«Քաղցկեղն ազդում է մարդու կյանքի բոլոր կողմերի վրա». Քեյթ Միդլթոնն այցելել է Մանչեսթերի քաղցկեղի կենտրոն
Ուելսի արքայադուստր Քեյթ Միդլթոնն այցելել է Մանչեսթերի քաղցկեղի կենտրոն՝ ծանոթանալու այնտեղ իրականացվող համալիր խնամքի ծրագրերին և հանդիպելու բուժում ստացող մորը։ Այս մասին հայտնում է BBC-ն։
Այցի ընթացքում արքայադուստրը ներկա է գտնվել 30-ամյա Քլեր Լորենտեի քիմիաթերապիայի ավարտը խորհրդանշող արարողությանը։ Քլերը, ընտանիքի անդամների և բուժանձնակազմի ներկայությամբ, հնչեցրել է այսպես կոչված «բուժման ավարտի զանգը»։ Քեյթ Միդլթոնը շնորհավորել է երիտասարդ մորը, գրկախառնվել նրա հետ և նշել, որ նա մեծ ուժ և տոկունություն է ցուցաբերել բուժման ողջ ընթացքում։
Արքայադուստրը նաև զրուցել է Քլերի ընտանիքի անդամների հետ՝ ընդգծելով, որ քաղցկեղի դեմ պայքարը դժվար փորձություն է ոչ միայն հիվանդի, այլև նրա մտերիմների համար։ Նա խրախուսել է Քլերին և բարձր գնահատել նրա անցած ճանապարհը։
Այցի շրջանակում Ուելսի արքայադուստրւ շրջել է կենտրոնի տարբեր բաժանմունքներում, ծանոթացել հիվանդների և խնամողների համար նախատեսված ծառայություններին, այդ թվում՝ արվեստի թերապիայի դասընթացներին, բարեկեցության այգուն և հոգեբանական ու հոգևոր աջակցության ծրագրերին։
Արվեստի թերապիայի սեանսի ընթացքում արքայադուստրը զրուցել է հիվանդների հետ և նշել, որ սեփական փորձից գիտի՝ քաղցկեղը մարդու կյանքում փոփոխություններ է առաջացնում ոչ միայն ֆիզիկական, այլև հոգեբանական և հուզական մակարդակներում։ Նրա խոսքով, կարևոր է ստեղծել միջավայր, որտեղ մարդիկ կարող են արտահայտել և մշակել իրենց ապրումները։
Նա այցելել է բարեկեցության այգի, հանդիպել բուժում ստացող հիվանդների հետ, իսկ այցի ավարտին եղել է դեռահասների և երիտասարդների բաժանմունքում, որտեղ գործում են երաժշտական սենյակ, մարզասրահ և հանգստի գոտիներ։
Կենտրոնի գործադիր տնօրեն Ռոջեր Սփենսեր նշել է, որ մեծ պատիվ էր հյուրընկալել արքայադստերը և ներկայացնել հիվանդանոցում իրականացվող մարդակենտրոն խնամքի մոտեցումը, որը կենտրոնանում է ոչ միայն հիվանդության, այլև անձի ընդհանուր բարեկեցության վրա։
Այցից հետո Քեյթ Միդլթոնը սոցիալական ցանցերում հրապարակած գրառմամբ ընդգծել է, որ քաղցկեղի բուժումը շատ ավելին է, քան բժշկական միջամտությունները։ Նրա խոսքով, հիվանդությունն ազդում է մարդու կյանքի բոլոր կողմերի վրա, իսկ համալիր աջակցությունը հիվանդներին հնարավորություն է տալիս ակտիվորեն մասնակցել սեփական ապաքինման գործընթացին։

«Дети прошли это со мной»: Кейт Миддлтон рассказала, как ее борьба с онкологией повлияла на Шарлотту, Джорджа и Луи
14:38 06/06/2026
Жена принца Уильяма, принцесса Уэльская Кэтрин, побывала в специализированном онкологическом центре The Christie в Манчестере.
Поездка стала для принцессы Уэльской знаковой, поскольку в начале 2024 года у нее самой диагностировали онкологическое заболевание. Кейт прошла курс химиотерапии и в январе прошлого года объявила о том, что у нее наступила ремиссия.
Кейт Миддлтон в онкологическом центре в Манчестере
Соцсети королевской семьи
Миддлтон пообщалась с 30-летней Клэр Лоренте, которая завершила курс лечения после того, как у нее диагностировали рак молочной железы. Пациентка получила возможность позвонить в колокольчик — это традиция, связанная с окончанием лечения. «Молодец!» — воскликнула Кейт и обняла женщину. Она обратилась к маленькому ребенку Клэр: «Какая у тебя смелая мама!»
Королевская гостья также адресовала теплые слова мужу Лоренте. Она отметила, что в период болезни для нее была бесценна поддержка семьи. Вокруг нее сплотились принц Уильям и их дети – Джордж, Шарлотта и Луи, а также родители принцессы — Кэрол и Майкл Миддлтоны. «Я знаю, как тяжело пришлось моим детям и родителям. Они прошли через это вместе со мной. Я знаю, как тяжело приходится семьям и близким», — отметила невестка короля Карла III.
Кейт Миддлтон поздравила Клэр Лоренте, которая поборола рак груди
Клэр рассказала, что лечение от рака само по себе было большим достижением. «Я проделала огромный путь, но он еще не окончен. Я прожила с принцессой удивительный день, и у меня больше никогда не будет такой возможности. Не думаю, что кто-то еще испытает то, что пережила я», — заявила Лоренте.
Принцесса Уэльская пообщалась с мужчиной, который заявил, что не справился бы с испытаниями, если бы не поддержка жены. «Как вы справляетесь? Поразительно, на что способно человеческое тело. Нужно поддерживать себя, несмотря на всё то, что вы не можете контролировать. Ваше тело сильно меняется — не только физически, но и эмоционально, на глубинном уровне. Я просто хотела сказать, что близким тоже приходится очень тяжело», — цитирует People принцессу.
Кейт Миддлтон пообщалась с пациентами центра
В завершении Миддлтон призналась, что рак многое расставил по своим местам. Диагноз заставил ее сосредоточиться на том, что действительно важно. «Рак влияет на все сферы жизни: разум, тело и самые сокровенные уголки нашей души. То, как мы справляемся со страхом, неопределенностью и переменами, глубоко индивидуально. Спасибо, что поделились со мной своими историями, за сострадание, творческий подход и преданность делу, которые вы проявляете каждый день в больнице», — написала она после визита в онкоцентр, передает VOICE.