Արփինե Հովհաննիսյանը հրապարակային կերպով հարցեր է ուղղել ընդդիմությանը
Իրավաբան, ԱԺ նախկին փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ մի քանի հրապարակային հարցեր է ուղղել ընդդիմությանը.
«Բարձրաձայն մտքեր
Ես երբևէ չեմ համարել, որ միակ ճիշտ կարծիքն եմ հայտնում: Բայց ուզում եմ, որ քաղաքականությունը իսկապես դառնա բաց խոսակցություն վարելու տեղ:
Որպես ընդդիմադիր ընտրող՝ կարծում եմ, որ իրավունք ունեմ այս հարցերը տալու ընդդիմությանը։ Կարծում եմ՝ այդ իրավունքը որևէ մեկը չի կարող վիճարկել։
Բնական է, որ հարցերի առաջին հասցեատերը «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքն է, քանզի իրենց կողմից ձևավորվել են հաղթանակի ամենաբարձր սպասումները՝ գրեթե չքննարկելով որևէ այլ սցենար։ Ընտրողների հետ չի եղել բաց խոսակցություն այն մասին, թե ինչ է լինելու պարտության դեպքում ( իրական պարտության կամ կեղծելու դեպքում) ինչ քայլեր են նախատեսվում տարբեր զարգացումների պարագայում, և ինչ քաղաքական որոշումներ կարող են կայացվել այս կամ այն հանգամանքներում։
«Հայաստան» դաշինքը հակառակ բազմաթիվ կանխատեսումների, քաղաքական մեկնաբանությունների, հաշվարկների և սպասումների, արեց առավելագույնը՝ կոնսոլիդացնելու հենց իր ընտրողին։ Նրանց քաղաքական արշավի առանցքը սեփական ընտրազանգվածի մոբիլիզացումն էր, և այդ խնդիրը նրանք լուծեցին հնարավորինս ամբողջական ձևով։
Անկախ ամենից, կարծում եմ՝ մենք`բոլորս, որպես ընդդիմադիր ընտրողներ, արժանի ենք ստանալու մի շարք կարևոր հարցերի պատասխաններ։ Ընդ որում, ինձ համար այս պահին նույնիսկ երկրորդական է, թե ինչպիսին կլինեն այդ պատասխանները։ Ես պատրաստ եմ հարգել ցանկացած քաղաքական որոշում, եթե այն հիմնավորված է, տրամաբանական է և ազնվորեն ներկայացված է ընտրողին։
Հետևաբար կուզենայի լսել հետևյալ հարցերի հստակ պատասխանները.
1. Եթե պնդում եք, որ ընտրությունների արդյունքները կեղծվել են, պատրաստվո՞ւմ եք այդ արդյունքները վիճարկել Սահմանադրական դատարանում։
Եթե այո, ապա ի՞նչ ծավալի և ի՞նչ բնույթի խախտումների մասին է խոսքը։ Խոսքը առանձին տեղամասերում արձանագրված խախտումների՞ մասին է, թե՞ այնպիսի խախտումների, որոնք, ձեր գնահատմամբ, ազդել են ընտրությունների վերջնական արդյունքի վրա։
2. Եթե պատրաստվում եք դիմել Սահմանադրական դատարան, ապա արդյո՞ք վստահում եք այդ դատարանին։
Հիշեցնեմ, որ տարիներ շարունակ ընդդիմությունն ինքն է պնդել, որ գործող իշխանությունների օրոք Սահմանադրական դատարանը ձևավորվել է քաղաքական միջամտությունների և վիճահարույց գործընթացների արդյունքում։
Հետևաբար հարցը պարզ է.
