Ամերիաբանկը և FMO-ն կնքել են 120 միլիոն եվրոյի վարկային պայմանագիր՝ ՄՓՄՁ-ներին աջակցելու և Հայաստանում կանաչ ֆինանսավորումը զարգացնելու համար
15:00 06/06/2026
Ամերիաբանկը և Նիդերլանդների ձեռնարկատիրական զարգացման բանկը (FMO) ՎԶԵԲ-ի` Ռիգայում (Լատվիա) կայացած տարեկան ժողովի ժամանակ կնքել են 120 միլիոն եվրոյի վարկային պայմանագիր։ Պայմանագրի նպատակն է ընդլայնել ֆինանսավորման հասանելիությունը Հայաստանում գործող միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) համար և խթանել կայուն զարգացումը կանաչ ֆինանսավորման միջոցով։
Ֆինանսավորման առնվազն 25%-ը  կհատկացվի  սահմանված  չափանիշներին  համապատասխանող  կանաչ  նախագծերին։
Մնացած միջոցները կուղղվեն ՄՓՄՁ-ների ֆինանսավորմանը. առանձնահատուկ ուշադրության կենտրոնում կլինեն կանանց և երիտասարդ ձեռնարկատերերի կողմից ղեկավարվող բիզնեսները, ինչպես նաև գյուղատնտեսության ոլորտում և գյուղական համայնքներում գործող ձեռնարկությունները։
Այս նոր պայմանագիրն արտացոլում է Ամերիաբանկի և FMO-ի  ընդհանուր  ձգտումը՝  աջակցելու ներառական տնտեսական աճին,  բարձրացնելու  տեղական  բիզնեսների մրցունակությունը և նպաստելու անցմանը դեպի ավելի կայուն տնտեսություն։
Խոսելով պայմանագրի մասին՝ Ամերիաբանկի ֆինանսական ինստիտուտների բաժնի ղեկավար Արա Սարգսյանը նշեց. «Մենք ուրախ ենք ամրապնդել մեր երկարատև գործընկերությունը FMO-ի հետ այս գործիքի միջոցով, որն էլ ավելի կընդլայնի  ֆինանսավորման հասանելիությունը ամբողջ Հայաստանում գործող ՄՓՄՁ-ների համար՝ միաժամանակ ավելացնելով աջակցությունը կանաչ և ներառական նախագծերին։ Այս համագործակցությունը շարունակում է կարևոր դեր խաղալ Հայաստանում կայուն աճի խթանման և ձեռնարկատերերի համար ավելի լայն հնարավորությունների ստեղծման գործում, որը ռազմավարական նշանակություն ունի Ամերիաբանկի համար»։
FMO-ի գործադիր տնօրեն Մայքլ Յոնգենիլը նշեց. «Մեր ներդրումն Ամերիաբանկում արտացոլում է ձեռնարկատերերին սատարելու մեր հանձնառությունը՝ միաժամանակ խթանելով արդար անցումը դեպի ցածրածխածնային և կլիմայական փոփոխությունների նկատմամբ ավելի դիմացկուն տնտեսություն։ Կանաչ ներդրումներին զուգահեռ ընդլայնելով ՄՓՄՁ-ների համար ֆինանսավորման հասանելիությունը՝ մենք ձգտում ենք խթանել ներառական աճը և օգնել ապահովել, որ այս անցման օգուտից լիարժեք օգտվի ամբողջ հանրությունը»։
Ամերիաբանկի և FMO-ի գործընկերությունը զգալիորեն ընդլայնվել է 2009 թվականից ի վեր, երբ Ամերիաբանկն առաջին անգամ ֆինանսավորում ստացավ FMO-ից` հայկական ՓՄՁ-ներին և վերականգնվող էներգետիկայի նախաձեռնություններին աջակցելու համար։ Նախորդ 17 տարվա ընթացքում FMO-ն տրամադրել է շուրջ 400 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում։ Այս միջոցները նպաստել են Հայաստանում բազմաթիվ բիզնես և վերականգնվող էներգիայի նախագծերի իրականացմանը՝ աջակցելով ձեռներեցությանը, նպաստելով աշխատատեղերի ստեղծմանը և ավելի կանաչ տնտեսության զարգացմանը։
FMO
FMO-ն Նիդերլանդների ձեռնարկատիրական զարգացման բանկն է: Որպես առաջատար իմփաքթ-ներդրող՝ FMO-ն աջակցում է զարգացող երկրներում և ձևավորվող շուկաներում մասնավոր հատվածի կայուն աճին` ֆինանսավորելով հավակնոտ ծրագրեր և նախաձեռնություններ: Համոզված լինելով, որ ուժեղ մասնավոր հատվածը նպաստում է տնտեսական և սոցիալական զարգացմանը` FMO-ն արդեն ավելի քան 50 տարի է, ինչ  ֆինանսավորում է ձեռներեցներին՝ տեղական տնտեսություններն ավելի ներառական, արդյունավետ, ճկուն և կայուն դարձնելու համար: FMO-ն իր գործունեության համար առանձնացնում է երեք հիմնական ոլորտ, որոնք մեծ ազդեցություն ունեն զարգացման տեսանկյունից` ագրոբիզնես, պարենային և ջրային տնտեսություն, էներգետիկա և ֆինանսական հաստատություններ: Ունենալով մոտ 13 միլիարդ եվրոյի ներդրումային պորտֆել ավելի քան 85 երկրում` FMO-ն հանդիսանում է աշխարհում մասնավոր հատվածի զարգացման խոշորագույն երկկողմ բանկերից մեկը:

