ՀՀ արտաքին պարտքը 2025թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է 14 միլիարդ 531 միլիոն դոլար
«2025 թվականի հարկաբյուջետային քաղաքականությունն ուղղված է եղել տնտեսության դիմակայունությունն ու աճի ներուժի բարձրացմանը»,- ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ասաց ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
Նա նշեց, որ 2025 -ին հարկաբյուջետային ազդակը եղել է թույլ զսպող, չեզոքին մոտ, 2021-25 թթ. տնտեսական աճը միջինում կազմել է 7,9 տոկոս, իսկ 2025 թվականին՝ 7,1 տոկոս։
Վ.Հովհաննիսյանն ասաց, որ ՀՀ արտաքին պարտքը 2025թ դեկտեմբեի 31-ի դրությամբ կազմել է 14 միլիարդ 531 միլիոն դոլար։
Ըստ նրա, Հայաստանի կառավարության պարտքը մարտի 31-ի դրությամբ կազմում 5 տրիլիոն 311 միլիարդ դրամ, նախորդ ժամանակաշրջանի համեմատ՝ դեկտեմբերի 31-ի համեմատ, ավեացել է ընդամենը 11 միլիարդ դրամով՝ 14 միլիարդ 68 միլիոն դոլար։

Armenia's external debt stood at $14.531 billion as of December 31, 2025, Finance Minister Vahe Hovhannisyan said on Monday, highlighting the government's efforts to strengthen economic resilience and growth potential through fiscal policy.
Speaking at a meeting of the Armenian parliament's standing committee on financial-credit and budgetary affairs, Hovhannisyan said fiscal policy in 2025 had a mildly restrictive impact and was broadly close to neutral.
He said Armenia's economy grew by an average of 7.9% in 2021-2025, while economic growth in 2025 reached 7.1%.
Hovhannisyan also revealed that Armenia's government debt amounted to 5.311 trillion drams ($14.068 billion) as of March 31, 2026. Compared with December 31, 2025, government debt increased by only 11 billion drams, he added.
"The 2025 fiscal policy was aimed at enhancing the economic resilience and growth potential," the minister said.