Գյումրիում կարկուտի և սառցաշերտի բարձրությունը որոշ հատվածներում հասել է մինչև 1,5 մետր
Գյումրիում գիշերը տեղացած ուժեղ անձրևն ու կարկուտը կաթվածահար են արել երթևեկությունը,  քաղաքի որոշ հատվածներ հայտնվել են ջրի և սառույցի տակ՝ լուրջ խնդիրներ առաջացնելով բնակիչների և տրանսպորտային միջոցների համար:
Գյումրու քաղաքապետարանից հայտնում են, որ ամենաբարդ իրավիճակը գրանցվել է Տերյան փողոցից դեպի Ախուրյան տանող կամրջի տակի հատվածում։ Այնտեղ գոյացել էր հսկայական սառցաշերտ և ջրային մեծ կուտակումներ, ինչի հետևանքով երթևեկությունն այդ ուղղությամբ ամբողջությամբ կաթվածահար էր եղել և դարձել անանցանելի։
Գյումրու քաղաքապետարանի բնակկոմունալ բաժնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Անդրանիկ Չադրյանը հայտնել է, որ տեղումների ծավալն աննախադեպ էր։
«Կարկուտի և սառցաշերտի բարձրությունը որոշ հատվածներում հասնում էր մինչև 1,5 մետրի։ Չնայած ստորգետնյա ջրատարները գործել են, սակայն ջրի քանակությունն այնքան շատ է եղել, որ պարզապես հնարավոր չի եղել ժամանակին ապահովել ամբողջական ջրահեռացումը»,- նշել է Չադրյանը։
Աղետի հետևանքները վերացնելու նպատակով Գյումրու քաղաքապետարանն ամբողջ գիշեր աշխատել է արտակարգ ռեժիմով։ Գործի է դրվել համապատասխան ամբողջ տեխնիկան։ Բնակկոմունալ բաժնի և կոմունալ ծառայության աշխատակիցները գիշերվա ընթացքում փորձել են հեռացնել հաստ սառցաշերտը, մաքրել ճանապարհն ու բացել հաղորդակցությունը մեքենաների համար։
ՆԳՆ փրկարար ծառայությունից հայտնում են, որ հունիսի 11-ին՝ ժամը 00։09-ից սկսած, Շիրակի մարզային օպերատիվ կառավարման կենտրոն բազմաթիվ ահազանգեր են ստացվել Գյումրի քաղաքում տեղացած կարկուտի վերաբերյալ։ Տեղացած կարկուտի հետևանքով ջրալցվել են տներ, անձրևաջրերի կուտակման պատճառով արգելափակվել են ավտոմեքենաներ։
Փրկարար ծառայության ստորաբաժանումներն օպերատիվորեն արձագանքել են ստացված ահազանգերին՝ իրականացնելով արգելափակված տրանսպորտային միջոցների դուրսբերում, բնակիչների անվտանգ տարհանում, ջրալցումների կանխարգելում, ինչպես նաև ջրահեռացման և մաքրման աշխատանքներ։

Последствия стихии в Гюмри: ледяные завалы, подтопленные дома и заблокированные дороги
Сильный ливень и град, обрушившиеся ночью на Гюмри Ширакской области Армении, практически парализовали движение в городе. Отдельные районы оказались под водой и толстым слоем льда, что создало серьезные проблемы для жителей и транспорта.
В мэрии Гюмри сообщили, что наиболее сложная ситуация сложилась на участке под мостом, ведущим с улицы Терьяна в сторону Ахуряна. Там образовался масштабный ледяной слой, скопилась вода, из-за чего движение было полностью парализовано.
Исполняющий обязанности начальника отдела коммунального хозяйства мэрии Гюмри Андраник Чадрян заявил, что объем осадков был беспрецедентным.
«Высота выпавшего града и образовавшегося ледяного слоя в некоторых местах достигала до 1,5 метра. Несмотря на то, что ливневая канализация работала, объем воды был настолько большим, что своевременно обеспечить полный отвод оказалось невозможно», – отметил Чадрян.
По его словам, для устранения последствий стихийного бедствия мэрия Гюмри работала всю ночь в экстренном режиме. Была задействована вся необходимая техника, а сотрудники коммунальных служб пытались расчистить дороги и убрать плотный ледяной слой, чтобы восстановить движение транспорта.
Спасательная служба МВД Армении в свою очередь сообщает: «11-го июня с 00:09 в Ширакский областной центр оперативного управления были получены звонки о граде, выпавшем в городе Гюмри.
В результате выпавшего града были затоплены дома, а из-за скопления дождевой воды застряли автомобили.
Подразделения Спасательной службы оперативно отреагировали на поступившие экстренные звонки: вызволили застрявшие транспортные средства, безопасно эвакуировали жителей, предотвратили затопления, а также провели дренажные работы и осуществили работы по очистке территорий».