6 միլիոն դոլարանոց բանանի նոր ճակատագիրը. Հերթական անգամ այն գողացել են թանգարանից
Ֆրանսիայի արևելքում գտնվող Մեց քաղաքի Պոմպիդու-Մեց արվեստի կենտրոնը դատական հայց է ներկայացրել անհայտ անձանց դեմ՝ իտալացի կոնցեպտուալ նկարիչ Մաուրիցիո Կատելանի հանրահայտ «Կատակերգու» (Comedian) արվեստի գործի մի մասը կազմող բանանի գողության համար։ Այս մասին գրում է CNN-ը։
Թանգարանի տարածած հայտարարության համաձայն՝ գողության փաստը շաբաթ օրը հայտնաբերել է անվտանգության աշխատակիցը։ Միջադեպից հետո պատկերասրահը դիմել է իրավապահ մարմիններին՝ պաշտոնապես բողոք ներկայացնելով անհայտ անձանց դեմ։
Թանգարանի ղեկավարությունը նշել է, որ գողությունը խաթարել է ցուցանմուշների նկատմամբ հարգանքը և ժամանակավորապես զրկել այցելուներին ցուցահանդեսի ամբողջ հմայքից։ Միևնույն ժամանակ կենտրոնը շեշտել է, որ արվեստի գործի «փչացող բաղադրիչը»՝ բանանը, արագ փոխարինվել է, և ցուցադրությունը վերականգնվել է իր նախնական տեսքով։
Սակայն սա առաջին դեպքը չէ, երբ «Կատակերգու» արվեստի գործը հայտնվում է ուշադրության կենտրոնում։ Պատին կպցված սովորական բանանից բաղկացած ստեղծագործությունը տարիներ շարունակ դարձել է բազմաթիվ աղմկահարույց միջադեպերի առիթ։
2019 թվականին ԱՄՆ-ում անցկացվող Art Basel Miami արվեստի տոնավաճառում պերֆորմանսիստ Դեյվիդ Դատունան հարյուրավոր այցելուների աչքի առաջ հանեց բանանը պատից և կերավ այն։ Նման դեպք գրանցվեց նաև 2023 թվականին Հարավային Կորեայի Սեուլ քաղաքում, երբ ուսանողներից մեկը վերցրեց ցուցադրված բանանն ու կերավ այն։
2024 թվականի նոյեմբերին «Կատակերգու» ստեղծագործությունը աճուրդում 6,24 միլիոն դոլարով ձեռք բերեց չինացի գործարար և կրիպտոարժույթների ոլորտի հայտնի դեմքերից Ջասթին Սանը։ Գործարքից հետո նա նույնպես հանրային կերպով կերավ արվեստի գործի մաս կազմող բանանը՝ շարունակելով ստեղծագործության շուրջ ձևավորված ավանդույթը։
Ավելին, 2025 թվականի հուլիսին ևս մեկ այցելու Պոմպիդու-Մեց կենտրոնում կերավ ցուցադրված բանանը, սակայն այդ միջադեպը թանգարանի կողմից ներկայացվեց որպես արվեստի գործի գաղափարի հետ համահունչ գործողություն։
Մաուրիցիո Կատելանի «Կատակերգուն» համարվում է ժամանակակից կոնցեպտուալ արվեստի ամենաքննարկվող ստեղծագործություններից մեկը։ Ըստ արվեստագետի և ցուցահանդեսի կազմակերպիչների՝ այն նախատեսված է ցուցադրելու ֆինանսական սպեկուլյացիաների անհեթեթությունն ու արվեստի շուկայի արժեքային համակարգերի փխրունությունը։
Կատելանը հայտնի է սուր երգիծական և սադրիչ ստեղծագործություններով, որոնք հաճախ բուռն քննարկումներ են առաջացնում արվեստի բնույթի և արժեքի վերաբերյալ։ Նրա ամենահայտնի աշխատանքներից է նաև «Ամերիկա» անվանումը կրող 18 կարատանոց ոսկուց պատրաստված զուգարանակոնքը, որի արժեքը գնահատվում էր շուրջ 6 միլիոն դոլար։ Այն 2016 թվականին ցուցադրվել էր Նյու Յորքի Գուգենհայմ թանգարանում և հասանելի էր այցելուների օգտագործման համար։

An art museum in France has filed a legal complaint after a banana that makes up part of Italian artist Maurizio Cattelan’s controversial artwork “Comedian” was stolen, CNN reported.
The theft was reported by a security guard at the Centre Pompidou-Metz in the city of Metz, eastern France, on Saturday, according to a statement from the museum published the same day.
The gallery “has filed a complaint with the relevant authorities against persons unknown,” it said in the statement.
The theft “undermines the respect due to the works on display and temporarily deprives visitors of part of the experience offered by the exhibition,” it added.
It noted, however, that “the perishable component of the work has been replaced, and the work has been restored to its original presentation as quickly as possible.”
CNN has contacted the High Court of Metz and the Perrotin Gallery, which sold the artwork, for comment.
This is not the first incident involving “Comedian,” which comprises a fresh banana taped to a wall.
In 2019, when Cattelan unveiled the work at the Art Basel Miami art fair in Florida, performance artist David Datuna grabbed the banana from the wall, before peeling and eating it in front of hundreds of stunned fair attendees.
Then, in 2023, an art student took the banana from a wall at the Leeum Museum of Art in Seoul, South Korea, and ate it.
And in November 2024, Justin Sun, a Chinese collector and founder of a cryptocurrency platform, acquired “Comedian” for $6.24 million at auction — before eating the banana.
Then, in July 2025, the banana was eaten by a gallery-goer at the Centre Pompidou-Metz.
“Comedian” is intended to demonstrate the “absurdity of financial speculation and the fragility of knowledge systems that underpin the art market,” the museum said in a statement at the time.
Cattelan is known for satirical pieces that challenge popular culture, often provoking debates around conceptual art.
Another one of Cattelan’s viral artworks was a solid 18-carat-gold toilet “entitled” America, valued at around $6 million. It was first installed at New York’s Guggenheim in 2016 and was open to use by visitors.
In 2019, it was stolen from Blenheim Palace in England — the birthplace of Winston Churchill — where it was being exhibited. It has never been found.