван», – заявил Карапетян.