Մանդատները չվերցնելը չի հանգեցնի նոր ընտրությունների, բայց կարող է քաղաքական ճգնաժամ առաջացնել. Արփինե Հովհաննիսյան
16:38 08/06/2026
Իրավաբան, արդարադատության նախկին նախարար, ԱԺ  նախկին փոխնախագահ  Արփինե Հովհաննիսյանը տեսաուղերձով անդրադարձել է ընտրությունների նախնական արդյունքներին՝ նշելով, որ թեև Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հայտարարել է ընտրությունների նախնական արդյունքները, պատկերը արդեն պարզ է, այնուամենայնիվ կարող է լինել ձայների վերահաշվարկ և որոշակի փոփոխություններ մինչև մեկ շաբաթ անց վերջնական արդյունքների հրապարակումը։
Հովհաննիսյանը կարևորել է քաղաքական ուժերի կողմից իրենց չընտրած քաղաքացիներին չթիրախավորելը, դա կլիներ ամենամեծ սխալը։  Նա կարևորել է, որ  նման արդյունքների պայմաններում հիասթափությունը գերիշխող էմոցիա չդարձնելը։
Անդրադառնալով մանդատները վերցնելու կամ չվերցնելու վերաբերյալ ակտիվորեն քննարկվող հարցին՝ նախկին նախարարը նշել է, որ այն ունի թե՛ իրավական, թե՛ քաղաքական բաղադրիչներ։
Հովհաննիսյանը պարզաբանել է, որ մանդատներից հրաժարվելն իրավական տեսակետից չի նշանակում, որ այն կարող է  հանգեցնել նոր ընտրությունների, ընտրությունների երկրորդ փուլի կամ այլ նմանատիպ հետևանքների։
«Մանդատները չվերցնելը իրավաբանորեն նախևառաջ նշանակում է, որ «Հայաստան» դաշինքի 212, «Ուժեղ Հայաստան»-ի ցուցակի 200 անձինք պետք է մանդատից հրաժարվելու անհատական դիմումներ ներկայացնեն ԿԸՀ»,– նշել է նա՝ հավելելով, որ դրանից հետո միևնույն է կկայացվի ԱԺ ձևավորելու, մանդատներ բաշխելու և նոր ԱԺ ձևավորելու որոշում։
Հովհաննիսյանի խոսքով, այդ պարագայում էլ ՔՊ-ն կստանա այնքան ձայն, այս պահին՝ 64 մանդատ, ու կգնա խորհրդարան։
Նա նաև ընդգծել է, որ ընդդիմադիր ուժերի մանդատներից հրաժարվելու դեպքում դրանք չեն փոխանցվի անցողիկ շեմը չհաղթահարած քաղաքական ուժերին։
Խոսելով քաղաքական հետևանքների մասին՝ Հովհաննիսյանը նշել է, որ մանդատները չվերցնելը ունի քաղաքական բաղադրիչ, այն առաջացնում է լեգիտիմության խնդիր, քաղաքական ճգնաժամ, բոյկոտի, քաղաքական պայքարի մեխանիզմ է։ Նրա գնահատմամբ՝ ընտրություններին մասնակցած և արձանագրված արդյունքներով խորհրդարան անցած ընդդիմությունը, ըստ էության, այս պահին ըստ մանդատի պետք է ինքը կայացնի որոշում։
«Սա իրենց որոշումն է, իրենց ընտրողների հետ երկխոսելու իրենց բանաձևը։ Կարծում եմ՝ այդ որոշման մասին պետք է իրենք տեղյակ պահեն ու ասեն՝ որ տարբերակով են առաջ շարժվում։ Վերցնում են՝ ինչո՞ւ, չեն վերցնում՝ էլի ինչո՞ւ»,– ասել է Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ քաղաքական ուժերը պետք է հանրությանը հստակ ներկայացնեն իրենց ընտրությունը։

Арпине Ованнисян: Отказ оппозицией от мандатов не приведет к новым выборам, но может создать политический кризис
16:38 08/06/2026
Юрист, экс-министр юстиции и экс-вице-спикер парламента Армении Арпине Ованнисян в видеообращении прокомментировала предварительные итоги состоявшихся 7 июня парламентских выборов.
По ее словам, хотя Центральная избирательная комиссия (ЦИК) Армении опубликовала предварительные результаты, общая картина в целом ясна, однако до публикации окончательных данных возможны пересчет голосов и определенные изменения в течение недели.
Ованнисян подчеркнула важность того, чтобы политические силы не избирали мишенью  граждан, которые за них не голосовали, указала, что подобное поведение стало бы одной из самых серьезных ошибок. Она также призвала не позволять разочарованию стать доминирующей эмоцией в сложившейся ситуации.
Комментируя активно обсуждаемый вопрос о мандатах, экс-министр отметила, что он имеет как правовую, так и политическую составляющую.
По ее словам, отказ титульной оппозиции от мандатов с правовой точки зрения не означает, что это может привести к таким последствиям, как новые выборы в НС РА или второй тур выборов.
«Отказ от мандатов с правовой точки зрения, прежде всего, означает:  каждый из 212 кандидатов блока «Армения» и 200 кандидатов списка «Сильная Армения» должен подать индивидуальные заявления об отказе от мандата в ЦИК РА. После этого все равно будет принято решение о формировании парламента и распределении мандатов», – указала она.
Ованнисян добавила, что в таком случае партия «Гражданский договор» получит 64 мандата и сформирует парламент.
Она также подчеркнула, что в случае отказа оппозиции от мандатов они не будут переданы политическим силам, не преодолевшим избирательный барьер.
Говоря о политических последствиях, Ованнисян отметила, что отказ от мандатов может привести к кризису легитимности и стать формой политического бойкота и протеста. По ее оценке, оппозиция, прошедшая в парламент по итогам выборов, должна сама принять решение о дальнейших действиях.
«Это их решение и их формула диалога с избирателями. Думаю, они должны объяснить, каким путем собираются идти», – заключила она.