Ինչպե՞ս Կիրանցում հաղթեց Նիկոլ Փաշինյանը. Գոհար Վարդանյանը մանրամասներ է հրապարակել
Անկախ պատգամավոր, որդեկորույս հայր Գեղամ Նազարյանը, որ «Հայաստան» խմբակցության կազմում խորհրդարան մտավ, ապա դարձավ Նիկոլ Փաշինյանի  երկրպագու,  հայտարարել է, որ իր ծննդավայրում՝ Տավուշի մարզի Կիրանց գյուղում 56 տոկոսով հաղթանակ է տարել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը։
Այս գրառումից հետո շատերը մեղադրանքներ, քննադատություններ, վիրավորանքներ հնչեցրեցին կիրանցիների հասցեին, որ գյուղի մի մասը ադրբեջանցուն տված Փաշինյանի օգտին են քվեարկել։
Կիրանց գյուղի բնակիչ, ակտիվիստ Գոհար Վարդանյանը, արձագանքելով իրեն ու համագյուղացիներին թիրախավորելուն, մանրամասներ է հրապարակել.
«Երեկվանից, երբ հրապարակվեցին ընտրությունների արդյունքները, հանրային թիրախավորման կիզակետում հայտնվեցին սահմանամերձ գյուղերում ապրող մարդիկ։ Իսկ ատելության ամենամեծ չափաբաժինը հասավ կիրանցեցիներին։
Էս կապակցությամբ մի մեծ «շնորհակալություն» ընդդիմությանը (ընդիմադիր մարդկանց)։ Բայց էս փոստը ընդդիմությանը «շնորհակալություն» հայտնելու մասին չէ.. Այլ այն մասին, թե ինչ ա իրականում տեղի ունեցել, եւ մի մեծ «շնորհակալություն» էլ իշխանությանը հայտնելու։
Սկսենք մեր թվարկության 2018 թվականից։
*2018 թվականին Ազգային ժողովի ընտրություններին Կիրանցում ընտրողների ընդհանուր թիվը եղել է 293, իսկ մասնակցել է 197-ը։
*2021 թվականին ընտրողների թիվը եղել է 301, իսկ մասնակցել է 182-ը։
Կիրանցում ներկայումս ապրում է մոտ 360 մարդ, որոնցից անչափահաս (ընտրելու իրավունք չունեցող) են մոտ 90-100-ը։
*2026 թվականին ընտրողներ թիվը եղել ա 401 մարդ, իսկ ընտրություններին մասնակցել է 307-ը։ Այսինքն մի գյուղում, որտեղ ապրում է մոտ 260 չափահաս մարդ, ընտրություններին մասնակցել է 307 մարդ։)))
Ո՞նց։ Ասեմ։ Կիրանցում ընտրել են նաև սահմանապահներ, ժամկետային զինծառայողները, ինչպես նաև Կիրանցում չապրող, այստեղ գրանցում չունեցող մարդիկ։ Մարդիկ, որոնց ես առաջին անգամ էի տեսնում։))
Իսկ հիմա՝ քվեարկության արդյունքները ամբողջությամբ.
