Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ Ռուսաստանի օրվա առթիվ: Ուղերձում, մասնավորապես, նշված է.
Ընդունեք շնորհավորանքներս Ռուսաստանի Դաշնության պետական տոնի՝ Ռուսաստանի օրվա առթիվ։
Այս նշանակալի տոնը մարմնավորում է Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիների պատասխանատվությունը իրենց երկրի ապագայի հանդեպ, ինչպես նաև պետության զարգացման ուղու անկախ ընտրությանն ուղղված բարեկամ ռուս ժողովրդի ձգտումը։
Համոզված եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության ժողովուրդների բազմակողմանի կապերը, ինչպես նաև միմյանց ինքնիշխանության և պետական շահերի հարգման վրա հիմնված բաց ու կառուցողական երկխոսության երկկողմ պատրաստակամությունը այսուհետ ևս կնպաստեն փոխգործակցության ամրապնդմանը և մեր երկրների միջև համագործակցության հնարավորությունների ողջ շրջանակի օգտագործմանը։
Մաղթում եմ Ձեզ, հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրի, բարօրություն և հաջողություններ պետական գործունեության մեջ, իսկ Ռուսաստանի ժողովրդին՝ ամենայն բարիք և բարգավաճում»։
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը նախկինում հույս էր հայտնել, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կշնորհավորի իր կուսակցությանը հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններում տարած հաղթանակից հետո։
«Դե հա, ինչ… չի շնորհավորել, էլի, հույս ունենանք՝ կշնորհավորի»,-հինգշաբթի կառավարությունում ճեպազրույցի ժամանակ ասել էր Փաշինյանը։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on Friday sent a congratulatory message to Russian President Vladimir Putin on Russia Day, his office reported. The message, in particular, states:
"Dear Vladimir Vladimirovich,
Please accept my congratulations on the state holiday of the Russian Federation - Russia Day.
This significant holiday embodies the responsibility of the citizens of the Russian Federation for the future of their country, as well as the aspiration of the friendly Russian people to independently choose the path of development of the state.
I am convinced that the multifaceted ties between the peoples of the Republic of Armenia and the Russian Federation, as well as the mutual readiness for an open and constructive dialogue based on respect for each other's sovereignty and state interests, will continue to contribute to the strengthening of cooperation and the use of the full range of cooperation opportunities between our countries.
I wish you, dear Vladimir Vladimirovich, well-being and success in your state activities, and all the best and prosperity to the people of Russia."
Earlier, Pashinyan expressed hope that Putin would congratulate his party on winning the June 7 parliamentary elections.