Մարգարիտա Սիմոնյանը հայտարարել է Տիգրան Քեոսայանի գրքի հիման վրա նկարահանվող ֆիլմի մասին
Լիամետրաժ ֆիլմը կնկարահանվի ռեժիսոր Տիգրան Քեոսայանի «Ոչ առաջին սեր. վշտի և ուրախության խոստովանություն» գրքի հիման վրա, որը կհրատարակվի մինչև 2026 թվականի սեպտեմբերը։ Այս մասին հայտարարել է RT-ի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանը Սոչիում ընթացող «Եվրասիա-Կինոֆեստ» 3-րդ միջազգային եվրասիական կինոփառատոնի ժամանակ։ Նրա խոսքերը մեջբերել է TASS-ը։
«Տիգրանի հետ մենք գիրք ենք գրել նրա և մեր սիրո մասին։ Նա  է այն ինձ խորհուրդ տվել, մեկնաբանել... Այն կոչվում է «Ոչ առաջին սեր»։ Այն կթողարկվի հենց սեպտեմբերի 26-ին՝ այն ժամանակին, երբ նրա մարմինը լքեց այս մահկանացու աշխարհը։ Մենք այժմ արհեստական ​​բանականության միջոցով ձայնագրում ենք այս գրքի աուդիո տարբերակը, չգիտեմ՝ դա լավ է, թե ոչ, բայց հավանաբար տարօրինակ կլիներ չօգտագործել այն։ Այս գրքում բոլոր տողերը, բոլոր երկխոսությունները, որտեղ խոսում է Տիգրանը, հնչյունավորվել են Տիգրանի կողմից։ Հետագայում, Աստծո օգնությամբ, մենք նաև ֆիլմ կնկարահանենք գրքի հիման վրա», - ասաց նա։
Ռուս կինոռեժիսոր, պրոդյուսեր, հեռուստատեսային և ռադիոհաղորդավար Տիգրան Քեոսայանը մահացավ 2025 թվականի սեպտեմբերի 26-ին։ Նա լայն ճանաչում ձեռք բերեց իր «Խեղճ Սաշա», «Նախագահը և նրա թոռնուհին» և «Հովտի շուշան» ֆիլմերի շնորհիվ։ Նրա վերջին ռեժիսորական աշխատանքը «Պյոտր Սեմյոնովիչի յոթ օրը» ֆիլմն էր, որը հիմնված էր նրա կնոջ՝ Մարգարիտա Սիմոնյանի սցենարի վրա։ 2024 թվականին ռեժիսորը ստացավ Ռուսաստանի Դաշնության վաստակավոր արտիստի կոչում, իսկ 2025 թվականի հունվարին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նրան շնորհեց Ռուսաստանի վաստակավոր արտիստի պատվավոր կոչում։

Маргарита Симоньян анонсировала создание фильма по книге Тиграна Кеосаяна
Полнометражный фильм будет снят по мотивам книги режиссера Тиграна Кеосаяна "Не первая любовь. Исповедь горя и радости", которая будет опубликована к сентябрю 2026 года. Об этом на проходящем в Сочи III Международном фестивале кино стран Евразии "Евразия-кинофест" сообщила главный редактор телеканала RT Маргарита Симоньян. Ее слова приводит ТАСС
"Мы с Тиграном написали книгу о нем и о нашей любви, он мне ее советовал, комментировал <...>, она называется "Не первая любовь". Она выйдет как раз к <...> 26 сентября - к тому времени, когда его тело покинуло этот бренный мир. <...> Записываем сейчас аудиокнигу по этой книге, и спасибо искусственному интеллекту, - я не знаю, хорошо это или плохо, - но не пользоваться этим, наверное, было бы странно. Все реплики, все диалоги в этой книге, где говорит Тигран, озвучивает Тигран. Дальше мы будем по этой книге тоже с Божьей помощью снимать фильм", - рассказала она.
Российский кинорежиссер, продюсер, теле- и радиоведущий Тигран Кеосаян умер 26 сентября 2025 года. Широкую известность ему принесли картины "Бедная Саша", "Президент и его внучка", "Ландыш серебристый", последней режиссерской работой стал фильм "Семь дней Петра Семеныча", снятый по сценарию его супруги Маргариты Симоньян. В 2024 году режиссер получил звание заслуженного деятеля искусств РФ, а в январе 2025 года президент России Владимир Путин присвоил ему почетное звание заслуженного артиста России.