Իրանից Հայաստան է բերվել չհայտարարագրված 143 կապ բնական մազ
«Ագարակ» մաքսային անցման կետում, ԻԻՀ-ից մուտք գործած բեռնատարի մաքսային զննության արդյունքում, մաքսային ծառայողները  տրանսպորտային միջոցի վարորդի խցիկից հայտնաբերել են չհայտարարագրված բնական մազեր: Խցիկում առկա բարձերի միջից  հայտնաբերվել են 143 կապ բնական մազեր` 26 կգ. քաշով :
ՊԵԿ-ից հայտնում են, որ ոչ օրինական ճանապարհով բնական մազերի ներմուծման փորձը կանխվել է, իսկ հայտնաբերվածը` առգրավվել: ԻԻՀ քաղաքացու  նկատմամբ Պետական սահմանի ցամաքային անցման կետերում մաքսային սպասարկման և հսկողության վարչության աշխատակիցները կազմել են մաքսային կանոնների խախտման վերաբերյալ արձանագրություն՝ համաձայն «Մաքսային կարգավորման մասին օրենքի» 316-րդ հոդվածի հատկանիշներով:
Նշվում է, որ վերջին շրջանում նմանօրինակ դեպքերն աճել են: Տարեսկզբից մինչև  հունիս ամիսն ընկած հատվածում բացահայտվել է չհայտարարագրված և մաքսային հսկողությունից թաքցված բնական մազերի ներկրման 11 դեպք,  փորձ է արվել ՀՀ պետական սահամանով ներմուծել ընդհանուր 621 կապ` 135.7 կգ բնական մազեր:
«Պետական եկամուտների կոմիտեն արտաքին տնտեսական գործունեություն իրականացնող անձանց կոչ է անում խստորեն պահպանել մաքսային օրենսդրության պահանջները, հայտարարագրել սահմանով տեղափոխվող բոլոր ապրանքները և զերծ մնալ մաքսային հսկողությունից ապրանքներ թաքցնելու կամ չհայտարարագրելու փորձերից»,- նշում են ՊԵԿ-ից։

Armenian customs officers seize 143 bundles of undeclared hair from Iran
Armenian customs officers have confiscated 143 bundles of undeclared natural hair weighing 26 kilograms at the Agarak border crossing with Iran, the State Revenue Committee (SRC) reported on Tuesday.
The shipment was discovered concealed inside pillows in the cabin of a truck entering from Iran. Authorities said the Iranian driver attempted to smuggle the goods without declaring them, in violation of Armenia’s customs regulations.
The SRC said the hair was seized and a violation report was filed under Article 316 of the customs regulation law.
Attempts to illegally import natural hair have been increasing, with 11 cases uncovered between January and June involving a total of 621 bundles weighing 135.7 kilograms.
The committee urged businesses engaged in foreign trade to comply with customs law, declare all goods crossing the border and avoid attempts to conceal shipments.