ԲՀԿ չի հաղթահարում շեմը ու պատկերը սա է. Արփինե Հովհաննիսյան
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հրապարակեց ընտրությունների նախնական արդյունքները։ Արդյունքում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը չի հաղթահարել ընտրական շեմը։
Բանաձևերի կիրառման արդյունքում (ազգային փոքրամասնությունների համար նախատեսված մանդատների բաշխում և ձայների փոշիացում) Ազգային ժողովում մանդատների բաշխումը կունենա հետևյալ տեսքը․
* «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն՝ 64 մանդատ,
* «Ուժեղ Հայաստան» դաշինք՝ 29 մանդատ,
* «Հայաստան» դաշինք՝ 12 մանդատ։
Այսպիսով, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը միանձնյա ձևավորում է կառավարություն և ընտրում վարչապետ։ Միաժամանակ, այն ապահովում է Ազգային ժողովի պատգամավորների ընդհանուր թվի երեք հինգերորդի մեծամասնությունը( 3/5) , ինչը հնարավորություն է տալիս ընդունել սահմանադրական օրենքներ և ընտրել մի շարք կարևոր պաշտոնատար անձանց։ Սակայն այն չի ապահովում պատգամավորների ընդհանուր թվի 2/3-ի աջակցությունը, հետևաբար չունի Սահմանադրության փոփոխությունների համար անհրաժեշտ սահմանադրական մեծամասնությունը։ Պակասում է 6 ձայն:
Կրկնեմ նախորդ գրառման մեջ գրածս`
Հորդորում եմ ընդդիմության ներկայացուցիչներին շտապողական ասուլիսներ չհրավիրել՝ հիմնավորելու համար, թե ինչու են վերցնում մանդատները, և չշտապել հայտարարելու, թե իշխանությունը չունի այսքան կամ այնքան։ Մենք բոլորս հիշում ենք նախորդ ընտրություններից հետո հնչած նմանատիպ հայտարարությունները, հիշում ենք նաև, թե հետագայում ովքեր և ինչպես տարբեր քվեարկությունների ժամանակ աջակցեցին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը։
Հետևաբար, որպես բարեկամական խորհուրդ, եթե այս պահին ինչ-որ բանի վրա արժե կենտրոնանալ, ապա դա խորհրդարան անցնող ձեր ցուցակների ամրությունն ու այնտեղ հայտնվող պատգամավորների քաղաքական հուսալիությունն է։ Որովհետև խնդիրը միայն մանդատների այսօրվա բաշխումը չէ․ խնդիրը նաև այն է, թե վաղն այդ նույն մանդատներն ու քվեները որքանով են պահպանելու իրենց քաղաքական պատկանելությունն ու դիրքորոշումը»։
Հ.Գ. Եթե մանդատները չեն վերցնում` ԱԺ ձևավորվում է: Ոչ մի այլ ուժի չեն փոխանցվում չվերցրած մանդատները»։

Арпине Ованнисян: Партия «Процветающая Армения» Гагика Царукяна не проходит в парламент, и картина такова
12:34 08/06/2026
Юрист, экс-вице-спикер Национального Собрания и экс-министр юстиции Армении Арпине Ованнисян написала:
«Центральная избирательная комиссия опубликовала предварительные итоги состоявшихся 7 июня выборов в Национальное Собрание. Согласно этим данным, партия "Процветающая Армения" Гагика Царукяна не проходит в парламент, она получила 3,996% голосов.
В результате применения предусмотренных законом формул (распределение мандатов для национальных меньшинств, а также перераспределение голосов партий, не прошедших в парламент) распределение мандатов в Национальном Собрании будет выглядеть следующим образом:
▪️ партия ʺГражданский договорʺ – 64 мандата;
▪️ блок ʺСильная Арменияʺ – 29 мандатов;
▪️ блок ʺАрменияʺ – 12 мандатов.
Таким образом, партия ʺГражданский договорʺ самостоятельно формирует правительство и избирает премьер-министра. Одновременно она получает большинство в три пятых от общего числа депутатов Национального Собрания (3/5), что позволяет принимать конституционные законы и избирать ряд важных должностных лиц.
Однако партия не располагает поддержкой 2/3 от общего числа депутатов Национального Собрания и, следовательно, не имеет конституционного большинства, необходимого для внесения изменений в Конституцию. Для этого ей не хватает шести голосов».
«Призываю представителей оппозиции не спешить созывать пресс-конференции для объяснений, почему они не отказываются от мандатов, и не торопиться заявлять, что власти не хватает того или иного количества голосов. Мы все помним аналогичные заявления после предыдущих выборов и помним, кто и каким образом впоследствии поддерживал партию ʺГражданский договорʺ во время различных голосований.
Поэтому мой дружеский совет: если сейчас на чем-то и стоит сосредоточиться, то это на прочности ваших списков и политической надежности будущих депутатов. Проблема заключается не только в сегодняшнем распределении мандатов. Важно и то, насколько завтра эти же мандаты и голоса сохранят свою политическую принадлежность и позицию», – отметила Арпине Ованнисян.
«Если оппозиция откажется от получения мандатов, Национальное Собрание все равно будет сформировано. Невостребованные мандаты не передаются другим политическим силам», – указала она.