վստահո՞ւմ եք այդ դատարանին, թե՞ ոչ։
3.Եթե վստահում եք Սահմանադրական դատարանին այնքան, որ ձեր քաղաքական պայքարի առանցքային փուլը տեղափոխում եք այնտեղ, ապա պատրա՞ստ եք ընդունել նաև այդ դատարանի որոշումը։
Մասնավորապես՝ եթե Սահմանադրական դատարանը որոշի, որ ընտրությունների արդյունքները պետք է մնան ուժի մեջ և բավարար հիմքեր չկան դրանք անվավեր ճանաչելու համար, ընդունելո՞ւ եք այդ որոշումը։
Թե՞ Սահմանադրական դատարանի որոշումը ձեզ համար ընդունելի է միայն այն դեպքում, երբ համապատասխանում է ձեր ակնկալիքներին։
4.Եթե Սահմանադրական դատարանը չի բավարարում ձեր պահանջները և ընտրությունների արդյունքները մնում են ուժի մեջ, այդ դեպքում ի՞նչ է անելու ընդդիմությունը։
Գնալո՞ւ եք խորհրդարան։
5.Եթե որոշում եք գնալ խորհրդարան, ապա ինչո՞ւ։
Ո՞րն է այն քաղաքական նպատակը, որը հնարավոր է իրագործել խորհրդարանում և հնարավոր չէ իրագործել խորհրդարանից դուրս։
6.Եթե որոշում եք չգնալ խորհրդարան, ապա ինչո՞ւ։
Ո՞րն է հետագա գործողությունների ծրագիրը։
Ի՞նչ քաղաքական արդյունք եք ակնկալում ստանալ այդ որոշումից։
7.Եթե խորհրդարանն է պայքարի հարթակը, ապա կոնկրետ ի՞նչ գործիքակազմ եք պատրաստվում օգտագործել։
Որո՞նք են այն մեխանիզմները, որոնք, ձեր կարծիքով, կարող են իրական քաղաքական արդյունք ապահովել։
8.Ո՞րն եք համարում վերջին հինգ տարիների ընդդիմադիր խորհրդարանական գործունեության ամենաարդյունավետ արդյունքը։
Ո՞րն է այն կոնկրետ քաղաքական, օրենսդրական կամ հանրային ազդեցությունը, որը ցույց է տալիս, որ խորհրդարանական մանդատը կարող է լինել արդյունավետ քաղաքական գործիք։
Հաճախ ակնարկներ են արվում, որ «սա գնալու է մինչև տարեվերջ» կամ էլի եսիմ երբ, որ գործող իշխանությունը երկար չի պահպանելու իշխանությունը, որ քաղաքական իրավիճակը կարող է կտրուկ փոխվել մեկ կամ երկու տարվա ընթացքում։
Արդյո՞ք մանդատները պահելու և խորհրդարանում մնալու տրամաբանության մեջ կա նաև նման հաշվարկ։
Եթե կա`ասեք։
Եթե չկա, ապա ինչո՞ւ այդ ակնարկները շարունակաբար շրջանառվում են քաղաքական դաշտում։
10.Վստա՞հ եք ձեր ցուցակների քաղաքական հուսալիության ու միատարրության վրա: Ազնիվ ասեմ` ես վստահ չեմ, գիտեմ խնդիր կա: Բայց սա էլ ասեք: Թող խոսեն նրանք, ովքեր ուզում են մանդատ վերցնեն:
Սրանք մեղադրանքներ չեն։ Սրանք հարցեր են, որոնց պատասխանները, պարտավոր եք տալ։ Ոչ թե կարգախոսների, ոչ թե հույզերի, ոչ թե հերթական «շուտով ամեն ինչ փոխվելու է» ձևակերպման տեսքով, այլ պարզ, հասկանալի և հիմնավորված քաղաքական բացատրությամբ։ Դուք ասեք ձեր հիմնավորումը, ձեր պատկերացումը: Մի պատմեք ինչ կանի կամ կասի Նիկոլը: Կամ եթե անգամ դա է ձեր փաստարկը`ուղիղ ասեք:
Որովհետև ընտրողը ոչ միայն ձայն է տալիս, այլ նաև իրավունք ունի հասկանալու, թե ինչ են պատրաստվում անել իր քվեով ստացված քաղաքական մանդատի հետ։
Հ.Գ. Իմ անձնական կարծիքից տարբերվող ցանկացած տեսակետ պատրաստ եմ ընդունել, միայն նորմալ հիմնավորեք: Ու հերիք է ասեք Սահմանադրությունը այսպես կամ այնպես: Նախ` ես դրա հեղինակ չեմ, երկրորդ` այս թեման 0 կապ ունի Սահմանադրության հետ»։

Арпине Ованнисян адресовала оппозиции ряд публичных вопросов
Юрист, экс-вице-спикер Национального Собрания Армении Арпине Ованнисян в публикации на Facebook адресовала оппозиции ряд публичных вопросов:
«Мысли вслух»
Я никогда не считала, что только мое мнение является единственно верным. Но мне хочется, чтобы политика действительно стала пространством для открытого разговора.
Как избиратель, поддерживающий оппозицию, я считаю, что имею право задавать эти вопросы оппозиции. Думаю, никто не может оспорить это право.
