Սասունյան. Փաշինյանն ամեն գնով երկարաձգում է իր իշխանությունը ևս հինգ տարով
Ցավոք, հունիսի 7-ին Հայաստանում տեղի ունեցան հերթական կեղծված խորհրդարանական ընտրությունները։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը կիրառեց բոլոր հնարավոր՝ օրինական և անօրինական միջոցները՝ բավարար քվեներ ստանալու և նրան կրկին վարչապետի պաշտոնում հինգ տարով վերընտրելու համար։
Փաշինյանը խախտել է Հայաստանի ընտրական օրենսդրության բազմաթիվ դրույթներ։ Նա իր քարոզարշավի համար օգտագործել է պետության հսկայական ռեսուրսները՝ այդպիսով չարաշահելով վարչապետի իր պաշտոնը։ Նա հրամայել է ձերբակալել ընդդիմության հարյուրավոր անդամների՝ նրանց ներկայացնելով ընտրություններին միջամտելու շինծու մեղադրանքներ։ Նա սպառնացել է ձերբակալել ընդդիմադիր կուսակցությունների ղեկավարներին՝ դրանով իսկ ոտնահարելով դատարանների անկախությունը։ Նա այս սպառնալիքները կրկնել է նույնիսկ ընտրությունների օրը՝ իր հաղթանակի ելույթի ժամանակ։
Մեկ տարի առաջ Փաշինյանը հրամայեց ձերբակալել հայտնի գործարար Սամվել Կարապետյանին, որը մի քանի ամիս անօրինական կերպով բանտարկվելուց հետո այժմ գտնվում է տնային կալանքի տակ։ Այսպիսով, Փաշինյանը զրկեց իր հիմնական ընդդիմադիր մրցակցին խորհրդարանական ընտրություններում քարոզարշավ անցկացնելու հնարավորությունից։
Վարչապետը, հավանաբար, շինծու մեղադրանքներով կձերբակալի Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին՝ այդպիսով շարունակելով իր վրեժխնդրական հարձակումները Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու դեմ։ Նրա հրամանով բարձրաստիճան մի քանի հոգևորականներ ամիսներ շարունակ անարդարացիորեն բանտարկված են եղել, թեև նրանցից երկուսի խափանման միջոցը վերջերս փոխարինվել է տնային կալանքով։
Փաշինյանը նաև ընտրական իրավունքից զրկել է տասնյակ հազարավոր արցախահայերի, որոնք տարիներ շարունակ եղել են Հայաստանի քաղաքացիներ՝ վախենալով, որ նրանք կքվեարկեն իր կուսակցության դեմ։
Երբ Մոսկվայում բնակվող հազարավոր ՀՀ քաղաքացիներ որոշեցին մեկնել Հայաստան՝ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու համար, Փաշինյանը հրամայեց «Զվարթնոց» օդանավակայանում և Վրաստան-Հայաստան սահմանին արգելափակել նրանց տեղաշարժը՝ որպես պատրվակ օգտագործելով 25-օրյա զինվորական վարժական հավաքներին ներգրավվելու անհրաժեշտությունը։ Սա, իրականում, ակնհայտ փորձ էր՝ խոչընդոտելու Հայաստանի քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրացմանը։
Այս ամենից հետո, ըստ հաղորդումների, ընտրողների շուրջ 50 տոկոսը (ավելի քան 700,000 քաղաքացի) քվեարկել է Փաշինյանի կուսակցության օգտին՝ աչք փակելով նրա ձախողված կառավարման վրա, որը հանգեցրեց 2020 թվականի պատերազմում կրած կործանարար պարտությանը՝ խլելով հազարավոր զինվորների կյանքեր և էլ ավելի շատերին թողնելով վիրավոր։ Այնուհետև նա թույլ տվեց Ադրբեջանին 2023 թվականին բռնազավթե ողջ Արցախը՝ այն բանից հետո, երբ 2019 թվականին հայտարարել էր, թե «Արցախը Հայաստան է, և վե՛րջ»։
Նա անտեսեց Բաքվում բանտարկված Արցախի հայ ղեկավարների ծանր վիճակը, չսատարեց 120,000 արցախահայերի՝ իրենց հայրենիք վերադառնալու իրավունքին և ձախողեց իր պարտականությունը՝ ազատագրելու Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի այն հատվածները, որոնք 2021 և 2022 թվականներից ի վեր գտնվում են ադրբեջանական օկուպացիայի տակ։
