10 հազար ծաղիկ կուղարկվի Լատվիա. Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենը ձեռնամուխ է եղել հայկական ծաղիկների սպառմանը
Հայաստանում աճեցրած ծաղիկների սպառմանը որոշել է աջակցել Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենը։ Նա այսօր հայտարարություն է տարածել` նշելով, որ Հայաստանից 10 հազար ծաղիկ Կարտահանվի Լատվիա։
ԵՄ պաշտոնական էջում հրապարակված հաղորդագրության մեջ նշվում է.
«Այսօր ես խոսեցի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Ռուսաստանի կողմից վերջերս Հայաստանին ուղղված սահմանափակումների մասին։ Սա ոչ այլ ինչ է, քան տնտեսական հարկադրանք, դա անընդունելի է։
Երկարաձգելով հայկական արտադրանքի արտահանման սահմանափակումները՝ Մոսկվան տնտեսական հարաբերությունները վերածում է քաղաքական ճնշման զենքի։
Մենք շատ լավ գիտենք այս ձեռնարկը։ Ահա թե ինչու Եվրոպան ամուր կանգնած է Հայաստանի կողքին։ Մենք պատրաստում ենք ԵՄ աջակցության փաթեթ։
Այն ներառում է անհապաղ ֆինանսական օգնություն՝ ավելի քան 50 միլիոն եվրոյի չափով։ Եվ դեռ ավելին կլինի»։
Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենը Հայաստանից Ռուսաստան ապրանքների, այդ թվում ծաղիկների արտահանման սահմանափակումների հիմնավորումները կասկածելի է համարում.
«Վաղը նախատեսվում ՝ Լատվիա ուղարկել 10,000 ծաղիկներից բաղկացած խմբաքանակ։ Դրան կհետևեն նաև այլ խմբաքանակներ։ Մենք նաև կշարունակենք կապել մեր բիզնեսներն իրար՝ հետևելով մեր՝ վերջերս Երևանում կայացած գագաթնաժողովում ստանձնած պարտավորություններին։
2024 թվականից ի վեր ԵՄ աջակցությունը «Դիմակայունություն և աճ» ծրագրի շրջանակներում արդեն օգնել է 7000 բիզնեսների և նպաստել է ավելի քան 20,000 աշխատատեղերի ստեղծմանը»։

EU to send 10,000 Armenian flowers to Latvia amid Russian trade ban
European Commission President Ursula von der Leyen said on Thursday the European Union will support Armenia with a package of measures, including the export of 10,000 Armenian flowers to Latvia, after Russia imposed new trade restrictions on the country.
Von der Leyen called Moscow’s actions “nothing short of economic coercion” and vowed that Europe “stands firmly with Armenia.” She said the EU is preparing immediate financial assistance worth more than 50 million euros, alongside measures to ease trade for Armenian agri-food products and practical support for sectors hit by Russian bans.
“Russia is weaponising economic relations for political pressure,” von der Leyen said after speaking with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan. “A shipment of 10,000 flowers is planned to arrive in Latvia tomorrow. Others will follow.”
The commission chief highlighted that EU support under the Resilience & Growth Plan has already helped 7,000 Armenian businesses and created more than 20,000 jobs since 2024. She also pointed to the reopening of trade routes with Türkiye, including rail links through Georgia, as a step toward Armenia becoming a strategic hub connecting Europe, the South Caucasus and Central Asia.
Von der Leyen said the EU and Armenia will establish a joint task force to oversee the initiatives, with further coordination expected at the Connectivity Platform Ministerial on June 23.