Կարևորվել է ԱԺ հերթական ընտրությունների ընթացքում միջազգային դիտորդական առաքելությունների դերը՝ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի և Եվրոպական Միության ներկայացուցիչներից կազմված դիտորդական առաքելության անդամներին։
ՆԳՆ-ից հայտնում են, որ Արփինե Սարգսյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Նատալի Լուազոյի և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսի գլխավորած պատվիրակությունների ներկայացուցիչներին։
ՆԳՆ հաղորդմամբ, պատվիրակությունների կազմում էին Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ, քարտուղարության անդամներ, քաղաքական խմբերի ներկայացուցիչներ։
Նախարար Սարգսյանը կարևորել է հունիսի 7-ին կայանալիք ԱԺ հերթական ընտրությունների ընթացքում միջազգային դիտորդական առաքելությունների դերը։
Նախարարը ներկայացրել է ՆԳ նախարարության մանդատի շրջանակում նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում իրականացվող և քվեարկության օրը կատարվելիք աշխատանքները։ Նա նշել է, որ Ոստիկանությունը ծառայություն է իրականացնելու 1997 ընտրատեղամասերում՝ պահպանելով հասարակական կարգն ու ապահովելով ընտրական գործընթացի բնականոն ընթացքը։
Ա.Սարգսյանը ներկայացրել է նաև ընտրողների ցուցակների կազմման և ճշգրտման ուղղությամբ կատարված ծավալուն աշխատանքները։ Նա նաև անդրադարձել է ոլորտում առկա մարտահրավերներին և դրանք հաղթահարելու ուղղությամբ իրականացվող հետևողական աշխատանքներին։
Արփինե Սարգսյանն ընդգծել է, որ ՆԳ նախարարությունը լիովին պատրաստ է ապահովելու քաղաքացիների ընտրական իրավունքի լիարժեք իրացումը՝ նշելով, որ ընտրական գործընթացին միջամտելու կամ քաղաքացիների ազատ կամարտահայտությունը սահմանափակելու ցանկացած փորձ արժանանում է և շարունակելու է արժանանալ օրենքով սահմանված խիստ արձագանքի։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ պատվիրակության անդամները ներկայացրել են դիտորդական առաքելության նպատակներն ու գործունեության հիմնական ուղղությունները, նաև հետաքրքրվել ԱԺ առաջիկա ընտրությունների կազմակերպման, անվտանգության ապահովման և ընտրական գործընթացների կառավարմանն առնչվող մի շարք հարցերով։
Քննարկվել են ապատեղեկատվության դեմ պայքարի, կիբեռանվտանգության և ընտրական գործընթացների պատշաճ ապահովմանն առնչվող հարցեր։

Арпине Саркисян приняла наблюдательную миссию Европарламента
5 июня министр внутренних дел Армении Арпине Саркисян приняла членов наблюдательной миссии Европейского парламента, а также главу делегации ЕС в Армении, посла Василиса Марагоса.
В состав делегации вошли депутаты Европейского парламента, сотрудники секретариата и представители политических групп.
Как передает пресс-служба МВД Армении, А.Саркисян подчеркнула важность роли международных наблюдательных миссий в ходе очередных выборов в Национальное Собрание, которые состоятся 7 июня.
Саркисян представила работы, осуществляемые в рамках мандата МВД в период предвыборной кампании, а также мероприятия, которые будут проводиться в день голосования. Она отметила, что полиция будет нести службу на 1997 избирательных участках, обеспечивая общественный порядок и нормальный ход избирательного процесса.
«Саркисян также рассказала о масштабной работе, проделанной по составлению и уточнению списков избирателей. Она коснулась и существующих в этой сфере вызовов, а также последовательных шагов, предпринимаемых для их преодоления.
Арпине Саркисян подчеркнула, что МВД полностью готово обеспечить полноценную реализацию избирательного права граждан. По ее словам, любая попытка вмешательства в избирательный процесс или ограничения свободного волеизъявления граждан получает и впредь будет получать строгую реакцию в соответствии с законом.
Поблагодарив за прием, члены делегации представили цели наблюдательной миссии и основные направления ее деятельности. Они также поинтересовались рядом вопросов, связанных с организацией предстоящих выборов в Национальное Собрание, обеспечением безопасности и управлением избирательными процессами.
На встрече были обсуждены вопросы борьбы с дезинформацией, кибербезопасности и надлежащего обеспечения избирательных процессов», – говорится в сообщении.