Փաշինյանը Հայաստանի հասարակությունը բաժանեց «սևերի» և «սպիտակների»՝ իր համակիրների և ընդդիմախոսների։ Նա երկրի բոլոր խնդիրների համար կեղծ կերպով մեղադրեց նախկին ղեկավարներին, թեև արդեն ութ տարի է, ինչ զբաղեցնում վարչապետի պաշտոնը։ Նա պառակտեց արցախահայությանը ու հայաստանցիներին և թշնամանք սերմանեց Սփյուռքի նկատմամբ։
Նրա կործանարար քայլերը շարունակվում են։ 2020 թվականի պատերազմից ի վեր նա գնացել է այն բոլոր զիջումներին, որոնք պահանջել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Նա համաձայնել է փոխել Հայաստանի Սահմանադրությունը և քննարկում է նախկին չորս ադրբեջանական անկլավների փոխանցումը Ադրբեջանին։
Ընդդիմադիր այն փոքր կուսակցությունները, որոնք չունեին անցողիկ 4 տոկոսի շեմը հաղթահարելու իրատեսական հնարավորություն, չպետք է մասնակցեին ընտրություններին, քանի որ նրանց ձայների 50 տոկոսը, Հայաստանի արտառոց ընտրական օրենսդրության համաձայն, վերաբաշխվելու է Փաշինյանի կուսակցությանը։ Տասնվեց կուսակցությունների և երկու դաշինքների մասնակցությունն ընտրություններին չափազանց շատ է Հայաստանի նման փոքր երկրի համար։
Հունիսի 7-ին, երբ ձայների դեռ միայն չնչին մասն էր հաշվարկված, Փաշինյանը շտապեց հայտարարել ընտրություններում իր հաղթանակի մասին՝ այդպիսով ճնշում գործադրելով Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի վրա՝ իր կուսակցությանը հաղթող հռչակելու համար։ Սա բացահայտ միջամտություն էր ընտրական գործընթացին։
Փաշինյանին հաջողվեց մոլորեցնել հայ ընտրողների մեծամասնությանը՝ խոստանալով գոյություն չունեցող խաղաղություն: Ալիևը չի շտապում ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը, քանի որ ակնկալում է նորանոր զիջումներ կորզել Փաշինյանից: Նույնիսկ 2025թ․ օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը Թրամփի, Ալիևի և Փաշինյանի միջև կայացած հանդիպումը չհանգեցրեց Ադրբեջանի ղեկավարի վրա այնպիսի ճնշման, որը կստիպեր նրան ստորագրել պայմանագիրը։
Այնուամենայնիվ, ամեն ինչ չէ, որ կորած է։ Հայ ժողովուրդը Փաշինյանից ազատվելու երկրորդ հնարավորություն ունի. առաջիկա ամիսներին, երբ նա հայ ժողովրդին դիմի հանրաքվեով հաստատել կամ մերժել Հայաստանի նոր Սահմանադրության իր, ավելի ճիշտ՝ Ալիևի տարբերակը, պետք է գործադրել բոլոր ջանքերը այն տապալելու համար, թեև Փաշինյանը կանի հնարավոր ամեն ինչ դրա հաստատումն ապահովելու համար։
Քանի որ Ալիևը խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը պայմանավորել է նոր Սահմանադրության ընդունմամբ, Փաշինյանը քաղաքականապես կործանված կլինի, եթե չստանա ժողովրդի հավանությունը։ Նույնիսկ եթե նա մերժի այդ պահին հրաժարական տալ, միևնույն է կդառնա հայ ազգի ծաղրի առարկան, և Ադրբեջանի ու Թուրքիայի պահանջները բավարարելու նրա մեծ ծրագրերն ի չիք կդառնան։
Վերջապես, նրանց համար, ովքեր անդադար կրկնում են մեզ՝ Փաշինյանին քննադատողներիս, թե հայ ընտրողներն արդեն ասել են իրենց խոսքը, և մենք իրավունք չունենք միջամտելու Հայաստանի ներքին գործերին, ահա իմ հետևյալ պատասխանները.
