Մենք կատարեցինք մեր ընտրությունն աղոթքով և Աստծով, որ Աստված անսասան պահի հայոց պետությունը. Վեհափառ Հայրապետ
10:52 07/06/2026
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն այսօր մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանական ընտրություններին և կատարել իր քաղաքացիական պարտքը։
Վեհափառ Հայրապետը ընտրատեղամաս է այցելել առավոտյան։ Քվեարկության ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ իր օրհնությունն ու բարեմաղթանքները հղելով հայ ժողովրդին և հայրենիքին։
««Մենք կատարեցինք մեր ընտրությունն աղոթքով և Աստծով, որ Աստված անսասան պահի հայոց պետությունը, օրհնի հայ ժողովրդինէ հաղթահարելու մեր կյանքում առկա այս դժվարին ծանր փորձությունները։ Մենք կատարեցինք մեր ընտրությունը, որ Աստված անսասան պահի մեր պետությունը՝ կերտելու հզոր, ապահով, անվտանգ, բարօր երկիր: Աստված պահապան ու օգնական հայոց ազգիս: Տիրոջ սերն ու ողորմությունը թող լինի մեզ հետ և ողջ աշխարհի, այսօր և միշտ. ամեն»,- նշել է Վեհափառ Հայրապետը։
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ հունիսի 7-ին, Հայաստանի ողջ տարածքում ընթանում են խորհրդարանական ընտրություններ։ Ընտրատեղամասերը բացվել են առավոտյան ժամը 08:00-ին և կփակվեն երեկոյան 20:00-ին, որից հետո կսկսվի ձայների հաշվարկը։

Католикос Гарегин II: Мы совершили свой выбор с молитвой, чтобы Господь помог нашему государству быть непоколебимым
10:52 07/06/2026
Католикос всех армян Гарегин II посетил избирательный участок по месту регистрации и проголосовал на парламентских выборах в Армении.
В беседе с журналистами после голосования он сообщил, что отдал свой голос за непоколебимость армянского государства.
«Мы совершили свой выбор с молитвой, чтобы Господь помог нашему государству быть непоколебимым, благословил наш народ преодолеть трудные и тяжелые испытания, присутствующие в нашей жизни. Мы сделали наш выбор, чтобы Бог укрепил наше государство и помог построить сильную, безопасную, защищенную и благополучную страну. Да хранит Господь армянский народ. Да будет с нами и со всем миром любовь и милость Господа – сегодня и всегда. Аминь», – отметил Верховный Патриарх.
Напомним, что сегодня, 7 июня, по всей территории Армении проходят парламентские выборы. Избирательные участки открылись в 08:00 утра и закроются в 20:00 вечера, после чего начнется подсчет голосов.