Մենք չենք պատրաստվում հաշտվել կատարվածի հետ․ «Միասնության թևեր» կուսակցություն
«2026թ. հունիսի 7-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի ընտրությունները պատմական էին հայոց պետականության, մեր ազգային ինքնության ու աշխարհասփյուռ հայ ժողովրդի ճակատագրի համար:
Ընտրական գործընթացը հենց սկզբից ուղեկցվեց իշխանության կողմից վարչական ռեսուրսի աննախադեպ չարաշահմամբ:
Գործում էր համակարգված սխեմա` բարձրագույն իշխանության քարոզարշավի պատասխանատու ներկայացուցիչներ, այդ թվում` համայնքապետերը քաղաքացիներին համատարած ենթարկում էին պարտադրանքի ու վախի: Ստիպում էին չգնալ մեզ հետ հանդիպումների, վախեցնում, որ աշխատանքից կհեռացնեն ընտանիքի անդամին: Բազմաթիվ էին դեպքերը, երբ ըստ քաղաքացիների` իշխանությունից պահանջել են լուսանկարել քվեաթերթիկը և հետո ապացուցել, որ քվեարկել են իշխանության օգտին:
Քաղաքացիներից համատարած պահանջում էին ներկայանալ իշխանության հավաքներին` սպառնալով ազատել աշխատանքից, ենթարկել հարկային տուգանքների և այլն: Մենք անգամ հրապարակեցինք այս փաստերն ապացուցող ձայնագրություններ, երբ մանկապարտեզի տնօրեններին են պարտադրում, բայց որևէ արձագանք իրավապահ մարմիններից չենք ունեցել:
Ամբողջ քարոզարշավն, իշխանության հրահրմամբ, ուղեկցվեց վիրավորանքներով ու ատելության խոսքով, որի արդյունքում քաղաքացին հնարավորություն չունեցավ հասկանալու և գնահատելու բովանդակային ծրագրեր:
Այս ընտրությունները նաև աչքի ընկան նրանով, որ տեղի ունեցան բացահայտ միջամտություններ օտար պետություններից` Բաքվից, Անկարայից, Բրյուսելից, Վաշինգտոնից ու Մոսկվայից:
Արդյունքում` հայ ժողովրդին միավորելու փոխարեն, այս ընտրություններն առավել խորացրեցին պառակտումը, մարդկանց մեջ առավել տարածեցին անհանդուրժողականությունը: Ամենամեծ խնդիրն այս պայմաններում ՔՊ իշխանության վերարտադրությունն է` հակահայ քաղաքականությամբ:
Մենք համոզված ենք, որ իշխանական կուսակցությունն իրականում չի ստացել այն աջակցությունը, որ ինքն իրեն վերագրում է պաշտոնական արդյունքներով։ Մենք համոզված ենք, որ «Միասնության թևերի» օգտին քաղաքացիների քվեները կեղծված են:
Հետևաբար, մենք կտրականապես մերժում ենք ընտրությունների հայտարարված արդյունքները և համարում ենք ապօրինի, որոնք չեն արտացոլում Հայաստանի քաղաքացիների իրական կամքը։
Մենք նախաձեռնում ենք քվեարկության արդյունքների վերահաշվարկի գործընթաց: Քննարկում ենք ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու հարցը:
Միևնույն ժամանակ, մենք մեր խորին շնորհակալությունն ենք հայտնում բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր վստահեցին մեզ: Ժողովրդավարության հիմքը քաղաքացին է, և յուրաքանչյուր քվե արժանի է հարգանքի։
Այս ընտրություններով գողացվել է Հայաստանի քաղաքացու ձայնը, նրա իրավունքը՝ որոշելու իր պետության ապագան։
Մենք չենք պատրաստվում հաշտվել կատարվածի հետ։ Մենք չենք պատրաստվում լռել։ Մենք չենք պատրաստվում հրաժարվել մեր պատասխանատվությունից։

«Мы не намерены мириться с произошедшим»: заявление партии «Крылья единства»
Партия «Крылья единства», кандидатом от которой на пост премьер-министра на прошедших 7 июня в Армении парламентских выборах был экс-омбудсмен РА Арман Татоян, выступила с заявлением.
«Прошедшие 7 июня 2026 года выборы в Национальное Собрание Армении стали историческими для армянской государственности, нашей национальной идентичности и судьбы всего рассеянного по миру армянского народа.
Избирательный процесс с самого начала сопровождался беспрецедентным злоупотреблением административным ресурсом со стороны власти.
Действовала скоординированная схема: ответственные за предвыборную кампанию представители высшей власти, в том числе главы общин, повсеместно подвергали граждан принуждению и запугиванию. Людей принуждали не приходить на встречи с нами, пугали увольнением членов их семей с работы. Было множество случаев, когда, по словам граждан, представители власти требовали сфотографировать бюллетень и затем доказать, что они проголосовали за ныне правящую партию.
От граждан массово требовали присутствовать на собраниях власти, угрожая увольнением, налоговыми штрафами и другими мерами. Мы даже опубликовали доказывающие эти факты аудиозаписи, когда давление оказывалось на директоров детских садов, однако какой бы то ни было реакции со стороны правоохранительных органов не последовало.
Вся предвыборная кампания, по подстрекательству власти, сопровождалась оскорблениями и риторикой ненависти, в результате чего граждане были лишены возможности понять и оценить содержательные программы.
Эти выборы отличились также открытым вмешательством со стороны иностранных государств – из Баку, Анкары, Брюсселя, Вашингтона и Москвы.
В результате вместо того, чтобы консолидировать армянский народ, эти выборы еще больше углубили раскол и усилили атмосферу нетерпимости в обществе. Главная проблема в сложившихся условиях – воспроизводство власти партии «Гражданский договор» с ее антиармянской политикой», – отметили в партии «Крылья единства».
«Мы убеждены, что правящая партия в действительности не получила той поддержки, которую она приписывает себе официальными результатами. Мы убеждены, что голоса граждан, отданные в пользу «Крыльев единства», были сфальсифицированы.
Соответственно мы категорически отвергаем объявленные результаты выборов и считаем их незаконными, поскольку они не отражают реальную волю граждан Армении.
Мы инициируем процесс пересчета результатов голосования. Также обсуждаем вопрос об оспаривании итогов выборов», – подчеркивается в заявлении.
«Вместе с тем, мы выражаем глубокую благодарность всем гражданам, которые доверились нам. Основа демократии – это гражданин, и каждый голос достоин уважения.
На этих выборах у гражданина Армении украли голос, украли его право определять будущее своего государства.
Мы не намерены мириться с произошедшим. Мы не собираемся молчать. Мы не собираемся отказываться от своей ответственности.