Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը և ԵՄ-ը չպետք է միջամտեն Հայաստանի ներքին գործերին
Որևէ օտարերկրյա պետություն չպետք է միջամտի անկախ և ինքնիշխան Հայաստանի ներքին գործերին։ Միայն հայ ժողովուրդն իրավունք ունի ընտրելու իր ղեկավարներին և որոշելու իր քաղաքականությունը։
Հեգնական է, որ այն հայերը, որոնք օր ու գիշեր գոռում էին ռուսական միջամտության մասին, լիակատար լռություն են պահպանում, երբ արևմտյան երկրները (Եվրամիությունը և Միացյալ Նահանգները) բացահայտորեն միջամտում են Հայաստանի ներքին գործերին: Նրանք, ովքեր կարծում են, թե արևմտյան միջամտությունը, ի տարբերություն Ռուսաստանի, անվնաս է և ընդունելի, կամ անտեղյակ են, կամ միամիտ միջազգային հարաբերությունների հարցերում:
Օտարերկրյա ղեկավարները (լինեն Արևելքից, Արևմուտքից, Հյուսիսից, թե Հարավից) Հայաստանին ոչինչ չեն առաջարկում իրենց բարի կամքից դրդված։ Նրանք պարզապես հետապնդում են իրենց սեփական շահերը։
Խնդիրն այն է, որ Հայաստանի ղեկավարները պատմության ընթացքում երբեք աչքի չեն ընկել միջազգային հարաբերությունների իմացությամբ։ Հայերը, ի վնաս իրենց, անտեսում են աշխարհում տեղի ունեցող զարգացումները, որոնք կարող են ազդել իրենց կյանքի կամ հենց գոյատևման վրա։ Երբ դու փոքր և թույլ երկիր ես, չես կարող քեզ թույլ տալ անտարբեր լինել քո շուրջը տեղի ունեցող իրադարձությունների նկատմամբ։ Հակառակ դեպքում՝ դու խոցելի ես դառնում արտաքին սպառնալիքների առաջ։ Այն, ինչ անհրաժեշտ է անել, առավելագույնս հզորանալ, իսկ այնուհետև՝ ճկուն դիվանագիտություն միջոցով ձգտել այդ սպառնալիքները հասցնել նվազագույնի։
Հայերը, լիովին արդարացիորեն, խիստ բացասական վերաբերմունք ունեն Թուրքիայի և նրա ղեկավարների նկատմամբ: Այդուհանդերձ, պետք է խոստովանել, որ թուրք ղեկավարները, ինչպես իրենց օսմանյան նախորդները, շատ հմուտ են միջազգային քաղաքականության մեջ: Դարեր շարունակ օսմանյան սուլթանները կարողացել են մեծ տերություններին լարել իրար դեմ և պարբերաբար փոխել են իրենց դիրքորոշումը՝ կայսրության շահերը պաշտպանելու համար: Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գործողություններն այդ ավանդական լարախաղացության շարունակությունն են: Էրդողանը բացառիկ հմտությամբ է մանևրում միջազգային պղտոր ջրերում: Հայաստանը ներկայումս չունի, և անցյալում էլ հազվադեպ է ունեցել նման հմտություններով ղեկավար:
Երկրորդ խնդիրը հայերի հուզական մոտեցումն է արտաքին հարաբերություններին՝ սիրել-չսիրելու հիման վրա։ Միջազգային հարաբերությունները չեն կարող կարելի համեմատվել անձնական հարաբերությունների հետ․ կարելի է հաղորդակցվել նույնիսկ քո թշնամիների հետ, եթե կարողանաս քո երկրի համար շահ ապահովել։
Երրորդ խնդիրն այն է, որ հայերն իրենց ողջ պատմության ընթացքում միշտ սպասել են, որ որևէ օտար ուժ կգա և կփրկի իրենց թշնամիներից։ Հայերը կարող էին նման անիրատեսական սպասելիքներ ունենալ իրենց պատմության սկզբում, սակայն, հազարամյակների ներխուժումների, զանգվածային կոտորածների և նույնիսկ ցեղասպանության ենթարկվելուց հետո, կարելի էր կարծել, թե նրանք վերջապես կարթնանան և, տեսնելով, որ ոչ մի օտար ուժ երբեք չի եկել իրենց փրկության, կեզրակացնեին՝ ոչ ոք իրենց չի օգնելու։