1. Ես չեմ միջամտում Հայաստանի ներքին գործերին։ Ես պարզապես օգտվում եմ իմ կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունքից։
2. Որպես լրագրող և ազատ երկրում ապրող քաղաքացի՝ ես իրավունք ունեմ արտահայտել իմ կարծիքը ցանկացած թեմայի շուրջ, հատկապես՝ Հայաստանին առնչվող կարևորագույն հարցերի վերաբերյալ։
3. Ինչո՞ւ է ստացվում այնպես, որ երբ ես կարծիք եմ հայտնում Չինաստանում, Ուկրաինայում, Ռուսաստանում կամ Ճապոնիայում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ, ոչ ոք ինձ չի մեղադրում միջամտության մեջ, բայց հենց անդրադառնում եմ հայրենիքիս, Փաշինյանի կողմնակիցներն անմիջապես փորձում են լռեցնել ինձ։
4․ Որպես Հայաստանի երկքաղաքացի՝ ես ունեմ բոլոր իրավունքները՝ արտահայտելու իմ կարծիքը և ներգրավվելու Հայաստանի ներքին գործերում։
5. Ի վերջո, Փաշինյանի կողմնակիցների իրական խնդիրը ոչ թե այն է, թե արդյոք ես Հայաստանի մասին խոսելու իրավունք ունեմ, այլ այն փաստը, որ ես քննադատում եմ Փաշինյանին։ Եթե ես գովաբանեի նրան, նրա աջակիցներից որևէ մեկը չէր պնդի, թե ես դրա իրավունքը չունեմ։
Փաշինյանի աջակիցները պետք է ավելի շատ մտահոգված լինեին օտարերկրյա ղեկավարների, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգների, Եվրամիության և Ռուսաստանի գործողություններով, որոնք միջամտել են Հայաստանի ընտրություններին։

By hook or by crook: Pashinyan secures another five years in power
Regrettably, another fraudulent parliamentary election took place in Armenia on June 7. Prime Minister Nikol Pashinyan’s party, Civil Contract, did everything possible, both legally and illegally, to win enough votes to reelect him Prime Minister for another five years.
Pashinyan violated many of Armenia’s election laws. He used the extensive resources of the government for his campaign, thus exploiting his position as Prime Minister. He ordered the arrests of hundreds of opposition members by falsely accusing them of election interference. He threatened to arrest the leaders of opposition parties, thereby violating the independence of the courts. He even repeated these threats during his victory speech on election day.
A year ago, Pashinyan ordered the arrest of prominent businessman Samvel Karapetyan, who, after being wrongly jailed for several months, is now under house arrest. Pashinyan thus deprived his main opposition challenger of the opportunity to campaign in the parliamentary elections.
The Prime Minister will probably have the Catholicos of Armenians arrested on trumped-up charges, thus continuing his vindictive attacks on the Armenian Apostolic Church. Under his orders, several high-ranking clergymen have been wrongly jailed for months, although two of them were recently transferred to house arrest.
Pashinyan also deprived tens of thousands of Artsakh Armenians, who have been citizens of Armenia for years, of their right to vote in the parliamentary elections, fearing that they would vote against his party.
