ԲՀԿ-ն կոչ է անում ժամը 13:00-ին հավաքվել ԿԸՀ մոտ՝ բողոքի ձայնը բարձրացնելու «տեղի ունեցող անարդարությունների ու ամենաթողության դեմ»
ԲՀԿ ցուցակի պատգամավորության թեկնածու Հրաչյա Ռոստոմյանը կոչ է անում քաղաքացիներին ժամը 13.00-ին հավաքվել ԿԸՀ մոտ։
«Սիրելի հայրենակիցնե՛ր, այսօր ժամը 13:00-ին կոչ ենք անում մեր բոլոր մտահոգ քաղաքացիներին, ԲՀԿ-ի համակիրներին հավաքվել ԿԸՀ մոտ՝ իրենց արդարացի բողոքի ձայնը բարձրացնելու տեղի ունեցող անարդարությունների ու ամենաթողության դեմ։ Մեր քաղաքացիներից խլում են իրենց ազատ կամարտահայտման իրավունքը և ձայների այս գողությունը չպետք է անպատասխան մնա»,- գրել է նա։
ԲՀԿ խոսնակ Իվետա Տոնոյանը հայտնում է, որ մինչ այդ՝ ժամը 12:00-ին, Արգիշտի 9 հասցեում գտնվող տեղեկատվական կենտրոնում տեղի կունենա մամուլի ասուլիս, որտեղ կներկայացնեն իրենց մեր հետագա քայլերը։
Երեկ ԿԸՀ-ն արտահերթ նիստում անվավեր է ճանաչել թիվ 35/65 և 10/51 ընտրատեղամասերի քվեարկության արդյուքնները։ Երկու դեպքում էլ գրանցվել էր զինծառայողների քվեարկության դեպք, ժամը 20։00-ից հետո, ինչը Ընտրական օրենսգրքի խախտում է։
Ի. Տոնոյանը ԿԸՀ որոշումից հետո գրել էր. «Այն, ինչ քիչ առաջ կատարվեց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում, ոչ այլ ինչ է, քան դասական այլանդակություն։ Գիշերվա կեսին, մթության քողի տակ, գաղտագողի կայացված այս խայտառակությունը ուղիղ ԲՀԿ–ին ուղղված հարված էր, որի նպատակը բոլոր հնարավոր միջոցներով ԲՀԿ–ին ԱԺ մտնել թույլ չտալն է։
Ակնհայտ է, որ անվավեր են ճանաչվել հատկապես այն տեղամասերի արդյունքները, որտեղ Բարգավաճ Հայաստան կուսակցությունը ստացել է մեծ թվով քվեներ։ Սա ընտրողների ձայների գողության ամենացայտուն դրսևորումն է, որը հերթական անգամ ապացուցում է, որ տեղի ունեցող գործընթացը որևէ առնչություն չունի արդար և թափանցիկ ընտրությունների գաղափարի հետ և կասկածի տակ է դնում ընտրության ամբողջ գործընթացի օրինականությունը։ Ընդունված որոշմամբ ամենակոպիտ ձևով ոտնահարվում է քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքը՝ ազատորեն արտահայտված կամքը։
Մենք բոլոր հնարավոր օրինական և իրավական միջոցներով պայքարելու ենք այս հակաօրինական գործընթացի դեմ։ Արդեն վաղը բողոքարկելու ենք այս ապօրինի որոշումը և օգտագործելու ենք ամբողջ իրավական գործիքակազմը՝ կանխելու և կասեցնելու այսպիսի կամայականությունները»։

Партия «Процветающая Армения» Гагика Царукяна планирует провести у здания ЦИК акцию протеста
Оппозиционная партия «Процветающая Армения» (ППА) предпринимателя Гагика Царукяна планирует провести у здания Центральной избирательной комиссии (ЦИК) РА акцию протеста. Об этом заявил кандидат в депутаты от ППА Грачья Ростомян.
«Дорогие соотечественники! Сегодня в 13:00 призываем всех наших обеспокоенных граждан - сторонников партии "Процветающая Армения" - собраться у ЦИК, чтобы возвысить свой справедливый голос протеста против имеющих место несправедливости и вседозволенности. У наших граждан отнимают право на свободное волеизъявление, и это воровство голосов не должно оставаться безответным», – написал он в Facebook.
Пресс-секретарь партии «Процветающая Армения» Ивета Тоноян сообщила, что до этого, в 12:00, в информационном центре по адресу Аргишти, 9 состоится пресс-конференция, на которой будут представлены дальнейшие шаги партии.
Центральная избирательная комиссия (ЦИК) Республики Армения на внеочередном заседании 11 июня аннулировала итоги голосования на двух участках - 35/65 и 10/51.
Пресс-секретарь партии «Процветающая Армения» Ивета Тоноян назвала классическим безобразием произошедшее в ЦИК, выразив убеждение, что цель этих действий – всеми возможными способами помешать политсиле пройти в парламент страны.
«Очевидно, что результаты, особенно тех участков, где партия "Процветающая Армения" получила большое количество голосов, были признаны недействительными. Это самое вопиющее проявление фальсификации выборов, которое еще раз доказывает, что текущий процесс не имеет ничего общего с идеей честных и прозрачных выборов и ставит под сомнение законность всего избирательного процесса. <...> Мы будем бороться против этого незаконного процесса всеми возможными правовыми и судебными средствами. Завтра мы обжалуем это незаконное решение», – написала Тоноян на своей странице в Facebook.