Ցավոք, հայերը երբեք անհրաժեշտ դասեր չեն քաղել իրենց ողբերգական պատմությունից։ Նույնիսկ այսօր նրանք սպասում են, որ ինչ-որ օտար երկիր կպաշտպանի իրենց։ Վերջին տասնամյակներում հայերը իզուր հույսեր էին տածում, որ Ռուսաստանը կպաշտպանի իրենց, կարծես թե նա պարտավոր էր դա անել։ Բոլոր երկրները պաշտպանում են միայն իրենց սեփական շահերը, այլ ոչ թե ուրիշներինը։ Լիովին հիասթափված լինելով 2020 թվականի Արցախյան պատերազմի ժամանակ Ռուսաստանի անգործությունից, և առավել ևս՝ 2021 և 2022 թվականներին Հայաստանի Հանրապետության տարածքի մի մասի նկատմամբ Ադրբեջանի ներխուժումից և օկուպացիայից հետո՝ հայերի մեծ մասը սկսեց ապարդյուն այլ տեղերում փնտրել իր երկրի պաշտպանությունը։ Նրանց հիասթափությունը հիմնված էր այն փաստի վրա, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը, խորհրդային մի քանի այլ նախկին հանրապետությունների հետ միասին, ստորագրել էին փոխադարձ պաշտպանության պայմանագիր՝ ՀԱՊԿ-ը (Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպություն)։ Այդ պայմանագիրը պետք է պաշտպաներ Հայաստանի Հանրապետությունը։ Սակայն հայերը մոռանում են, որ պայմանագրերը հաճախ համարվում են ընդամենը թղթի կտորներ։ Բոլոր երկրներն իրենց ազգային շահերը վեր են դասում ցանկացած պայմանագրային պարտավորությունից, որ կարող են ունենալ։
Ռուսաստանից լիովին հասկանալի պատճառներով հիասթափվելուց հետո, կարելի էր կարծել, թե հայերը կեզրակացնեին, որ ոչ ոք չի գալու Հայաստանին օգնության, և կդադարեն նոր փրկիչ փնտրել։ Ավաղ, նրանք շարունակեցին իրենց հավերժական փնտրտուքը։ Այժմ նրանք հույս ունեն, որ Ֆրանսիան, Եվրամիությունը կամ Միացյալ Նահանգները կլինեն իրենց նոր փրկիչները։ Սակայն, եթե Հայաստանը հարձակման ենթարկվի, ո՛չ Եվրամիությունը, ո՛չ էլ Միացյալ Նահանգները չեն գա նրան օգնության։ Միամտություն է ակնկալել, որ այդ օտարերկրյա երկրները կվտանգեն իրենց զինվորների կյանքը՝ Հայաստանի սահմանները պաշտպանելու համար։ Դա Հայաստանի ղեկավարության պարտականությունն է։
Արևելքի և Արևմուտքի միջև տատանվելու փոխարեն, Հայաստանի շահերից է բխում փոխշահավետ հարաբերություններ հաստատել աշխարհի բոլոր երկրների հետ՝ առանց ակնկալելու, որ նրանցից որևէ մեկը կգա իրեն փրկելու։ Սակայն, նման կարևոր խնդիր իրագործելու համար Հայաստանին անհրաժեշտ է հմուտ ղեկավարություն։
Ես առաջարկում եմ հայերին՝ անտեսել նախագահ Դոնալդ Թրամփի, փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի և պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին աջակցելու անօգուտ հայտարարությունը, որոնք Հայաստանի ներքին ընտրություններին արտաքին միջամտության բացահայտ օրինակ են։ Հուսով եմ՝ նրանց աջակցությունը կարժանանա նույն ճակատագրին, ինչ Վենսի անձնական այցը Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտ՝ ապրիլյան ընտրությունների նախօրեին վարչապետ Վիկտոր Օրբանին սատարելու համար, որը ջախջախիչ պարտություն կրեց։
Հայ ժողովրդին այսօր գործնական քայլեր են պետք, ոչ թե դատարկ խոսքեր։ Թրամփը, Վենսը և Ռուբիոն մատը մատին չտվեցին՝ 2023 թվականից ի վեր Բաքվի բանտերում ապօրինի պահվող Արցախի ղեկավարներին ազատ արձակելու համար։ Նրանք նաև չդատապարտեցին Հայ Առաքելական Եկեղեցու դեմ Փաշինյանի հալածանքները։ Սա ցույց է տալիս, որ ամբողջ աշխարհում քրիստոնյաներին պաշտպանելու մասին նրանց բազմաթիվ հայտարարությունները ոչ այլ ինչ են, քան պարապ խոսքեր։

Russia, U.S. and EU should keep out of Armenia’s domestic affairs
No foreign country should meddle in the internal affairs of Armenia — a sovereign and independent country. Its people are the only ones entitled to choose their government leaders and determine their policies.
