Հեռացեք մեր տարածաշրջանից, եթե ուզում եք անվտանգ լինել. Իրանի ԱԳ նախարարի կոչը՝ ԱՄՆ-ին զինվnրականներին
11:41 10/06/2026
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին կոչ է արել Միացյալ Նահանգներին դուրս բերել իր զորքերը Մերձավոր Արևելքից։
«Մեր զինված ուժերը որևէ հարձակում կամ սպառնալիք անպատասխան չեն թողնի։ Հեռացեք մեր տարածաշրջանից, եթե ուզում եք անվտանգ լինել», - գրել է նա X-ում։
Ավելի վաղ ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությունը հայտարարել էր Իրանի դեմ հարվածների մասին՝ Հորմուզի նեղուցում ամերիկյան Apache ուղղաթիռի խոցումից հետո: Ի պատասխան՝ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (իրանական էլիտար ռազմական ստորաբաժանում) հարձակվել է Մերձավոր Արևելքում գտնվող ամերիկյան բազաների վրա:

'Leave our region if you want to be safe,' Iran tells US
The US says it has carried out a series of strikes on Iranian military and surveillance sites in response to the downing of an American helicopter in the Gulf, the BBC reported.
Air defence systems, ground control stations and radar sites were targeted near the Strait of Hormuz, the US military Central Command (Centcom) said.
In response, Iran's Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) said it launched strikes on 21 targets at US bases in the region, one in Bahrain and the other in Jordan, while Kuwait's army said it was also intercepting an attack.
The US has described its strikes as "a proportional response" for the Apache helicopter downing on Monday, while the IRGC described the attacks as "vicious".
US President Donald Trump had earlier accused Iran of shooting down the helicopter and said the US "must, of necessity" respond. The two crew members survived and were rescued by an American sea drone.
Iran's foreign minister issued a threat to the US in the aftermath of the renewed US attacks, saying the country "will leave no attack or threat unanswered".
"Despite its defeats on the battlefield, the US opted to test our determination," Iran's Foreign Minister Abbas Araghchi wrote on X.