Естественно, что первым адресатом этих вопросов является блок ʺСильная Арменияʺ, поскольку именно с их стороны были сформированы самые высокие ожидания победы – практически без обсуждения каких-либо иных сценариев. С избирателями не велось открытого разговора о том, что произойдет в случае поражения (реального или в результате фальсификаций), какие шаги предусмотрены при различных вариантах развития событий и какие политические решения могут быть приняты в тех или иных обстоятельствах.
Блок ʺАрменияʺ, вопреки многочисленным прогнозам, политическим комментариям, расчетам и ожиданиям, сделал максимум для консолидации именно своего электората. Основой их кампании была мобилизация собственных сторонников, и эту задачу они выполнили настолько полно, насколько это было возможно.
Независимо от всего остального, я считаю, что все мы, как оппозиционные избиратели, заслуживаем ответов на ряд важных вопросов. Причем для меня сейчас второстепенно, какими именно будут эти ответы. Я готова уважать любое политическое решение, если оно обосновано, логично и честно представлено избирателю.
Поэтому хотела бы услышать четкие ответы на следующие вопросы.
1. Если вы утверждаете, что результаты выборов были сфальсифицированы, намерены ли вы оспаривать их в Конституционном суде?
Если да, то о каких масштабах и каком характере нарушений идет речь? Речь идет о нарушениях, зафиксированных на отдельных участках, или о таких нарушениях, которые, по вашей оценке, повлияли на окончательный результат выборов?
2. Если вы намерены обратиться в Конституционный суд, доверяете ли вы этому суду?
Напомню, что на протяжении многих лет сама оппозиция утверждала, что при нынешней власти Конституционный суд формировался в результате политического вмешательства и спорных процессов.
Поэтому вопрос прост: доверяете вы этому суду или нет?
3. Если вы доверяете Конституционному суду настолько, что переносите туда ключевой этап своей политической борьбы, готовы ли вы принять и его решение?
В частности, если Конституционный суд решит оставить результаты выборов в силе и посчитает, что оснований для признания их недействительными недостаточно, примете ли вы это решение?
Или решение Конституционного суда приемлемо для вас только в том случае, если оно соответствует вашим ожиданиям?
4. Если Конституционный суд не удовлетворит ваши требования и результаты выборов останутся в силе, что тогда будет делать оппозиция?
Пойдете ли вы в парламент?
5. Если вы решите идти в парламент, то почему?
Какова та политическая цель, которую можно реализовать в парламенте и невозможно реализовать за его пределами?
6. Если вы решите не идти в парламент, то почему?
Каков ваш дальнейший план действий?
Какого политического результата вы рассчитываете добиться этим решением?
7. Если парламент является площадкой для борьбы, то какой конкретный инструментарий вы намерены использовать?
Какие механизмы, по вашему мнению, способны обеспечить реальный политический результат?
8. Что вы считаете самым эффективным результатом деятельности парламентской оппозиции за последние пять лет?
Какое конкретное политическое, законодательное или общественное влияние показывает, что депутатский мандат может быть эффективным политическим инструментом?
Часто звучат намеки на то, что ʺэта власть не продержится до конца годаʺ или еще какое-то время, что политическая ситуация может резко измениться через год-два.
Есть ли в логике сохранения мандатов и пребывания в парламенте также и такой расчет?
Если есть – скажите об этом.
Если нет – то почему подобные намеки продолжают циркулировать в политическом поле?
10. Уверены ли вы в политической надежности и однородности ваших списков?
Честно скажу: я не уверена. Знаю, что здесь есть проблема. Но скажите и об этом. Пусть выскажутся те, кто хочет принять мандат.
Это не обвинения. Это вопросы, ответы на которые вы обязаны дать. Не в форме лозунгов, не на эмоциях и не в виде очередного заявления о том, что ʺскоро все изменитсяʺ, а в виде понятного, ясного и обоснованного политического объяснения.
Изложите свое обоснование, свое видение. Не рассказывайте, что сделает или скажет Никол. А если именно это является вашим аргументом – скажите об этом прямо.
Потому что избиратель не только отдает голос, но и имеет право понимать, как политики намерены распорядиться политическим мандатом, полученным благодаря его голосу.
P.S. Я готова принять любую точку зрения, отличающуюся от моей личной, если она будет нормально обоснована. И перестаньте говорить, что Конституция предписывает так или иначе. Во-первых, я не ее автор, а во-вторых, эта тема не имеет никакого отношения к Конституции».