Ընտրությունների արդյունքում արձանագրված երկու կարևոր փաստի հետ Փաշինյանը չի ուզում հաշվի նստել. Սաղաթելյան
«Ընտրությունների արդյունքում արձանագրված երկու կարևոր փաստի հետ Նիկոլ Փաշինյանը որևէ կերպ չի ուզում հաշվի նստել, համակերպվել»,- ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը։
Ըստ նրա, առաջին. «Չնայած աննախադեպ, լայնածավալ արտաքին աջակցության, տվյալ դեպքում միջամտության, պետական վարչական ռեսուրսի աննախադեպ կիրառման և բազմաթիվ ապօրինությունների, Նիկոլ Փաշինյանը չկարողացավ ստանալ մեր ժողովրդի ձայների 50 տոկոս»։
Երկրորդ. «Չնայած աննախադեպ բռնաճնշումների, ապօրինությունների, ընտրակեղծիքների, ֆիզիկական ու տեղեկատվական տեռորի, ընդդիմությունը, առնվազն խորհրդարանական շեմը հաղթահարող ուժերը, կարողացավ արձանագրել շուրջ 550 հազար քվե»։
«Այս փաստի հետ Փաշինյանը փորձում է չհամակերպվել և հայտարարում է ընդդիմության ձայները կեղծված են, լեգիտիմ չէ ընդդիմությունը, ձայները ձեռք է բերել ընտրակաշառքով։
Լսիր, Նիկոլ Փաշինյան, այդ երկրում եթե կա մի ընտրակեղծարար, դու ես, եթե կա մի ոչ լեգիտիմ սուբյեկտ, դա դու ես ու քո քաղաքական թիմը։ Հետևաբար, ուզես թե չուզես, այս փաստի հետ հաշվի ես նստելու։
Ընդհանրապես, այս ձեռագիրը նույն ձեռագիրն է, բան չի փոխվել իրենց մոտ՝ հանձնել Արցախը, ասել նախկիններն են արել, կեղծել ընտրությունները, մեղքը բարդել ընդդիմության վրա։
Եվ այս ամենի իմաստը ո՞րն է ՝ շարունակ խուսափել պատասխանատվությունից, շարունակ մեղքը բարդել այլոց վրա։
Ինչո՞ւ է այս պահին սա անում, ինչո՞ւ է սմս ուղարկել իր հանացագործ ռեժիմի ոհմակին, որ բոլորը հայտարարեն ընդդիմության ստացած քվեն կեղծված է։ Մի նպատակով, որպեսզի ապալեգիտիմացի ընդդիմությանը, դրանից հետո այն բոլոր հանցագործությունները, բռնաճնշումներ ապօրինություններն ընդդիմադիրների և նրանց ղեկավարների նկատմամբ, լինեն արդարացված։ Բայց չի ստացվելու, այս ճանապարհով որևէ արդյունքի չեք հասնելու, ուզեք թե չուզեք, հաշվի եք նստելու մեր ժողովրդի մեծամասնության կարծիքի հետ, իսկ մեծամասնությունը ձեր օգիտին չէ, առնվազն մեծամասնությունը ձեզ չի քվեարկել»,- ասաց Սաղաթելյանը։

Armenian opposition lawmaker Ishkhan Saghatelyan on Monday accused Prime Minister Nikol Pashinyan of refusing to acknowledge two key realities reflected in the results of the country’s June 7 parliamentary elections.
Speaking during a livestream on Facebook, Saghatelyan, a member of the opposition Hayastan (Armenia) alliance, said Pashinyan failed to secure support from more than half of voters despite unprecedented use of administrative resources, foreign backing and electoral violations.
“Despite unprecedented and extensive external support, state administrative resources and numerous violations, Nikol Pashinyan was unable to obtain 50% of the votes,” Saghatelyan stressed.
He also argued that opposition forces demonstrated significant public support despite government pressure.
“Despite unprecedented repression, violations, election fraud and physical and informational terror, the opposition — at least the forces that crossed the parliamentary threshold — managed to secure around 550,000 votes,” he said.
Saghatelyan accused Pashinyan of attempting to delegitimize the opposition by alleging that opposition votes were obtained through vote-buying and were therefore illegitimate.
Addressing the prime minister directly, Saghatelyan said that if there was an election falsifier in Armenia, it was Pashinyan and his political team. He argued that the government was seeking to avoid responsibility and shift blame onto others.
According to Saghatelyan, the government’s criticism of the opposition is aimed at undermining its legitimacy and justifying future actions against opposition politicians and supporters.
“The goal is to delegitimize the opposition so that any future pressure, violations or actions against opposition leaders can be presented as justified,” he said.