Ironically, those Armenians who have been screaming day and night about Russian intervention remain completely silent when Western countries (the European Union and the United States) blatantly intervene in Armenia’s domestic affairs. Those who think that Western interference, as opposed to Russia’s, is harmless and acceptable, are either ignorant of, or naïve about, international affairs.
Foreign leaders (whether from the East, West, North or South) do not offer anything to Armenia out of the goodness of their hearts. They are simply pursuing their self-interests.
The problem is that Armenia’s leaders, throughout history, have not distinguished themselves by their knowledge of international relations. Armenians ignore, to their detriment, developments around the world that may affect their lives or their very survival. When you are a small and weak country, you cannot afford to be oblivious to events taking place around you. Otherwise, you become vulnerable to external threats. What you need to do is strengthen yourself as much as possible and then, using skillful diplomacy, seek to minimize those threats.
Armenians, justifiably, have a very negative view of Turkey and its leaders. However, we must admit that Turkish leaders, like their Ottoman predecessors, are very skillful in international politics. For centuries, Ottoman sultans were able to pit major foreign powers against each other and repeatedly switched sides to protect their empire’s interests. Pres. Recep Tayyip Erdogan’s actions are a continuation of that traditional tightrope walk. Erdogan has exceptional skills in maneuvering in troubled international waters. Armenia does not have now, and rarely had in the past, a leader with similar skills.
The second problem is that Armenians approach foreign relations emotionally — based on who they like and who they dislike. International relations cannot be compared to personal relationships. You can interact even with your enemies if doing so benefits your country.
The third problem is that Armenians, throughout their history, have always expected a foreign power to come and rescue them from their enemies. Armenians may have had such unrealistic expectations at the beginning of their history. However, after thousands of years of being subjected to invasions, mass killings, and even genocide, one would think that they would finally wake up and, having seen that no foreign power has ever come to their rescue, conclude that no one is going to help them.
Regrettably, Armenians have never learned the necessary lessons from their tragic history. Even today, they are expecting some foreign country to defend them. In recent decades, Armenians vainly hoped that Russia would protect them, as if it were obligated to do so. All countries only protect their own interests, not those of others. Being utterly disappointed by Russia’s lack of action during the 2020 Artsakh War, and even more so during Azerbaijan’s invasion and occupation of parts of the Republic of Armenia’s territory in 2021 and 2022, most Armenians started looking elsewhere in vain for their country’s protection. Their disappointment was based on the fact that Armenia and Russia, along with several other former Soviet republics, had signed a mutual defense treaty — the CSTO (Collective Security Treaty Organization). That treaty was supposed to protect the Republic of Armenia. However, Armenians forget that treaties are often considered just pieces of paper. All countries place their national interests ahead of any treaty obligations they may have.
After being understandably disappointed by Russia, one would have thought that Armenians would conclude that no one is going to come to Armenia’s rescue, and stop searching for a new savior. Instead, they continued their eternal search. They are now hoping that France, the European Union, or the United States will be their new saviors. However, if Armenia comes under attack, neither the EU nor the United States will come to its rescue. It is naïve to expect that these foreign countries would risk their soldiers’ lives to defend Armenia’s borders. That is the obligation of Armenia’s leaders.
Rather than vacillating between East and West, it is in Armenia’s interest to establish mutually beneficial relations with all countries in the world, without expecting any of them to come to its rescue. However, to accomplish such an important task, Armenia needs competent leadership.
I suggest that Armenians ignore the frivolous endorsements of Prime Minister Nikol Pashinyan by President Donald Trump, Vice President JD Vance, and Secretary of State Marco Rubio — a blatant example of foreign interference in Armenia’s domestic elections. I hope their endorsements meet the same fate as Vance’s personal visit to Budapest, Hungary, on the eve of the elections in April to support Prime Minister Viktor Orban, who suffered an overwhelming defeat.
What Armenians need is action, not empty words. Trump, Vance, and Rubio did not lift a finger to obtain the release of Artsakh leaders illegally detained in Baku since 2023. Nor did they condemn Pashinyan’s persecution of the Armenian Apostolic Church. This shows that their multiple declarations about protecting Christians around the world are nothing but hot air.