Ադրբեջանում անհանգստացած են՝ ՔՊ-ն այս պահի դրությամբ ունեցած մանդատներով Հայաստանի սահմանադրությունը չի կարող փոխել
«Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի ԶԼՄ-ներով այսօր հստակ քարոզչական գիծ է տարվում առ այն, որ այս պահի դրությամբ ունեցած մանդատների թիվը հարցականի տակ է դնում Հայաստանում իշխող ուժի կողմից սահմանադրական փոփոխությունների կատարման հաջողությունը, ուստի և, այսպես կոչված, «խաղաղության» պայմանագրի ստորագրումը»,-գրել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
«Հայաստանում շատերին են համոզել, իսկ շատերն էլ իրենք են հավատում, որ իր ամբողջ էությամբ հայատյաց և ծավալապաշտ Բաքվի բռնապետի վարչախմբի հետ հնարավոր է խաղաղությունը, ինչը ուղղակի քաղցր պատրանք է։
Հենց այս պատրանքի գրեթե համընդգրկուն բնույթը ստիպում է Հայաստանի համարյա բոլոր քաղաքական ուժերին խոսել խաղաղության օրակարգի մասին, որովհետև ժողովրդավարության, նույնիսկ,, եթե դա պայմանական կամ կասկածելի ժողովրդավարություն է, ամենախոցելի կետերից մեկն այն է, որ քաղաքական միավորը ստիպցած է ընտրվելու նպատակով տուրք տալ ամբոխահաճությանը, մինչդեռ իրականությունը կարող է շատ տարբեր կամ բոլորովին այլ լինել։
Նույնը նաև հանրային խոսքի մակարդակում է, երբ վիրտուալ կամ իրական «լայքեր» հավաքելու համար ամբոխահաճո լինելը պարտադիր պայման է, մինչդեռ ակնհայտ է, որ Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի վերջնանպատակը Հայաստանի՝ որպես աշխարհաքաղաքական գործոնի, փաստացի չգոյությունն է»։

В Азербайджане обеспокоены: партия Пашиняна получаемыми на данный момент мандатами по итогам выборов не может изменить Конституцию
«Сегодня через СМИ варварского бакинского режима проводится четкая пропагандистская линия о том, что количество мандатов, имеющееся на данный момент, ставит под вопрос успешность проведения конституционных изменений правящей силой в Армении, а следовательно и подписание так называемого “мирного” договора», – обратил внимание заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ), представитель партии «Айреник» («Отечество») Вардан Восканян.
«В Армении многих убедили, а многие и сами поверили, что с насквозь армянофобским и экспансионистским режимом бакинского диктатора возможен мир. Это просто сладкая иллюзия.
Почти всеобъемлющий характер именно этой иллюзии вынуждает практически все политические силы Армении говорить о мирной повестке, поскольку одно из самых уязвимых мест демократии – даже если это условная или сомнительная демократия – заключается в том, что политическая сила ради избрания вынуждена отдавать дань популизму, тогда как реальность может быть отличающейся или совершенно иной», – указал Вардан Восканян.
«То же самое происходит и на уровне публичной речи: ради виртуальных или реальных “лайков” популизм становится обязательным условием. Между тем, очевидно, что конечная цель варварского бакинского режима – добиться фактического исчезновения Армении как геополитического фактора», – резюмировал Вардан Восканян.