«Իմ ողջ կարիերայի ընթացքում հանդիպել եմ միայն մեկ խաղացողի, ով ամեն ինչ ինքնուրույն է կարգավորում». «Ինտերի» տնօրենը՝ Հենրիխ Մխիթարյանի մասին
16:06 10/06/2026
«Ինտերի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը մոտ է միլանյան ակումբի հետ մեկ տարով պայմանագիրը երկարաձգելուն։ Այս մասին հաղորդում է La Gazzetta dello Sport-ը:
«Իմ ողջ կարիերայի ընթացքում ես հանդիպել եմ միայն մեկ խաղացողի, ով ամեն հարցով  ինքնուրույն է զբաղվում։ Նա միջինից բարձր է ամեն ինչում՝ խաղադաշտում, խաղադաշտից դուրս և իր սեփական կարիերան կառավարելու հարցում։ Նա կմնա «Ինտերում»։ Կարծում եմ՝ հասկացաք, թե ում մասին եմ խոսում», - euro-football.ru-ի հաղորդմամբ,  ասել է «Ինտեր»-ի  մարզական տնօրեն Պիերո Աուզիլիոն։
Աղբյուրի փոխանցմամբ, 37-ամյա Մխիթարյանը բանակցություններ է վարել առանց գործակալի և առանց որևէ հատուկ պահանջի։ Ավելին, կիսապաշտպանը համաձայնել է աշխատավարձի կրճատման՝ համեմատած իր ներկայիս պայմանագրի հետ, որը նրան վճարում է մոտ 4 միլիոն եվրո մեկ մրցաշրջանում։
«Ինտերի» գլխավոր մարզիչ Քրիստիան Կիվուն անձամբ պնդել է փորձառու կիսապաշտպանին պահելու վրա՝ նրան համարելով թիմի կարևոր մասը հաջորդ մրցաշրջանում։Ակումբի ղեկավարությունը նաև բարձր է գնահատում Մխիթարյանի առաջնորդական որակները և ազդեցությունը հանդերձարանում, ինչպես նաև նրա դերը երիտասարդ խաղացողների ադապտացման գործում։ Անցյալ մրցաշրջանում խաղացողը բոլոր մրցաշարերում անցկացրել է 39 խաղ՝ խփելով չորս գոլ և կատարելով երեք գոլային փոխանցում։

Пьеро Аузилио - о Мхитаряне: За всю свою карьеру я встретил только одного игрока, который занимается абсолютно всеми вопросами самостоятельно
Армянский полузащитник «Интера» Генрих Мхитарян близок к продлению контракта с миланским клубом на год. Об этом сообщает La Gazzetta dello Sport.
«За всю свою карьеру я встретил только одного игрока, который занимается абсолютно всеми вопросами самостоятельно. Он выше среднего во всём: на поле, за его пределами и в управлении собственной карьерой. Он останется в «Интере». Думаю, вы понимаете, о ком я говорю», - заявил спортивный директор «нерадзурри» Пьеро Аузилио.
По информации источника, 37-летний Мхитарян вел переговоры без участия агента и без каких-либо особых требований. Более того, хавбек согласился на снижение заработной платы по сравнению с нынешним контрактом, по которому получает около 4 миллионов евро за сезон после уплаты налогов.
Гглавный тренер «Интера» Кристиан Киву лично настаивал на сохранении опытного полузащитника, считая его важной частью команды в следующем сезоне. Руководство клуба также высоко оценивает лидерские качества и влияние Мхитаряна в раздевалке, а также его роль в адаптации молодых игроков.
В минувшем сезоне игрок провёл 39 матчей во всех турнирах, забив 4 гола и отдав 3 результативные передачи, пишет euro-football.ru.