Америабанк и FMO заключили договор на 120 миллионов евро для поддержки ММСП и развития зеленого финансирования в Армении
Америабанк и Голландский банк развития предпринимательства (FMO) заключили кредитный договор на 120 миллионов евро во время ежегодного собрания ЕБРР, состоявшегося в Риге, Латвия. Договор направлен на расширение доступа к финансированию для микро-, малых и средних предприятий (ММСП) в Армении и дальнейшее содействие устойчивому развитию посредством зеленого финансирования.
Как минимум 25% средств будет направлено на зеленые проекты, соответствующие установленным критериям. Остальные средства будут направлены на финансирование ММСП, с акцентом на предприятия, возглавляемые женщинами и молодыми предпринимателями, а также предприятия, действующие в сельскохозяйственном секторе и сельских общинах.
Новый договор отражает общую приверженность Америабанка и FMO поддержке инклюзивного экономического роста, повышению конкурентоспособности местных предприятий и ускорению перехода к более устойчивой экономике.
Комментируя соглашение, Ара Саргсян, руководитель отдела финансовых институтов Америабанка, отметил: «Мы рады укрепить наше давнее партнерство с FMO посредством этого инструмента, который еще больше расширит доступ к финансированию для ММСП в Армении, одновременно увеличивая поддержку зеленых и инклюзивных проектов. Это сотрудничество продолжает играть важную роль в обеспечении устойчивого роста и расширении возможностей для предпринимателей по всей стране, что имеет стратегическое значение для Америабанка».
Майкл Йонгенил, генеральный директор FMO, прокомментировал: «Наши инвестиции в Америабанк отражают нашу приверженность поддержке предпринимателей и продвижению справедливого климатического перехода. Расширяя доступ к финансированию для ММСП наряду с зелеными инвестициями, мы стремимся стимулировать инклюзивный рост и помочь обеспечить, чтобы преимуществами климатического перехода пользовалось все армянское общество».
Партнерство между Америабанком и FMO значительно расширилось с 2009 года, когда Америабанк получил свое первое финансирование от FMO для поддержки армянских МСП и инициатив в области возобновляемой энергетики. За последние 17 лет FMO предоставил финансирование в общей сложности в размере около 400 миллионов долларов США. Эти средства способствовали осуществлению многочисленных бизнес-проектов и проектов в области возобновляемой энергетики по всей Армении, поддерживая предпринимательство, создание рабочих мест и развитие более зеленой экономики.
FMO
FMO являетсяголландским банком развития предпринимательства. Будучи одним из ведущих импакт-инвесторов, FMO поддерживает устойчивый рост частного сектора в развивающихся странах и странах с формирующимся рынком, финансируя амбициозные проекты и предпринимательство. FMO считает, что именно сильный частный сектор является основой социального и экономического развития. Банк имеет более чем 50-летний опыт работы, помогая предпринимателям сделать местную экономику более инклюзивной, продуктивной, устойчивой и самодостаточной. FMO выделяет три сектора, оказывающие большое влияние на развитие: агробизнес, пищевая промышленность и водные ресурсы, энергетика и финансовые учреждения. С общим портфелем около 13 миллиардов евро в более чем 85 странах, FMO является одним из крупнейших двусторонних банков развития в мире.