«Մարտունու 21/04, 21/05 և 21/34 ընտրատեղամասերում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության օգտին ստացված 4 քվեաթերթիկ անվավեր է ճանաչվել՝ հոլոգրաֆիկ նշանի ոչ պատշաճ փակցված լինելու պատճառաբանությամբ»,-այս մասին հայտնում է ԲՀԿ մամուլի խոսնակ Իվետա Տոնոյանն ու մանրամասնում.
«Այս հարցի վերաբերյալ մեր վերապահումներն արդեն ներկայացրել ենք ԿԸՀ-ին, քանի որ հոլոգրաֆիկ նշանի ոչ պատշաճ փակցված լինելը որևէ կերպ չի կարող համարվել ընտրողի մեղավորությունը։ Դրա համար պատասխանատու է համապատասխան հանձնաժողովի անդամը կամ քվեաթերթիկների հաշվարկն իրականացնող անձը։
Ուստի, անթույլատրելի է, որ քաղաքացին զրկվի իր քվեի ուժից այնպիսի հանգամանքի պատճառով, որի վրա որևէ ազդեցություն չի ունեցել»։

The Prosperous Armenia Party (PAP) has filed objections with Armenia’s Central Election Commission (CEC) over the invalidation of four ballots cast in its favor during Sunday’s parliamentary elections.
According to party spokesperson Iveta Tonoyan, four ballots from polling stations 21/04, 21/05 and 21/34 in the Martuni region were declared invalid because holographic security stickers had not been properly affixed.
Tonoyan argued that voters should not be penalized for an administrative error.
“The improper placement of a holographic sticker cannot in any way be considered the voter’s fault,” she said in a statement on Thursday. “Responsibility lies with the relevant commission member or the individual conducting the ballot count.”
The party has submitted formal reservations to the CEC, contending that it is unacceptable for citizens to lose the value of their vote because of circumstances beyond their control.