Մեր պետության ներքին uպառնալիքը նիկnլիզմն է, ընդդիմադիր գործիչներիս խնդիրը պետք է լինի թիրախային մերկացնել նիկnլական uտերը. Շարմազանով
13:16 13/06/2026
«Նիկոլ Փաշինյանը սեփական ժողովրդին պատերազմով ահաբեկեց, բայց այդ դեպքում էլ իր նպատակին չհասավ»,- նշել է ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը։
Նա հիշեցրել է, որ  ողջ քարոզարշավի ընթացքում Փաշինյանը պնդել է, որ եթե ինքը սահմանադրական մեծամասնություն չստանա, ապա սեպտեմոերին աղետալի պատերազմ է սպասվում։
«Սա սեփական ժողովրդի նկատմամբ ուղիղ շանտաժի ու ահաբեկման դրսեւորում է։
Նման վախի ու սպասվող պատերազմի մթնոլորտում ժողովրդի մի լուրջ հատված ահաբեկված ձայն է տվել ՔՊ-ին։
ՔՊ-ն նույնիսկ այս պարագայում չստացավ սահմանադրական մեծամասնություն ու իր իսկ պնդումով սեպտեմբերին պետք է սպասել պատերազմի։
Բայց երեկ Նիկոլը քեֆ-ուրախության մեջ էր։
Ինչի՞ վրա է քեֆի մեջ, եթե իր իսկ պնդումով պատերազմ է լինելու։
Սա է դրանց քաղաքական պատկերը…սուտ, կեղծիք, շանտաժ, ռեպրեսիաներ։
2021-ին խաբեց ու ասեց՝ Արցախի անջատում հանուն փրկության ՝ բերելով Արցախի կորուստ ու հայաթափում, իսկ 2026-ին էլ՝ պատերազմով վախեցնելով շահեց ձայներ՝ ընտրությունից հետո ասելով, որ պատերազմ չի սպասվում։
Ո՞նց ուզում ֆռռցնում է հասարակությանը։
Հին հույն փիլիսոփա Հերակլիտն ասում էր՝ նույն գետն երկրորդ անգամ չես մտնի, բայց մենք հերթական անգամ մտանք նույն գետը։
Հ.Գ. Ընդդիմադիր գործիչներիս խնդիրը պետք է լինի թիրախային մերկացնել նիկոլական ստերը, պայքարել բացառապես նիկոլիզմի դեմ, տուրք չտալ էմոցիաներին ու ներընդդիմադիր փոխհրաձգություն չիրականացնել, մանդատ վերցնել-չվերցնելը «հայոց հարց» չսարքել։
Մեր պետության ներքին սպառնալիքը նիկոլիզմն է. հետևաբար պետք է կենտրոնանալ նրա դեմ պայքարելու, այլ ոչ թե շեղվել այս գլխավոր օրակարգից»,- գրել է Էդուրդ Շարմազանովը։

In a social media post on Saturday, Sharmazanov said Pashinyan’s election campaign warnings that Armenia faced a disastrous war if his party failed to secure a constitutional majority amounted to “direct blackmail and terror against his own people.” He argued that many citizens cast ballots for the ruling Civil Contract party under duress, yet the party still fell short of a majority.
“Even in this climate of fear, Civil Contract failed to secure a constitutional majority, meaning by his own words war should come in September. But yesterday Nikol was celebrating. What is there to celebrate if war is coming?” Sharmazanov said.
He accused Pashinyan of deceiving the public in both the 2021 and 2026 elections — first by framing the loss of Artsakh (Nagorno-Karabakh) as salvation, and later by using the threat of war to gain votes. “This is their political picture: lies, falsification, blackmail, repression,” he said.
Sharmazanov urged opposition figures to focus exclusively on exposing Pashinyan’s "lies" and to avoid internal disputes. “The country’s internal threat is Nikolism. Therefore, we must focus on fighting against it,” he added.