When thousands of Armenian citizens living in Moscow decided to travel to Armenia to vote in the parliamentary elections, Pashinyan ordered their interception at Yerevan Airport and at the Georgia-Armenia border under the excuse of requiring them to serve 25 days of military training. This was, in fact, an obvious attempt to prevent Armenian citizens from exercising their right to vote.
After all that, around 50% (a little over 700,000 citizens) reportedly voted for Pashinyan’s party, ignoring his disastrous rule, which resulted in a devastating defeat in the 2020 war, with thousands of soldiers killed and many more wounded. He then allowed Azerbaijan to occupy all of Artsakh in 2023, after announcing in 2019 that “Artsakh is Armenia. Period.”
He ignored the plight of Artsakh Armenian leaders jailed in Baku, did not support the right of return of 120,000Artsakh Armenians to their homeland, and failed in his duty to liberate parts of the territory of the Republic of Armenia from Azeri occupation beginning in 2021 and 2022.
Pashinyan divided Armenia’s population into “blacks” and “whites,” meaning his supporters vs. non-supporters. He falsely blamed all of the country’s problems on former leaders, even though he has been the Prime Minister for eight years. He divided the Artsakhtsis and Hayastantsis and antagonized Diaspora Armenians.
His misdeeds continue. Since the 2020 war, he made every concession President Ilham Aliyev of Azerbaijan has requested. He agreed to change Armenia’s constitution and is considering turning over the four former Azeri enclaves in Armenia to Azerbaijan.
The smaller opposition parties that did not have a realistic chance of surpassing the minimum required threshold of 4% should not have participated in the elections because 50% of their votes are going to be reallocated to Pashinyan’s party under Armenia’s eccentric election laws. The participation of sixteen political parties and two coalitions in the election is far too many for a small country like Armenia.
When only a fraction of the votes had been counted, Pashinyan prematurely announced on June 7 that he won the election, thereby pressuring the Central Election Commission to declare his party the winner. This constituted blatant interference in the electoral process.
Pashinyan managed to fool most Armenian voters by promising them a nonexistent peace. Aliyev is in no hurry to sign the peace treaty, since he expects to extract more concessions from Pashinyan. Even the White House meeting with Trump, Aliyev and Pashinyan on August 8 did not succeed in pressuring Azerbaijan’s leader to sign the treaty.
However, not everything is lost. Armenians have a second chance to rid themselves of Pashinyan. In the coming months, when he asks Armenians to approve or reject his — or more accurately, Aliyev’s — version of Armenia’s new constitution in a referendum, an all-out effort should be made to reject it, even though Pashinyan will do everything possible to secure its approval.
Since Aliyev has made the signing of the peace treaty conditional on the adoption of the new constitution, Pashinyan will be politically devastated if he fails to gain its approval. Even if he refuses to resign at that point, he will become the laughing stock of the Armenian nation, and his grand designs to accommodate Azerbaijan’s and Turkey’s demands will evaporate.
Finally, for those who constantly tell those of us who are critical of Pashinyan that Armenian voters have spoken and we have no right to intervene in Armenia’s domestic affairs, here are my answers:
1) I am not interfering in Armenia’s domestic affairs. I am simply exercising my right to express my opinion.
2) As a journalist and a citizen living in a free country, I have the right to express my opinion on any subject, especially on critical issues involving Armenia.
3) Why is it that when I give my opinion on events taking place in China, Ukraine, Russia, or Japan, no one tells me that I have no right to do so, but when I make a comment about my homeland, Pashinyan’s supporters try to silence me?
4) As a dual citizen of Armenia, I have every right to express my opinion and become involved in Armenia’s internal affairs,
5) Finally, the real problem Pashinyan’s supporters have is not whether I have the right to speak about Armenia, but the fact that I am criticizing Pashinyan. If I were praising him, none of his supporters would tell me that I had no right to do so.
Pashinyan’s supporters should be more alarmed by the actions of foreign leaders, including those of the United States, the European Union, and Russia, who interfered in Armenia’s elections.