«Բոլորին դեմ եմ» -7
«Ուժեղ Հայաստան» - 46
«Շնորհապետական» - 7
«Նոր ուժ» - 3
«Միասնության թևեր» - 7
«Բարգավաճ» - 7
«Հանրապետություն» - 1
«Ժողովրդավարական համախմբում» - 11
ԴՕԿ - 1
ՔՊ - 170
«Հայաստան» դաշինք- 30
«Հանուն Հանրապետության» - 4
«Լուսավոր Հայաստան» -1
Չգրված կուսակցությունները-0
Անվավեր -12։ Հետաքրքիր է, որ այս 12 անվավերներից մի քանիսը «Բոլորին դեմ եմ»-ի քվեաթերթիկներն էին ճղված․ մի այլ կարգի «բոլորին դեմ» են եղել։
Դե հիմա հիշեք, որ Կիրանցում միշտ ընտրություններին մասնակցել է մոտ 200 ընտրող, մի փոքր տրամաբանեք (հուշում. ում են հիմնականում ընտրում ժամկետայինները, սահմանապահները, ավելացված մարդիկ) ու նորից բաշխեք քվեները։ Եվ վերջում։
Սիրելի իշխանություն, դուք թքած ունեք այս մարդկանց վրա։ Ձեր համար կարեւորն էն ա, որ ցույց տաք՝ Կիրանցում մարդիկ գոհ ու շնորհակալ են։ Եվ էական չէ, թե իրականում ինչ են մտածում ու զգում այս մարդիկ։ Սիրելի ընդդիմադիր մարդիկ, դադարեցրեք հասարակ մարդկանց դարձնել քավության նոխազ և փորձեք խնդիրները փնտրել այլ տեղ»։

Как в Киранце победил Никол Пашинян? Гоар Варданян представила подробности
Независимый депутат действующего парламента Гегам Назарян (чей младший сын – Абгар Назарян – погиб в 44-дневной войне в Арцахе), который попал в Национальное Собрание в составе оппозиционного блока «Армения», а затем стал поклонником Никола Пашиняна, заявил, что в его родном селе Киранц Тавушской области победила партия «Гражданский договор». На состоявшихся 7 июня выборах в Национальное Собрание Армении возглавляемая Николом Пашиняном политсила получила 56% голосов.
После этой публикации многие начали высказывать обвинения, критику и оскорбления в адрес жителей Киранца, указывая, что часть села, сданного азербайджанцам Пашиняном, проголосовала за него.
Жительница села Киранц, активистка Гоар Варданян, отреагировала на комментарии в адрес односельчан, опубликовав подробности:
«Со вчерашнего дня, после публикации результатов выборов, жители приграничных сел оказались в эпицентре общественной травли. И самая большая доза ненависти пришлась на жителей Киранца.
По этому поводу – большое “спасибо” оппозиции (оппозиционно настроенным людям). Но этот пост не о ʺблагодарностиʺ оппозиции… Он о том, что на самом деле произошло, и еще одно “спасибо” – уже властям.
Начнем с 2018 года.
На выборах в Национальное Собрание в 2018 году общее число избирателей в Киранце составляло 293 человека, из которых проголосовали 197.
В 2021 году число избирателей составляло 301 человек, участие в голосовании приняли 182.
Сейчас в Киранце проживает около 360 человек, из которых примерно 90-100 – несовершеннолетние, не имеющие права голоса.
В 2026 году число избирателей составило уже 401 человек, а участие в выборах приняли 307. То есть в селе, где проживает около 260 совершеннолетних жителей, проголосовали 307 человек.
Как такое возможно? Объясню. В Киранце голосовали также пограничники, военнослужащие срочной службы, а также люди, которые здесь не живут и не имеют регистрации в селе. Люди, которых я видела впервые в жизни.
А теперь – полные результаты голосования:
"Я против всех" – 7 голосов,
"Сильная Армения" – 46 голосов,
"Меритократическая партия Армении" – 7 голосов,
"Новая сила" – 3 голоса,
"Крылья единства" – 7 голосов,
"Процветающая Армения" – 7 голосов,
"Республика" – 1 голос,
"Демократическая консолидация" – 11 голосов,
ʺДемократия, закон, порядокʺ – 1 голос,
"Гражданский договор" – 170 голосов,
Блок "Армения" – 30 голосов,
"Во имя Республики" – 4 голоса,
"Просвещённая Армения" – 1 голос,
Остальные партии – 0 голосов
Недействительные бюллетени – 12.
А теперь вспомните, что в Киранце на выборах обычно голосовали около 200 человек. Немного включите логику (подсказка: за кого чаще всего голосуют срочники, пограничники и добавленные избиратели), а затем заново распределите голоса.
И напоследок.
Дорогая власть, вам безразличны эти люди. Для вас важно лишь показать, что жители Киранца довольны и благодарны. И совершенно неважно, что они на самом деле думают и чувствуют.
Дорогие сторонники оппозиции, перестаньте делать обычных людей козлами отпущения и попробуйте поискать проблемы в другом месте».